Elazığ’ın Yetiştirdiği Önemli Değer Ahmet Tevfik Ozan  Hayatını Kaybetti

Elazığlıların gönlünde yer eden, şiirleri ile yüreklere dokunan, naif kişiliği ile herkesin sevdiği ve saydığı isim televizyonumuz program yapımcısı, Fırat Üniversitesi Akademisyeni Dr. Ahmet Tevfik Ozan aramızdan ayrıldı.

Elazığ’ın Yetiştirdiği Önemli Değer Ahmet Tevfik Ozan  Hayatını Kaybetti

Elazığ’ın yetiştirdiği önemli değer Dr. Ahmet Tevfik Ozan hayatını kaybetti.

Kanal Fırat televizyonlarında yayınlanan “Ardıç Dalı” Programı Yapımcısı ve Sunucusu Fırat Üniversitesi Akademisyenlerinden Dr. Ahmet Tevfik Ozan evinde ölü olarak bulundu.

Her ölüm zamansızdır, tıpkı senin ölümün gibi hocam.

Kiminin ağabeyi, kiminin hocası, kiminin dostu, kiminin yoldaşıydın sen.

Bir mübarek günde, bıraktın gittin, eşini, dostunu, arkadaşını, yoldaşını.

Bir kış mevsiminin, havanın içimizi ısıttığı günün tam ortasına gelen haberin çöktü, kararttık içimizi, dilimiz dönmedi.

Şimdi sen giderken, ardından ömrünü verdiğin toprağın evlatları, dualarla anacak seni, gözler nemli.

DR. AHMET TEVFİK OZAN KİMDİR?

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hocamız Dr. Ahmet Tevfik Ozan, 1953 yılında Harput’ta doğdu.. Halk Şairi Mehmet Rasim Ozan’ın oğlu olan ilk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamlayan Ozan, 1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.. 1974 yılında Öğrenci Derneği Başkanı iken öğrenci olayları ve basın davaları nedeniyle tutuklandı. Ankara, Kırşehir ve Niğde cezaevlerinde tutuklu kalarak 1978 yılında serbest bırakıldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra tutuklandı, 1981 yılında Mamak Askeri Cezaevinde kısa bir süre tutuklu kaldı. Aynı yıl tıp öğrenimine Gevher Nesibe Tıp Fakültesinde devam etti, 1986 yılında buradan mezun oldu.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünde göreve başladı, askerliğinden sonra 1990 yılında Kayseri İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Erciyes Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Serbest hekim olarak çalıştı. Çalışmalarını Fırat Üniversitesinde yardımcı doçent olarak sürdürdü. 1995 yılından itibaren doçent unvanıyla Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.Şiire olan ilgisi çocuk yaşta başladı.. Şiirleri 1977 yılından itibaren Türk Edebiyatı, Töre, Doğuş, Hasret, Boğaziçi, Yağmur, Konevi, Hedef, Erciyes gibi dergilerde yayımlandı. Yazı, resim, karikatür çalışmaları da olan Ozan şiirlerinde; vatan, millet, aşk, ölüm ve doğa temalarına yer verdi. Türkiye’yi temsilen 1994 yılında Struga Şiir Akşamlarına katıldı. “Dr. Ahmet Tevfik Ozan’ın şiirleri öylesine ilâhi ürpertilerle dolu ki, insan bir anda kendi hiçliğini hissediyor.

Medya grubumuz olarak merhum Dr. Ozan’a yüce Allah’tan rahmet, ailesine, Fırat Üniversitesi’ne, ve yakınlarına sabırlar ve başsağlığı diliyoruz…

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 14:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan
Kenan - 1 yıl Önce

İnsan olarak çok kaliteliydi, Elazığ gerçek bir değerli evladını kaybetti. Allah rahmet eylesin başımız sağolsun.

Necat
Necat - 1 yıl Önce

Allah rahmet etsin Elazığ a değer katan isimler birer ikişer ya bu dünyadan göçüyor ya da bu şehirden göçüyor. Mekanı cennet olsun.

muharrem akyüz
muharrem akyüz - 1 yıl Önce

Mekanı cennet olsun elazig icin büyük bir kayıp

S.Erdem
S.Erdem - 1 yıl Önce

Liseden sınıf,üniversiteden mesai arkadaşım,milli ve mahalli kültürümüzün duayen ismi,kadim dost,vakıf insan A.Tevfik Ozan kabrin nur, mekanın Cennet olsun İnşAllah Gardaşım.

Erdem Güler
Erdem Güler - 1 yıl Önce

Vefatına çok üzüldüm.Allah rahmet eylesin.kendisini Kayseri'de il sağlık müdür yardımcısı iken tanımıştım .Gerçek bir Elaziz beyefendisi ,Tıp adamı ,Bilim adamı,edebiyat,tarih şiir sevdalısı mükkemmel insan ,Türk milletinin basi sağ olsun

Ruhi AYDIN
Ruhi AYDIN - 1 yıl Önce

Elazığımızın güzide bir evladı olan çok kıymetli hocamıza Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun inşAllah. Elazığ için çok önemli değerdi. Rabbim ailesine ve sevenlerine sabırlar versin.

öğrencisi
öğrencisi - 1 yıl Önce

yüzlerce yetiştirdiği hekimler var, altın kalpli kimseyi kırmayan bir hocamızdı.mekanı cennet olsun...

Namk Kemal
Namk Kemal - 1 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Elazığ’ın kıymetli değerlerinden bir kendine mahsar şahsiyetini Büyük bir kayıp mekanı cennet olsun yakınlarına sabırlar diliyorum


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109