Elazığ’ın Son Semer ve Palan Ustası Teknolojiye Direniyor  

Elazığ'da 40 yıldır semercilik ve palancılıkla uğraşan, mesleğinin kentteki son temsilcisi olan Metin Daldul, teknolojinin gelişmesi ve yanında çalıştıracak çırak bulamaması nedeni ile semerciliğin son demlerini yaşadığını söyledi.

Elazığ’ın Son Semer ve Palan Ustası Teknolojiye Direniyor  

Eskiden daha çok yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, pikap ve kamyon gibi araçların almasıyla semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu. Elazığ'da esnaflık yapan Metin Daldul, 40 senedir dede mesleği olan semercilik ve palancılık işini devam ettiriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte mesleklerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Metin usta, eleman bulamadıkları için usta yetiştiremediklerini kaydetti. Türkiye genelinde semer ve palancılık ustalarının sayısının azaldığına dikkat çeken Metin usta, kentte bu mesleğin kendisiyle birlikte yok olacağını belirtti. 

DALBUL "BU MESLEK BENİMLE BİRLİKTE ELAZIĞ’DA ÖLECEK"

Köylerde araç sayısının artmasıyla mesleklerinin unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Metin Dalbul, "1981’den beri pallancılık işiyle uğraşıyorum. Dede mesleğini devam ettiriyorum. Ben başladığım zaman yaklaşık 12 tane palancılıkla uğraşan esnaf vardı. Şuan da Elazığ’da yapan bir tek ben kaldım. Benden sonra da bu iş bitecek çünkü rağbet yok. Bunun en büyük sebebiyse köylerde arabaların fazlalaşması, bu meslek benimle birlikte Elazığ’da ölecek. Bu meslek Türkiye’de de çok nadir kaldı, toplasan 5-6 kişiyi geçmez. Yetişen elaman da yok” dedi.

 DALBUL "MESLEĞİN ÖLMEMESİNİ İSTİYORUM"

Mesleğin yaşatılması gerektiğini dile getiren Dalbul, "Ölmemesini istiyorum fakat yapacak bir şey yok. Rağbet olmadığı için bu mesleğin de sonu geldi. Yılın altı ayı satış yok, sadece kalan diğer altı ay satış var. Bu işin ayakta kalabilmesi için devletin biraz destek sağlaması lazım. Elazığ’da bir tek ben yapıyorum bu işi, başka yapan kalmadı. Dediğim gibi ben 1981’de başladığımda plancılık yapan yaklaşık 12 tane esnaf vardı fakat şuanda kalmadı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 14:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ağu
Ağu - 4 hafta Önce

Halbuki piyasada eşşek cok dayinin isi niye azalmis

Prens23
Prens23 - 4 hafta Önce

Bu tür meslekler unutulmaya yüz tutmuş hâlbuki bu mesleği sonuna kadar devam ettirmek lazım.

Polat
Polat - 4 hafta Önce

Ölsün bu iş sektörüde bu kadar dayanması mucize ve gereksiz zaten adamada yazık :) ayrıca katır mı kaldı ki hatır kalsın

SIRADAKİ HABER

banner103