Elazığ’da Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Düştü 

Elazığ’da geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem sonrası fırsatçıların  fahiş oranda arttırdığı kiralık ev fiyatları, kentte  1 yıl içinde binlerce konutun yapılmasıyla hızla düştü. Elazığ Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Albayrak, “Fiyatlar bu yüzden yükselmişti. Ama şuan 20 bine yakın TOKİ tarafından konutlar yapılıyor ve teslim ediliyor. Fiyatlar bununla birlikte düşüşe geçti. 2 bin liraya isteyenler şuanda bin liraya düşüyorlar. Gün geçtikçe kira fiyatları düşecek" dedi.

Elazığ’da Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Düştü 

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde binlerce konut ise ağır hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı.

TOKİ tarafından yapımına başlanan konutların teslim edilmeye başlamasıyla birlikte depremden sonra fırsatçıların ortaya çıkmasıyla artan kiralarda düşüş yaşanmaya başladı. 

Emlakçılar, 20 bin konutun tamamının yazın teslim edilmesiyle birlikte kiraların daha fazla düşeceğini aktardı. Ayrıca satılık evlerde de 50 ile 100 bin TL arasında düşüşler yaşandığı belirtildi. 

  "2 BİN LİRA İSTEYENLER BİN LİRAYA DÜŞÜYORLAR"

  Depremde binlerce binanın zarar gördüğünü ve vatandaşın daire bulamadığını  belirten Elazığ Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Albayrak, “Fiyatlar bu yüzden yükselmişti. Ama şuan 20 bine yakın TOKİ tarafından konutlar yapılıyor ve teslim ediliyor. Fiyatlar bununla birlikte düşüşe geçti. 2 bin liraya isteyenler şuanda bin liraya düşüyorlar. Gün geçtikçe kira fiyatları düşecek. Her gün yeni konutlar yapılıyor. Hem TOKİ hem de müteahhitler yapıyor. 3 aya kalmaz fiyatlar epey düşecek” dedi.

  "500-600 BANDINA DÜŞECEK"

  Depremden sonra kiraların arttığını anımsatan emlakçı Ali Oğuz, “Kiralar, çok aşırı derecede artış göstermişti. Bir takım kesim fırsatçılık  yaptı. 500-600 bandında olan konutlar, bin 500 kadar çıktı. Şuan TOKİ tarafından yapılan konutların teslim edilmesinden sonra kiralarda düşüş başladı. 20 bin konut  Haziran’da teslim edildiğinde kiraların yüzde 50’den fazla düşeceğini tahmin ediyorum. 500 liralık bir konutu bin liraya verenler var. Bu konutların teslim edilmesiyle o bin liralık kiralar, 500-600 bandına düşecek. Büyük bir düşüş bekleniyor. Ama bu arada da düşmeye devam ediyor” dedi.

  "ESKİDEN PARASIYLA BİLE EV YOKTU,ARTIK ÖYLE BİR SIKINTI YOK"

  Yeni yapılan konutların teslim edilmeye başladığını aktaran nakliye firması yetkilisi Ferhat Demirelli “Bizde taşımaya başladık.  İşlerimizi iyi. Kira fiyatları da düştü. Eskisi gibi çok uçuk fiyatlarda kirada istenmiyor. O yüzden taşınanlarda var. Bizde çalışıyoruz. Herkesin işini görmeye çalışıyoruz. Bu TOKİ’lerin tamamının teslim edilmesi ile birlikte kiralar tamamen düşer. Çünkü şuanda bile çok fark etti. Eskinde kiralık ev yoktu. Şimdin en azından herkes rahatça istediği yere gidebiliyor. Eskiden parasıyla bile ev yoktu. Neyse ki artık öyle bir sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

  

 "BİN 500 LİRALIK KİRALAR, ŞU AN 800-900 ARASI"

  Yeni evine geçen vatandaşlardan Kasım Kığılıoğlu ise, “Kültür Mahallesinde kalıyordum. Depremde evim ağır hasar aldı. Bir yakınımın yanına eşyamı koydum. TOKİ konutlarının yapılması ile ev fiyatları düştü. Bizde bir ev aldık. Taşımacı arkadaşlar geldi, eşyaları depodan çıkardı ve taşıyorlar. Eskiden bin 500 liralık kiralar, şuan 800-900 arası. Bin lirayı geçen kira yok. Vatandaş mağdur olmuyor. Eskiden bin liralık eve bin 500 lira istiyorlardı. Ama şuan çok şükür iyi. Biz bu evi aldık. Eskiden 400 bin istiyorlardı ama şuanda 350 bin liraya aldık. Depremden 1 ay sonra burayı 450 bin liraya da alamazdık. Hükümetimiz de yeni binaları yaptı ve teslim etti. Ev sahipleri evlerine gidince haliyle evler boşaldı” diye konuştu.             

                             

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 11:38
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 3 ay Önce

Hiç düştüğünü görmedik kimse duşürmüyor aksine arttiriyor

Elazığli
Elazığli - 3 ay Önce

Eski evlerde zaten düşüş olur fakat yeni evlerde kimse fiyati duşurmedigi gibi artiş yapiliyor ev fiyatlarida her geçen gün yükseliyor malesef 2 arti bir evin fiyati bile 400 bin olmuş

Kurtuba
Kurtuba - 3 ay Önce

Neye göre böyle bir haber yaptınız. Hangi semtte ne kadar düşmüş bi söyleyin de haberimiz yoksa gidip bakalım hiç para etmeyecek evler hasarlı olduğunu bile bile yokluktan 900 1000 lira gibi rakamlarla tutuluyor. Siz elazigliysaniz aklınızdan değilseniz haberciliginizden kuşku duyarım.

Cezmi Ateşpolat
Cezmi Ateşpolat - 3 ay Önce

TOKİ nin bir metrelik koridora 8 daire kapısını açtığı barınaklardan Abdullahpaşa da da var mı? Ön cephe binalar tren gibi uzamış da

Zaza
Zaza - 3 ay Önce

Kimi kandırıyorsunuz

Alperen
Alperen - 3 ay Önce

Eski evler zaten hasarlı kimse oturmak istemiyor o kiralar ile baz almamak lazim

Gakkos
Gakkos - 3 ay Önce

Bu sahtekarlığı dolandırıcılığı insanları hafife almayi bırakın yazıklar olsun Rabbim bu hakkım varsa sizden sorsun sizden çıkartmıyor da çoluk çocuğunuzdan çıkarsın SAHİPSİZ ELAZIĞ

Emlakçı
Emlakçı - 3 ay Önce

500 600 ze kira nasıl düşüyor koronadan dolayı daha öğrenciler gelmedi yine aynı yükselecek siz kimi kandırıyorsunuz ve inşaat maliyetlerine bir bakın demir beton ve dahası 100 de 100 zamlandı maliyetin altına kim ev satar

Sahipsiz elazığ
Sahipsiz elazığ @Emlakçı - 3 ay Önce

La işine bakya doğukentde en baba ev 350 bin aynı şartlarda yapılan çayda çıradaki ev 650 bin imanları bunların cepleri omuş


SIRADAKİ HABER

banner103