ELSAD Başkanı Erdoğan Kentsel Dönüşüm Sözleşmeleri Hakkında Depremzedeleri Uyardı

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı, Kentsel Dönüşüm ve Kamu Hukuku Uzmanı Murat Erdoğan kentsel dönüşüm sözleşmeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

ELSAD Başkanı Erdoğan Kentsel Dönüşüm Sözleşmeleri Hakkında Depremzedeleri Uyardı

Elazığ’da yapılacak olan kentsel dönüşüm konutlarının fiyatları belli oldu.

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı, Kentsel Dönüşüm ve Kamu Hukuku Uzmanı Murat Erdoğan kentsel dönüşüm için anlaşacak depremzede vatandaşlara uyarıda bulundu.

ERDOĞAN: BU DURUMDA VATANDAŞLAR SÖZLEŞME İMZALAYACAĞI ZAMAN MENFAATLERİNE UYACAK ŞEKİLDE HAREKET ETMELERİNİ ÖNERİYORUZ

Başkan Erdoğan açıklamasında, “Elazığ Valiliği tarafından; Elazığ da kentsel dönüşüm alanlarında taşınmaz konut ve işyerleri için fiyatların belli olduğu hak sahiplerinin sözleşme yapmaları için duyuruda bulunmuştur. Vatandaşların hak kaybına neden olunmaması için şu hususlara dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Valiliğin yazısı ile konut ve işyerleri bedelleri bağımsız birimlerin toplam bedelidir. Hak sahiplerinin ödeyeceği borçlanma miktarı, enkaz bedelleri düşülerek belirlenecektir. Denilmiştir. Bu durumda vatandaşlar sözleşme imzalayacağı zaman menfaatlerine uyacak şekilde hareket etmelerini öneriyoruz. Vatandaş burada taşınmazının değeri ile kendisine verilen taşınmazın değeri arasında bir oranlama yaparak kendisine teklif edilen bedeli kabul etmelidir. Kısaca kar zarar dengesi kurmalıdır. Ayrıca kendilerine verilen evi kabul etmeyen vatandaşlar açısından da taşınmazların güncel değerleri hesaplanarak ödeme yapılacaktır. Taşınmazlarının güncel değerlerini mutlaka kontrol edilmelidir. Eski değerlerden asla kabul etmemelidirler. Değeri düşük verilen taşınmaz sahiplerinin dava açma hakları vardır. Ayrıca Enkaz bedelleri kısmına dikkat etmelidir ki;  Yıkılan evlerinin Enkaz bedeli kaç TL’dir. Enkaz bedeli nasıl hesaplanmıştır. Vatandaşlar bu hususta da enkaz bedelini dava yolu ile isteme hakları vardır” ifadelerini kullandı.

Başkan Murat Erdoğan, “Mahallelerde belirlenen Konut Borçlanmalarıyla ilgili fiyaTLar ise şu şekilde olacak;

Abdullahpaşa Mahallesi;

1. Etap: 201 Bin 692 lira, 2.Etap: 243 Bin 685 lira, 3.Etap: 260 Bin 273 lira, 4.Etap: 211 Bin 876 lira, Dilek/Petek Siteleri: 159 Bin lira, Güneş Sitesi: 241 Bin Lira,

Rüstempaşa Mahallesi

1. Etap: 202 Bin lira, 2. Etap: 203 Bin lira, Sivrice ilçesi 1. Etap: 261 Bin lira, 2 Etap: 276 Bin lira,

Mustafapaşa Mahallesi

1. Etap: 259 Bin lira, 2. Etap: 227 Bin lira, 3. Etap: 231 Bin lira, 4. Etap: 199 Bin lira”

ERDOĞAN: VATANDAŞLAR AÇISINDAN OLUMLU BİR DURUM GİBİ GÖZÜKMEKTEDİR

ELSAD Başkanı Erdoğan, “Açıklanan konut ve işyeri bedelleri bağımsız birim fiyatı ve toplam bedeli olup bizce yüksek değildir hatta piyasa değerlerinin altında görülmüştür.  Hatta Resmi gazete yayınlanan Mimarlık Ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2022 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ de belirtilen fiyatlar göz önüne alındığında konut bedellerinin düşük görülmektedir. Verilen konutu kabul etmeyen yine kentsel dönüşüm riskli alanda gayrimenkulü bulunan kişilere düşük fiyat verilirse bu durumda daha güncel ve yüksek fiyat alma haklarının olduğunu bildirmek isteriz. Bu durumda vatandaşların kamulaştırmasız el atma davaları açarak taşınmazlarının daha çok bir değere sahip olacağını dava tarihinden itibaren geçerli olacak taşınmaz değerleri ile haklarını arayabilirler. Konutlar borçlanma bedellerinin geri ödenmesi 216 ay 18 yıl 0 faiz ve eşit taksit, Ticarethanelerde 84 ay 7 yıl yıllık %4 faiz oranlarıyla ödenecektir. Denmektedir. İş bu durum da taksitlerin uzun vadelere yayılması itibariyle yerinde olmuştur. Örnekle açıklayacak olursak vatandaşın evinin 200 bin TL olduğu kendisine teklif edilen evin değerinin de 380 bin TL olduğu düşünüldüğünde aradaki fark miktarı olan 180bin TL’nin 18 yılda sadece 10 bin TL olarak ödeme yapacaktır. Bu da aylık 833 TL ye denk gelecektir. Gördüğümüz kadarıyla ortalama 750 TL ile 1250 TL arası bir ödeme dengesi görülecek olup vatandaşlar açısından olumlu bir durum gibi gözükmektedir” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109