Elazığ’da Lise Öğrencisi "Akıllı Siperlik" Tasarladı

Elazığ'da lise öğrencisi Arda Haluk Mutlu, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu ortamlarda kullanılmak üzere sosyal mesafe ihlalini bildirecek ve ateşi yüksek olan kişileri tespit edecek "akıllı siperlik" yaptı

Elazığ’da Lise Öğrencisi "Akıllı Siperlik" Tasarladı

Elazığ'da lise öğrencisi Arda Haluk Mutlu, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu ortamlarda kullanılmak üzere sosyal mesafe ihlalini bildirecek ve ateşi yüksek olan kişileri tespit edecek "akıllı siperlik" tasarladı.

Elazığ Marmara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Mutlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele konusunda alınan tedbirlere destek sunmak için vatandaşların yoğun olarak bulunduğu ortamlarda kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak amacıyla "akıllı siperlik" projesi hazırladı.

Projede, üzerine yerleştirilen ultrasonik sensor sayesinde siperlik, karşıdan gelen kişinin bir metre görüş mesafesine yaklaşmasıyla sesli uyarı veriyor. Sıcaklık sensörü sayesinde de anlık ateş ölçülüyor.

Mutlu, salgınla mücadelede konusunda büyük mücadele verildiğini, salgın dolayısıyla zor bir dönemden geçildiğini belirterek, devletin bu konuda çok önlem aldığını, böyle bir proje yaparak sürece katkı sunmak istediklerini söyledi.

Salgından dolayı sürekli evde olduklarını ve bu süre içinde boş vakitlerini değerlendirerek bu projeyi geliştirdiğini anlatan Mutlu, insanların maskelerini taktığını ancak sosyal mesafe kuralına uymadığını gördüğünü kaydetti.

"Bunu öğretmenim ile görüştüm. Yapacağım projeyi anlattım. Öğretmenimin desteğiyle projeyi hayata geçirdim. Siperlikteki amaç sosyal mesafe kuralını ihlal eden kişiler olunca anında bilgi vermesi ve o kişinin ateşini ölçüp durumu bildirmesi. Siperliği takan kişi hem kendi ateşini anlık ölçebilecek hem de karşıdan gelen tehlikenin farkında olacak." diyen Mutlu, siperlikle kişinin kendini daha güvende hissedebileceğini bildirdi.

Sosyal mesafe kuralına daha çok dikkat edilebileceğini anlatan Mutlu, virüsün daha fazla yayılmasını engelleyeceğine inandıklarını dile getirdi.

"GÜNLÜK HAYATTA KULLANIŞLI BİR SİPERLİK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Marmara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde meslek öğretmeni Naci Arslanoğlu da öğrencileri Mutlu'nun önemli bir proje ile geldiğini ve projenin hayata geçirilmesi konusunda destek verdiğini kaydetti.

Aslanoğlu, "Siperlik sayesinde insanlar kendilerini daha güvende hissedecekler. Sokakta, pazarda, kalabalık ortamlarda yürüdüğümüz zaman tehlikenin nerede olduğunu kimden geleceğini bilemiyoruz. Günlük hayatta kullanışlı bir siperlik olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ
Elazığ - 1 yıl Önce

Özellikle okulların kapalı olduğu bu dönemde bu haberler huzur ve mutluluk veriyor. Önemli olan düşünmek yapmak ve düşünen yapan öğrenciler-öğretmenleri tebrik ederim

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Çok Güzel Bir Proje Olmuş

Ömer Özcan
Ömer Özcan - 1 yıl Önce

Her bir fikir, büyük projelerin çıkması için bir adımdır. Bıkmadan çalışmaya devam. Tebrikler

Utku Can
Utku Can - 1 yıl Önce

Pandemi sürecinin yaratmış olduğu bütün olumsuzluklara rağmen yapılan bu çalışma diğer öğrencilere örnek olacaktır. Tebrik ederim öğrencimizi ve öğretmenimizi.

Harun Emre
Harun Emre - 1 yıl Önce

Böyle güzel bir projeyi yapan öğrenci ve öğretmenimize Tebrikler...

gecekusuemre
gecekusuemre - 1 yıl Önce

Toplum sağlığını derinden etki eden salgın sürecine yapmış olduğu bir çalışma ile olumlu fayda sağlamak isteyen öğrenciye ve bu projeye akademik katkıları sonucunda belki seri üretime geçer maske yerine bunu takarım dedirten öğretmeni tebrik ediyorum...

Çiğdem tamac
Çiğdem tamac - 1 yıl Önce

Gelecek gençlerin elindedir böyle gençleri gördükçe gurur duyuyorum

Mustafa Sağlam
Mustafa Sağlam - 1 yıl Önce

Tebrik Ediyorum. Çok başarılı bir çalışma olmuş. Şehir gençliği her geçen gün daha iyi yerlere geliyor


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109