Elazığ’daki İşletmeler Bu Fırsatı Kaçırmasın

KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa, Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan ve Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu “Zeki Akbıyık İle Gündem” programında Mikro ve küçük işletmeler için hızlı destek programı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Yaşa, “Programın başvuru süresi 31 Mart’a kadar devam edecek. Hemen hemen her konudaki özellikle imalatçılarımız ve firmalarımızın her konusundaki destek aşamasında destek vermeye çalışıyoruz” dedi.

Elazığ’daki İşletmeler Bu Fırsatı Kaçırmasın

Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan ve Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu “Zeki Akbıyık İle Gündem” programının konuğu KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa oldu.

KOSGEB İl Müdürü Yaşa, KOSGEB ve ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Mikro ve küçük işletmeler için hızlı destek programı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

YAŞA: MİLLİLEŞME VE YERLİLEŞME İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İl Müdürü Yaşa, “KOSGEB küçük ve orta içerikli işletmelerin geliştirilmesi ve desteklenmesi için kurulmuş bir kamu kurumu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kurumuz. Son dönemlerde özellikle ülkemizin yaşadığı sorunlar ve sıkıntılarla beraber millileşme ve yerlileşme ile ilgili milli ve yerli üretimin desteklenmesi, yeni teknolojilerin desteklenmesi konusunda kendisini belli bir noktaya doğru yavaş yavaş kanalize etmeye çalışan, onların ekseni etrafında desteklemeye çalışan bir kurum” ifadelerini kullandı.

YAŞA: İMALATÇILARIMIZ VE FİRMALARIMIZIN HER KONUSUNDAKİ DESTEK AŞAMASINDA DESTEK VERMEYE ÇALIŞIYORUZ

Şaban Yaşa, “Biz aslında KOBİ olarak sınıflandırıyoruz. 4 sınıflandırmamız var. Mikro işletme dediğimiz mikro işletmeler, küçük işletmeler büyük ölçekli desteklerimiz yok. Biz bunu geliştirmedik. İşletmelerimizin hemen hemen her konudaki özellikle imalatçılarımız ve firmalarımızın her konusundaki destek aşamasında destek vermeye çalışıyoruz. Kuruluş aşamasından itibaren ruhsatını almasına kadar birçok konuda destek veriyoruz. Destek modelimiz çok fazla” şeklinde konuştu.

YAŞA: 31 MART’A KADAR BAŞVURULAR DEVAM EDECEK

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Mikro ve küçük işletmeler için hızlı destek programı ile ilgili bilgi veren İl Müdürü Yaşa, “Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. Programın başlamasıyla beraber programın uygulama aşaması da hemen başladı. Değişik bir uygulama yaptık. Bir taraftan başvurusunu alıp bir taraftan da uygulama aşamasına geçtik. Programın başvuru süresi 31 Mart’a kadar devam edecek. Bu başvurularla beraber istihdamlar başlıyor. Bu başvuruların da Nisan ayı içerisine kadar yapılmasını istiyoruz. Nisan ayında istihdam yapıldıktan sonra da 25 Mart’a kadar da ödeme talebinde bulunmalarını istiyoruz. Buradaki amacımız özellikle son dönemlerde pandemide, covid19 dan etkilenen işletmelerimize bir nebze destek olabilmek. Şu dönemi rahat atlatabilmeleri açısından kredi tanımlaması yaptık. Bizim geçmiş dönemde bu kredi çalışmasının ilk periyodunu Nisan ayında yapmıştık. Geçen yıl Nisan ayında Mikro ve küçük işletmeler için hızlı destek programının birinci aşamasını yaptık. Orada Elazığ’da yaklaşık 285 tane firmaya destek verdik. Bu destekler içerisinde de 5 milyonun üzerinde bir destek aldılar işletmelerimiz” diye konuştu.

YAŞA: HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ FİRMALARIMIZI DA ALMAYA ÇALIŞTIK

KOSGEB İl Müdürü Şaban Yaşa, “Bu programda bizim bütçelerimiz Japon Kalkınma Ajansı’nın JAYKA’nın ortak iş birliği ile yaptığımız bir proje. Buraya bir para aktarılmıştı. Bu paranın da işletmelerimizde kullanılmasını sağlamıştık. Daha önce imalatçılara ve teknoloji firmalarını almıştık. İkinci programda hizmet sektöründeki firmalarımızı da almaya çalıştık özellikle. Daha geniş bir yelpaze açtık. Yani küçük esnafımız aslında bundan faydalanacak. Hemen hemen bütün sektörleri kattık. Covid19 da etkilenen bütün sektörler dahil edildi. Detayları KOSGEB sitemizde var. Biz buraya başvuruları online olarak alıyoruz. Destek için iki tane kriterimiz var. İstihdam eden personelinizin üniversite mezunu olmasını istiyoruz. Aslında KOSGEB olarak geçen senin özellikle Eylül ayından sonra uzun zamanlı bir çalışma yapıyorduk ama sahadan gelen ciddi manada gelen talepler vardı. Bu taleplerden bir tanesi de meslek liselerinin ara elemanlarının olan meslek liselerinin de nitelikli elemanlar gibi üniversite mezunları gibi KOSGEB tarafından desteklenmesini hep talep ederlerdi. Bununla ilgili bir çalışma yapıldı. İlk defa biz bu programla nitelikli elemanlar içerisine üniversite mezunları içerisine meslek lisesi ve teknik lise mezunlarını da aldık. Bu da bizim için aslında ilk çalışma. Bundan sonrası için de bu şekilde devam edecek. Teknik eleman programlarımız içerisinde de devam edecek. Şu an çalışmalar devam ediyor” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 22:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hee
Hee - 3 hafta Önce

Tanıdık olmasa o destekleri milletin burnundan nasıl getirdiginizi de anlatsaydiniz

Deniz
Deniz - 3 hafta Önce

Valla bende aldım kosgep belgeleri hava civa inanmıyorum artı içeriğinde okuduğumda saçma sapan kısacası Ankara'da dayım yok namusu kurban niye doğdun artı söylenen hicbirsey uyuşmuyor vAllahi hadi versinde göreyim nerede yalan yalan

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109