Elazığlı Vatandaşlar Nerede Oy Kullanacak

Nerede oy kullanacağınızı YSK ve E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz

Elazığlı Vatandaşlar Nerede Oy Kullanacak

16 Nisan'da Türkiye'de yapılacak referanduma sayılı günler kaldı. Vatandaş bu süre içinde nerede oy kullanacağını merak ediyor. E-Devlet ve Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sayfasında yer alan seçmen sorgulama ekranından nerede oy kullanacağını öğrenebilirsiniz.

16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleşecek olan referandum için tüm Türkiye sandık başına gidecek. Anayasa değişikliği referandumunda nerede oy kullanacağını merak edenler için hazırlamış olduğumuz bu haberde online seçmen sorgulama işlemi ile seçmen bilgilerine kolayca ulaşabilişiniz.

YSK'nin resmi internet sayfası ve E-Devlet üzerinden tüm vatandaşlar  kolay bir şekilde nerede oy kullanacaklarını öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin "secmen.ysk.gov.tr" ve "turkiye.gov.tr" adreslerinden seçim hakkındaki gerekli tüm bilgilere erişim sağlayabilecek.

E-Devlet ve Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sayfasında yer alan seçmen sorgulama ekranından nerede oy kullanacağını öğrenmek isteyen vatandaşların ‘T.C. kimlik numarası’, ‘nüfusa kayıtlı olduğu sıra no’, ‘nüfusa kayıtlı olduğu il’ ve sayfa içerisinde güvenlik önlemi olarak verilen 7 haneli resim doğrulama kodunu girmeleri yeterli oluyor.

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp

ÇİPLİ KİMLİK KARTI OLMAYAN OY VEREMEYECEK Mİ?

Son günlerde ortalıkta çipli kimlik kartı olmayanların oy veremeyecekleri söylentisi dolaşıyor. YSK sitesinden yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını bildirdi. Referandumda TC numaralı nüfus cüzdanıyla olduğu Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliklerle de oy kullanılabilir. SANDIK KURULLARINA 10 PARTİ ÜYE VEREBİLECEK!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, anayasa değişikliği referandumunun 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacağını açıkladı. TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsattı.

Güven ayrıca, 16 Nisan 2017'de düzenlenecek halk oylaması için sandık kurullarına üye verebilecek siyasi partilerin, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğunu söyledi.

Engelli vatandaşların seçim sürecinden haberdar olmaları ve katılım sağlayabilmeleri için internet sitesinde ve mobil uygulamalarda gerekli iyileştirmelerin yapıldığını ifade eden Güven, kurumun internet sitesindeki "yurt içi seçmen sorgulama" ve "yurt dışı seçmen sorgulama" sayfalarına seçmenlerin e-posta ve cep telefonu bilgilerini girmeleri halinde seçmen ve sandık bilgilerinin mesaj olarak gönderileceğini kaydetti.

Güven, halk oylamasında görev yapacak YSK merkez teşkilatına, il ve ilçe seçim kurullarına, Dışişleri Bakanlığına, güvenlik güçlerine başarı temennisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103