Elazığlı Terzi Çin Meyvesini Elazığ’da Yetiştirdi

Kalp damar sağlığına, kas ve kemik ağrılarına iyi gelen Çin meyvesi olarak bilinen Hünnap’ı tadan Elazığlı Terzi Cahit Avcı, tadını beğendiği meyvenin ağacını bahçesine dikti. Bir ağaçla başlayan Avcı’nın şuan bahçesinde 30 hünnap ağacı bulunuyor.

Elazığlı Terzi Çin Meyvesini Elazığ’da Yetiştirdi

Hem yiyecek hem de ilca yapımında kullanılan, Çin Meyvesi olarak bilinen Hünnap’ı tadan Elazığlı Cahit Avcı, Doğankuş köyündeki bahçesine deneme amaçlı hünnap ağacı dikti.

Kalp ve damar sağlığına, kas ve kemik ağrılarına iyi gelen hünnap besin değeri oldukça yüksek bir meyve olarak biliniyor.

Besin değerlerinin yüksek olmasından dolayı özellikle kanseri önleyeceği özelliğe sahip olan, Antioksidan ve C vitamini kaynağı olan Hünnapı bahçesinde yetiştirmeyi başaran Avcı’nın şimdilerde bahçesinde otuz hünnap ağacı bulunuyor.

AVCI: ELAZIĞ TAM BU MEYVENİN İKLİMİ

Elazığlı Cahit Avcı, “Ana vatanı suriye bu meyvenin. Daha sonra Çin’e gidip yayılmış. Meyveden ilk sene ürün alamasak da ikinci sene mutlaka verim alıyoruz. Meyve soğuk havaya da dayanaklı olduğu için erken verim veriyor. Meyve çiçeğini mayıs gibi açıyor. Elazığ tam bu meyvenin iklimi” dedi.

Bahçesine gelen misafirlerine hünnap meyvesinden ikram eden Avcı, meyveyi tadanların şaşkınlık yaşadığını belirterek, bahçesine hünnap dikmek isteyenlere, “gülü seven dikenine katlanır” dedi.

AVCI: GÜLÜ SEVEN DİKENİNE KATLANIR

Avcı, “Bu meyveyi çok kişiye tattırdım ama çoğu kişi anlamadı. Bayağı bir beğenide kazandı. Bu meyveye elma diyende oldu hurma diyende oldu. Kışın soğuk algınlığına iyi geliyor. Yaprağını da kaynatıp çayda yapabilirler. Önümüzdeki yıl daha çok ekmeyi düşünüyorum. Elazığlılara da ekmelerini tavsiye ederim. Sadece biraz dikenli ama gülü seven dikenine katlanır” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 22:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yvz
Yvz - 1 hafta Önce

Bari bu amcaya nasıl ulaşırız bahçesi nerde onuda yazın millet ulaşsın.

Elazığlı
Elazığlı - 1 hafta Önce

Dükkanı nailbey cami yanında anıl bayan terzisi

Yvz
Yvz @Elazığlı - 1 hafta Önce

Eyvallah gaggom

Palulu
Palulu - 1 hafta Önce

Ben yedim bundan tadı çok güzel

İlhami
İlhami @Palulu - 1 hafta Önce

Tadı süper birde dayanıklı bir meyve her meyve tabağında bulunması gereken bir tat...

elaziz
elaziz - 1 hafta Önce

Tadi güzel ve faydalı. Yalova bölgesinde çokca yetişiyor. ORADAN DA TEDARİK EDİLEBİLİR.

Zülfiye
Zülfiye - 1 hafta Önce

Cahit Avcı beyin emeğine eline sağlık.İlimizde yetiştirilmeyen meyvelerin yetiştirilmesinin devamıı olur.Bahçesi olan Elazığlı hemşehirlilerimizde inşAllah yetiştirmek için gayret gösterirler.Elazığlı olarak sevindim.

Haci Gündoğdu
Haci Gündoğdu - 1 hafta Önce

Çoğaltın cahit sevaptır

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109