Emeklilik Hayatını Çocukluk Anılarını Süsleyen Göle Adadı

İsviçre'den 13 yıl önce özlem duyduğu memleketi Elazığ'ın Ağın ilçesinin Balkayası köyüne yerleşen 76 yaşındaki Hüseyin Ergül, emeklilik hayatını çocukluk anılarının geçtiği Sülük Gölü'ne adadı.

Emeklilik Hayatını Çocukluk Anılarını Süsleyen Göle Adadı

Gurbette geçen yılların ardından memleket hasreti çeken Ergül ve eşi, 3 çocuklarını İsviçre'de bırakıp ikinci baharlarını Balkayası köyünde geçirme kararı aldı.

Döndükleri köylerinde eşi ile yeni bir yaşam kuran Ergül için her gün ATV ile gittiği yaklaşık 3 kilometre mesafedeki Sülük Gölü ayrı bir anlam taşıyor.

Çocukluğuna dair güzel anılarının olduğu, huzur duyduğu Sülük Gölü kenarında çeşme yaptıran, ocak kuran, duvar örerek, oturma alanları yapan, meyve ağaçları diken Ergül, bakımını yaptığı gölün kenarındaki çöpleri de temizliyor.

Ergül'ün gölün turizme kazandırılması için 10 yıldır gösterdiği bu çabaya duyarsız kalmayan Ağın Kaymakamlığınca da gölün çevresine çeşmeler yapıldı, banklar kuruldu, barbeküler yerleştirildi.

Günün büyük bölümünü kuş cıvıltısı eşliğinde dostları ve arkadaşlarıyla adeta ikinci adresi olan gölde geçirerek, anılarını tazeleyen Ergül, gölün adeta gönüllü bekçisi oldu.

İlerlemiş yaşına rağmen doğaya verdiği değer takdir gören Ergül'ün arzusu gölün turizme kazandırılması.

"İNSANLARIN GELİP BURADAN FAYDALANMASINI İSTİYORUM"

Ergül, yaptığı açıklamada, tektonik bir göl olan Sülük Gölü'nün doğal güzelliği, yeşilliği, kuş türleri ile görülmeye değer eşsiz bir yer olduğunu söyledi.

Askerden hemen sonra gittikleri İsviçre'de uzun yıllar çalıştıktan sonra 2006 yılında köye döndüklerini anlatan Ergül, hayatını kendisine huzur veren, anılarının bulunduğu Sülük Gölü'nün turizme kazandırılmasına adadığını belirtti.

“ÇALIŞMAYA BAŞLADIK”

"Çocukluğum bu göl ve civarında geçtiği için burası benim için özel ve güzel bir yer. Zaman zaman çadır getirip geceleri de burada kalıyorum. Havası, doğası çok güzel, uykusuna doyum olmuyor." diyen Ergül, yıllar sonra geldiğinde göl çevresinin düzenlenmesi için çalışma yapmaya başladığını aktardı.

Ergül, çeşme yaptığını, dut ağaçları diktiğini, çevreyi temizlediğini anlatarak, "Buranın tabiatını ve doğasını çok seviyorum. İnsanların gelip buradan faydalanmasını istiyorum." dedi.

“ZİYARETÇİLERİN TÜKETMESİ İÇİN SEBZE EKİYORUM”

Bugüne kadar yeterli tanıtım yapılmadığı için pek bilinmeyen Sülük Gölü'nün adeta Ağın'ın saklı güzelliği olduğunu ifade eden Ergül, gölde kaldığı zaman sabah kalkıp gölün çevresindeki otları biçtiğini, gölü ziyaret edenlerin tüketmesi için sebze ektiğini belirtti.

Ergül, doğasıyla kendisine huzur veren gölü imkanları ve gücü yettiği sürece gönüllü olarak korumaya çalışacağını sözlerine ekledi.

“DOĞAYA VERDİĞİ DEĞERLE TAKDİR TOPLUYOR”

Ergül'ün kardeşi Balkayası köyü muhtarı İbrahim Galip Ergül de kardeşinin yurt dışından geldikten sonra görenlerde hayranlık uyandıran Sülük Gölü'nün hak ettiği değeri kazanması için büyük emek harcadığını söyledi.

“BURANIN DOĞASI ÇOK GÜZEL”

Ağabeyinin doğaya gösterdiği duyarlılıktan dolayı herkesin takdirini topladığını aktaran Ergül, "Ağabeyim sayesinde insanların piknik ihtiyaçları karşılanmış oldu. Buraya gelen gidenler oluyor, memnun kalıyorlar. Buranın doğası çok güzel" ifadelerini kullandı.

Köy sakinlerinden Yılmaz Ergül ise, 10 yıl öncesine kadar ot ve sazlıklardan gezilecek yeri dahi olmayan Sülük Gölü'nün, Ergül'ün çabaları sonucu daha ilgi çeken bir görünüme kavuştuğunu belirtti.

“BURASI HAKİKATEN ÇOK GÜZEL OLMUŞ”

"Eskiden böyle güzel bir ortam yoktu, burayı pek kimse bilmiyordu. Şimdi ise her taraf daha da güzelleşmiş. Yeni yeni insanlar öğrenmişler, ziyarete geliyorlar. Burası hakikaten çok güzel olmuş" diyen Ergül, bu çabayı takdir ettiklerini aktardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglıkla
Saglıkla - 2 yıl Önce

Emmi İsviçre den emekli çok şükür maaş yerinde hele Türkiyede SGK dan emekli olaydı gölde böyle fıstik atabilirmiydi acaba

ali demir
ali demir - 2 yıl Önce

sülük gölü elazıgda nerede

SIRADAKİ HABER

banner103