Elazığlılar İftar Yemeğinde Buluştu

Elazığ Kültür Derneği tarafından düzenlenen iftar davetine katılım yoğun oldu.

Elazığlılar İftar Yemeğinde Buluştu

Harput Kültür Derneği’nin düzenlediği geleneksel iftar yemeğinin ardından Ankara’da faaliyet gösteren Elazığ Kültür Derneği de Ankara’da yaşayan Elazığlı vatandaşları ve Elazığ sevdalılarını verdiği iftar davetinde buluşturdu.

Elazığ Kültür Derneği’nin organizatörlüğünde düzenlenen ve Tüprag Metal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz tarafından finanse edilen iftar yemeği davetine Devlet Eski Bakanı ve AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyesi Ahmet Cemil Tunç, Elazığ Ak Parti Milletvekilleri Ejder Açıkkapı, Metin Bulut, Ömer Serdar ve Tahir Öztürk, CHP Ankara Milletvekili Elazığlı Nihat Yeşil ve CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Elazığ Eski Milletvekillerinden Hasan Buz ve Tuncay Şekercioğlu, Ankara Vali Yardımcısı Elazığlı Hürrem Aksoy, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay Daire Başkanları ile üyeleri, Elazığlı iş adamları, Elazığlı sanatçılar, dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşu başkan ve üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

İftar yemeği vesilesiyle bol bol hasret gideren Elazığlılar Ramazan ayında bir arada olmanın keyfini çıkardı.

Elazığ Kültür Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay, ”Her ramazanda Elazığlılarla bir araya geliyoruz“ diyerek, “Yıllardan beri ramazan etkinliği yapılıyor. Ben 4 seneye aşkındır bu deneğe başkanlık yapıyorum. Benden önceki dönemlerde de bu adet devam ediyordu. Elazığ kültür derneği 1948’lerde kurulmuş bir dernek. O günden bugüne dernekte emeği geçen Başkan, Başkan Yardımcıları, üyeler ve gelen destek veren hemşerilerimizin tümüne de saygılarımı arz ediyorum. Bu bir sürecin sonunda oluşan bir şey. O süreçten bu noktaya geldik” şeklinde konuştu.

“Yüzlerce kişi halay çekecek”

Çakırbay, Haziran’ın 17’sinde saat 23.00’de Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde sahur halayı yapacaklarını söyleyerek, “Elazığ’daki bu özelliğimizi, âdetimizi 2 yıldır buraya taşıdık. Elazığ kültür derneğinin organizasyonunda teravih namazından sonraki bir saatte hemşerilerimiz toplanacak. Yüzlerce kişi halay çekecek. Bu Elazığ’ın en güzel özelliklerinden bir tanesi. Ve bunu Ankara’ya taşıdık” dedi.

Tüprag Metal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz yaptığı konuşmada, “Doğup büyüdüğümüz ve feyz aldığımız o topraklar buralara geldikten sonra yaşamın getirdiği bu pozisyonlarda hemşerilerimizi unutmadan gurbette de olsa onlarla birlikte hoşça vakit geçirip böyle güzel bir günde iftar yemeğinde bir araya gelmeye vesile olabildiysek ne mutlu bize” diye konuştu.

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Başkanı Fahri Akçin ise, “Bütün Elazığlıların tüm vatandaşların ramazanlarını kutluyorum. İftar yemeğini organize eden Elazığ kültür derneğini kutluyorum. Burada hemşerilerimizle bir araya geldik. Elazığ’a gidip te gelmiş gibi olduk. Çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Emekli Albay Mehmet İspir de “Burada bulunmak ayrı bir ayrıcalık. Hem dostluk hem arkadaşlık pekişiyor” dedi.

Devlet Eski Bakanı Ahmet Cemil Tunç, dernek yetkililerine teşekkür ederek şunları söyledi: “Bu iftar programında Elazığlıları bir araya getirdikleri bir arada iftar açmaya vesile oldukları için Elazığ kültür derneğini tebrik ediyorum”

Programa katılan Elazığ Milletvekilleri de, Elazığ dışında Elazığ’ın yaşatılmaya çalışılmasını çok anlamlı bulduklarını söyleyerek, dernek yetkililerine teşekkür ettiler.

“Elazığ dışında Elazığ’ı yaşatma mücadelesini çok anlamlı buluyorum”

Elazığ AK Parti Milletvekili Metin Bulut konuşmasında şunları söyledi: “Ben bu programa 3. Kez katılıyorum. Git gide sayımız artıyor. Artık salona sığmıyoruz. Tabi bu sevindirici. Elazığ dışında Elazığ’ı yaşatma mücadelesini çok anlamlı buluyorum. Bundan dolayı emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Hemen hemen tüm hemşerilerin derneklerine iştirak etmeye çalışıyoruz. Elazığ’ın vekaleti neticede bizim omuzlarımızda. Ayrıca biz de gerçekten dışarıda Elazığ havasını onlarla birlikte teneffüs etmiş oluyoruz. Bizim açımızdan da haz aldığımız keyif aldığımız, dostlarla buluştuğumuz kucaklaştığımız anlar olmuş oluyor.

“Elazığlıların birlik beraberlik ve dayanışmasını görmek çok güzel”

Elazığ AK Parti Milletvekili Ejder Açıkkapı da yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Elazığ Kültür Derneği Başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hem dışarısı hem içerisi tıklım tıklım dolu. Bu birlikteliği sağlayan bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Burada Elazığlıları görmek Elazığlıların birlik beraberlik ve dayanışmasını görmek çok güzel. Ben bunun devamını diliyorum.

“Ben hemşerilerimle bir arada olmaktan çok memnun oluyorum”

Elazığ AK Parti Milletvekili Tahir Öztürk ise, “Bu programa 5-6 defadır katılıyorum. Geçen sene de katılmıştım. Çok güzel bir olay. Hemşerilerimizle bir arada olmak, iftarı onlarla bir arada açmak bu da ramazanın bereketi feyzidir. Çünkü ramazan ayı Cenabı Allah’ın insanlara bahşettiği en güzel aylardan biri. Feyzi, rahmeti, bereketi çok bol olan bir ay. Ben hemşerilerimle bir arada olmaktan çok memnun oluyorum. Moral oluyor” dedi.

“Elazığ kültürünü Çankaya’da yaşatıyoruz”

Çankaya Belediye Başkanı Ahmet Taşdelen, Elazığ kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını kaydederek, “Çankaya’da hem Elazığ Kültür derneğimiz ile hem Elazığ vakfımızla birlikte çok güzel etkinlikler yapıyoruz. Çayda Çıra parkını açtık. Çankaya’da Elazığ’ımızı temsil eden 2 tane parkımız var. Bu Türkiye’de bir ilk.  Çayda Çıra parkı ve Harput parkımız çok güzel parklar oldu. Elazığ kültürünü Çankaya’da yaşatıyoruz. Hemşerilerimizle birlikteyiz. Herkesin ramazanı hayırlı olsun” diye konuştu.

“Elazığ’da yaşamıyoruz şimdi ama çocukluğumuzu sevdamız hep orada geçti

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, barışın, sevginin yanında olduklarını ve Elazığlıların, hep sevginin kardeşliğin ve birlikteliğin yanında olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Biz hep barışı savunacağız. Hep barışın, sevginin yanında olacağız. Dostlukların yanında olacağız. Bu anlamda hemşerilerimin, bu barış sevdalısı olan hemşerilerimin hep tanırım bilirim bizde bunların yanında o barışı, sevgiyi içimizde yaratmak için ramazan ayında bizlere de vesile oluyor. Bu anlamda da hocama teşekkür ediyorum. Hocamdan bu konuda rica ediyorum. Bunlar hep devam etsin. Çünkü bu sevgi ve kardeşlik geleneksel olarak günlerimizle devam ediyor. Çayda Çıra günlerimiz, parklarımız açılıyor. Elazığ’da yaşamıyoruz şimdi ama çocukluğumuzu sevdamız hep orada geçti. O sevgi ve sevdayla tekrar tüm hemşerilerimiz konuklarımı saygı değer misafirleri canı gönülden tebrik ediyorum. Ramazanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7