Elazığ’ın kaderini değiştirecek inşaatlar için yeni kanun teklifi!

Elazığ’ın kaderini değiştirecek olan kanun teklifi bugün AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından hazırlandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni verilen kanun teklifi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına toplam inşaat alanında azaltmaya gitmeden yükseklik oranı belirlenecektir. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak” dedi.

Elazığ’ın kaderini değiştirecek inşaatlar için yeni kanun teklifi!

Elazığ’ın kaderini değiştirecek olan kanun teklifi bugün AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından hazırlandı.

MUŞ: TÜM MASRAFLAR YÜZDE YÜZ ARTIRILARAK İDAREDEN TAHSİL EDİLECEKTİR

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni verilen kanun teklifi ile ilgili olarak, “Kaçak olarak bilinen ya da ruhsatın dışında eklemeler yapılan imalatlarla ilgili tapuya bildirim zorunluluğu getiriyoruz. Yani bir vatandaş bir daire almaya gittiğinde orada eğer binada böyle bir aykırılık söz konusuysa bunu tapuda görecektir. Ne zaman kaldırılacak bu? Bu, imalatçı tarafından ruhsata uygun hale getirilene ve belediye tarafından onaylanana kadar tapuda bu kalacaktır. Düzeltildiği takdirde bu şerh kaldırılacaktır.  Vatandaş bu düzeltmeyi yapmazsa, ilgili belediye o da yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kısımları yıkacaktır. Ortaya çıkacak tüm masraflar yüzde yüz artırılarak idareden tahsil edilecektir. Eğer idare ödemezse merkezi yönetimden gönderilen ödenekten kesilecektir. Arsanın değerine göre ceza miktarı değişecektir. Yatay mimari olarak dile getirdiğimiz uygulamanın yer bulması amacıyla, bundan sonra binalar istedikleri kadar yukarı gidemeyecekler”dedi.

BELEDİYELER PARSEL BAZLI İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPAMAYACAK

Mehmet Muş, “Vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına toplam inşaat alanında azaltmaya gitmeden yükseklik oranı belirlenecektir. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak. Ancak talep olması halinde ada bazlı plan değişiklikleri yapılabilir. Ortaya çıkacak değer artışının tamamı kamuya geçecektir. Oranlar şöyle olacak: Büyük şehirlerde ortaya çıkacak değer artışının yüzde 25’i ilçe belediyesi, yüzde 25 büyükşehir belediyesi, yüzde 25 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm hesabına yüzde 25 de maliyenin hesabına yatırılacaktır” ifadelerini kullandı.

MUŞ: AMACIMIZ DAHA İYİ BİR ŞEHİRLEŞME

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Köylerde yapılacak olan yapılarla alakalı vatandaşımızın Valiliklerden onay almasını getiriyoruz. Şehirlerdeki gibi masraflar onlardan alınmayacaktır. Özellikle sahil kesimlerinde, kumsallarda iskeleler yapılıyor buna son veriyoruz. Ancak burası eğer kayalıksa çıkarılacak yönetmeliğe göre kayalık alanlarda yapılmasına müsaade edeceğiz. Kadim köylerimizde vatandaşların bakım yapma imkanına kavuşmalarını sağlıyoruz. Kanun 37 maddeden oluşuyor ana unsurları bunlardır. Amacımız daha iyi bir şehirleşme” diye kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAİLBEY MAHALLESİ
NAİLBEY MAHALLESİ - 9 ay Önce

VALLAH MÜCAHİT BAŞKANDA KENTSEL DÖNÜŞÜM DİYORDU. ARTIK HİÇ BEKLENTİM KALMADI. YAPILMAZ KENTSEL DÖNÜŞÜM. GALİBA BİNALARIMIZ ÇÖKTÜĞÜNDE ENKAZ DÖNÜŞÜM YAPILACAK.

Veysel can
Veysel can - 9 ay Önce

ŞEHRİMİZİN EN KIYMETLİ MAHALLELERİ İZZET PAŞA MAH. NAİLBEY MAHALLESİ SUREYELİ DOLMUŞ VE 40-50 YILLIK BİNALAR KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ADI RATSAL DÖNÜŞÜM OLMUŞ 5-10 MÜTEHİTİN BİRLEŞİP BU MAHALLELERİ TEMİZE ÇEKMESİ LAZIM MUHTEŞEM BİR MERKEZ OLUR

Doğru söz
Doğru söz - 9 ay Önce

Bence kentsel dönüşüm olmaz belli.

SIRADAKİ HABER

banner7