Elazığ’ın Hal Köyü’nde Bağbozumu Başladı

Elazığ’ın Hal Köyü’nde bağ bozumu başladı. Toplanan üzümler; kışın tüketilmesi için pekmez, pestil ve cevizli sucuk yapılacak.

Elazığ’ın Hal Köyü’nde Bağbozumu Başladı

Üzüm üretiminde önemli paya sahip olan Elazığ’ın hal köyünde bağ bozumu başladı.

Elazığ’ın üzüm çeşitleri arasında en çok bilinenlerden ve kalitesiyle adından söz ettiren Öküzgözü, Köhnü ve Boğazakere üzümleri toplanmaya başladı.

Bağdaki üzüm salkımları, bağ bıçağı ve bağ makaslarıyla kesildikten sonra sepet ve tenekelere dolduruldu.

“BAĞIMIZIN VERİMİNDEN BU SENE MEMNUNUZ”

Bağbozumuna havalar nedeniyle biraz erken başladıklarını ifade eden üzüm üreticileri, “Kendi bağımızın bozumunu yapıyoruz şimdi. Bu sene üzüm kalitemiz sıcak olmasına rağmen öküz gözlerimiz gayet güzel bir şekilde. Çok emek verdik bu sene. İnşallah emeklerimiz boşa çıkmaz. Bağımızın veriminden bu sene memnunuz. Üzüm bozmaya geldik. Bağ bozumundayız. Üzümümüzün kalitesi bu sene gayet iyi. Bunlardan orjik, pestil Elazığ’ın meşhur biliyorsunuz, öküzgözü. Bizde boğazkere yok ama öküz gözümüzün ve üzümümüzün kalitesi gayet güzel. Üzümümüz bu sene havalardan dolayı erken oldu. Orjik, pestil, pekmez Elazığ’ın meşhur olan her şeyini tarhanasını yapıyoruz”dediler.

“BAĞLARIMIZA KESİNLİKLE KÜKÜRTTÜN DIŞINDA ZEHİR SOKMAYIZ”

Üreticilerden bir diğeri, “Elazığ bağlarından Türkiye’nin tüm şarap fabrikaları %70 üzümünü alırlar %30’u Elazığ’da orjik, pestil, pekmez yapımında kullanılır. Fransa’nın bordo ve şampanya bölgeleri ne ise dünya şarapçılığında, Elazığ’ın üzümleri o kalitede bir yapıya sahiptir. Bağlarımıza kesinlikle kükürttün dışında zehir sokmayız” ifadelerinde bulundu.

VİDEO:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7