Elazığlılar Koronavirüs Testlerini Nerede Yapacak! İşte O Hastane!

Malatya'daki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, Malatya'nın yanı sıra Elazığ, Adıyaman ve Tunceli'den gelen korona virüs numuneleri test edilmesi dikkat çekti.

Elazığlılar Koronavirüs Testlerini Nerede Yapacak! İşte O Hastane!

Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında, Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen bölge hastanelerinde korona virüs testleri yapılıyor. Belirlenen bölge hastanelerinden biri olan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Tıbbi Mikro Biyoloji Anabilim Dalı Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuarı’nda da 4 şehirden gelen korona virüs testleri analiz ediliyor. 20 Mart'tan itibaren yapılan testler 3 saatte sonuçlanıyor.

Günlük 1500 korona virüs testi yapabilme kapasitesine sahip olan laboratuvar, Malatya'nın yanı sıra Elazığ, Tunceli ve Adıyaman'na da hizmet veriyor. Görevlilerin koruyucu kıyafetler ile çalıştığı laboratuvardan yapılan testlerin sonuçları, İl Sağlık Müdürlüğü'ne oradan da Sağlık Bakanlığı'na bildiriliyor.

Turgut Özal Tıp Merkezi Tıbbi Mikro Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Otlu, Çin'de ilk salgın çıktığı andan itibaren gerekli önemlerin ve hazırlıkların alındığını belirterek, "Geçen hafta Perşembe gününden itibaren Sağlık Bakanlığı'nın gönderdiği tanı kitleriyle hastalığın tanısı için çalışmaktayız. Günlük 1500 örnek çalışabilecek kapasiteye sahibiz" dedi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Tıbbi Mikro Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yakupoğulları da önemli bir salgın ile karşı karşıya olunduğunu kaydederek, "Biz laboratuvarda günün 20 saatinden daha uzun bir süre aktif olarak çalışıyoruz. Laboratuvarımız 24 saat açık. Gelen örnekleri 3 saat içerisinde sonuçlandırıp ilgili doktora ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne bilgisini veriyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf
Yusuf - 5 ay Önce

Elazığ siyasileri, Elazığ sivil toplum kuruluşları buna sessiz kalacaklar mi , Bu iş için Elazığın neyi eksik...

Gakko
Gakko @Yusuf - 5 ay Önce

Tepki koysunlar konussunlar...ne degisecek.... bazilari da icraat yaparlar...

Kaan yollu
Kaan yollu - 5 ay Önce

Bir de şehir hastenenuz varmış yesinler. Elazig malatya ya rakip olabilir mi. Bu siyasiler varken.....

Ömer tabaş
Ömer tabaş - 5 ay Önce

Tunceliden gelen bir numune malatyaya gidecek oysa Elazıg merkez olsa zaman kaybı daha az olursu

Mehmet
Mehmet - 5 ay Önce

Elazığlı biri olarak şahsen rencide oldum. Fırat üniversitesi ülkenin en iyi üniversitelerinin başında geldiğini dünya alem biliyor., yetmedi, Tunceli’ye, Bingöllüye gareziniz ne, ayıptır, gülünç bir uygulamadır.

Kerem
Kerem - 5 ay Önce

Sayın sağlık Bakanı Elazığın sakalına güldü yetkiyi Malatya’ya verdi...Mantığındaki olmayan bir uygulama...

BayX
BayX - 5 ay Önce

Elaziga sahip cikiyoruz hicbir partiye oy moy yok....

Salih ak
Salih ak - 5 ay Önce

Her şeyi siyasete bağlıyorsunuz eliniz kanasa nerde bu siyasiler diyeceksiniz. Ora da bu vatanın bir memleketi değil mi nedir bu kıskançlık

SIRADAKİ HABER

banner7