Elazığ’da Lise Öğrencisi Havada, Karada ve Su Altında Cisim Tespiti Yapabilen Radar Geliştirdi 

Elazığ’da 10’uncu sınıf öğrencisi 250 lira bütçe ile askeri, denizcilik ve havacılık alanında kullanılabilecek radar geliştirdi. 

Elazığ’da Lise Öğrencisi Havada, Karada ve Su Altında Cisim Tespiti Yapabilen Radar Geliştirdi 

Elazığ’da meslek lisesinde eğitim gören 10'uncu sınıf öğrencisi İbrahim Yusuf Kuvat (15), havada, karada ve su altında hareketli ve hareketsiz engelleri tespit edebilen bir radar tasarladı.

40 santimetre mesafede tespit yapabilen radar sisteminin özellikle askeri alanda kullanılabileceğini belirten İbrahim Yusuf Kuvat, radarın aynı zamanda denizcilik ve havacılık alanında da tercih edilebileceğini söyledi.

KUVAT: BU SİSTEM ASKERİ ALANLARDA KULLANILIYOR

Proje sayesinde düşük sistemli ultrasonik bir radar yaptığını ifade eden İbrahim Yusuf Kuvat, "Öğretmenimin verdiği bir proje sayesinde düşük sistemli ultrasonik bir radar yaptım. Yazılı ve kodlarımı yaptıktan ve kabloları bağladıktan sonra radar sistemimiz el ya da metal gibi cisimleri algılamaya başladı. Sensöre elimizi yaklaştırdığımızda gösteriyor. Bu sistem askeri alanlarda kullanılıyor. Ama şu an benim yaptığım düşük sistemli bir proje" dedi.

KUVAT: OKULUM VE ÖĞRETMENLERİM BENİMLE GURUR DUYDU

Okul idaresinin ve öğretmenlerinin destek olduğunu ifade eden İbrahim Yusuf Kuvat, "Kullandığım malzemelerde arduino uno kullandım. Motor ve sensör kullandım. Aslına bizlere her şeyi gösteren sensör. Ama her şey kodlamada bitiyor. Okulum ve öğretmenlerim benimle gurur duydu" diye konuştu. 

KUVAT: VATANINA VE MİLLETİNE HAYIRLI BİR EVLAT OLARAK YETİŞİR

Baba Hasan Kuvat ise oğlunun küçük yaşlardan beri elektronik eşyalarla ilgilendiğini belirterek, "Küçükken oğlum doktor olmak istiyordu ama meslek lisesine gidince ve atölye derslerini görünce mühendis olmaya karar verdi. Geçen gün dedi baba bana bir proje verdiler baktım ve çok beğendim. Görünüşte basit bir proje olarak görünüyor ama kodlama çok zor. İlerleyen zamanlar da inşallah mühendis olur, vatanına ve milletine hayırlı bir evlat olarak yetişir" şeklinde konuştu.   

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Hahın Adamı
Hahın Adamı - 11 ay Önce

Yahu dalga mı geçiyorsunuz. Arduino ile bu projeyi yapmak 15 dakika sürüyor. Ki yapılacak bişey de yok zaten her şey hazır, internetten indir Arduino'ya yükle.. Allah aşkına haber yaparken inceleyip araştırıp öyle yapın. Hiç mi danışmanınız vesaire yok?

Hahın Adamı
Hahın Adamı @Hahın Adamı - 11 ay Önce

Aynen gagko, hazır set almış birleştirmiş. Daha lise öğrencisi, böyle yapa yapa öğrenir problem bu değil. Asıl sıkıntı bunu haber yapan editörler

gagko
gagko @Hahın Adamı - 11 ay Önce

nasıl yani, bu öğrenc bir yenilik getirmemiş mi? hazır mı almış

Dikkat ettt
Dikkat ettt - 11 ay Önce

Patlatmayasınnn

Koray
Koray - 11 ay Önce

Furkan dilaverin genel yatın yönetmenliği sorgulanmalı bu haber olacak bi buluş değil

Bir Elazığlı izleyici
Bir Elazığlı izleyici @Koray - 11 ay Önce

Çok biliyorsanız siz yapın genel yayın yönetmenliğini ki galiba görmüyorsunuz genel yayın yönetmeni değil,haber müdürü Furkan Dilaver

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109