Erdem, Müjdeli Haberi Çanakkale’den Verdi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 15. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem de toplantıya katıldı. Erdem toplantıda, daha önce yerel basının zor durumda olduğunu, resmi ilanlara zammın bir an önce yapılması gerektiğini belirterek, ilanlara ilişkin tasarının Başbakan tarafından imzalandığını ve tasarının şu anda Cumhurbaşkanının imzasını beklediğini, zammın yakın zamanda uygulanacağını söyledi.

Erdem, Müjdeli Haberi Çanakkale’den Verdi

"2018 Troya Yılında Anadolu'nun kadim değeri Troya'da Çanakkale'de buluşuyoruz" sloganıyla gerçekleştirilen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 15. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliği yapıyor.

7 gazeteciler federasyonu genel başkanı ve yöneticileriyle 87 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisi katıldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 15. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılmak üzere Çanakkale’de bulunan Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem, gazetelerin uzun zamandır beklediği ve resmi ilanlara zammı içeren tasarının Başbakan Binali Yıldırım tarafından imzalandığını ve şu anda Cumhurbaşkanı’nın imzasını beklediğini bildirdi.

ZAM YAKIN ZAMANDA UYGULANACAK

11 Mayıs'ta başlayan ve 14 Mayıs'ta sona erecek TGK Başkanlar Kurulu Toplantısında, seçim sürecinde medya sektöründeki son gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantıya Elazığ'ı temsilen katılan FHGC Başkanı Semih Erdem, bir de müjde verdi. Daha önce yerel basının zor durumda olduğunu, resmi ilanlara zammın bir an önce yapılması gerektiğini belirten Erdem, ilanlara ilişkin tasarının Başbakan tarafından imzalandığını ve tasarının şu anda Cumhurbaşkanının imzasını beklediğini belirterek, zammın yakın zamanda uygulanacağını söyledi.

SONUÇ BİLDİRGESİNDE İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 15. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi’nde ise şu görüşlere yer verildi:

1- Türk Ceza Kanunu’nda ve diğer bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan darbe dönemlerinden kalma basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler,  çağdaş ülkelerdeki basın özgürlüğü uygulamalarıyla derinden çelişkiler içermektedir. Demokratikleşme, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından bugüne kadar yapılan düzenleme ve iyileştirmelere rağmen ifade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar mevcuttur.  Medyaya kendini meşru bir şekilde ifade edebilme ve haber yapabilme hakkının evrensel ölçülerde tanınmasını, ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.

2- Türk medyası, gazetecilik mesleğini kimlerin yapabileceğini düzenleyen Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Yasa, yazılı, görsel ve sesli medya için meslek odası statüsüyle günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmalıdır. Bu kapsamda siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve medya örgütleri temsilcilerinin katılımıyla çalışma grupları oluşturularak, kanun teklifi hazırlanmalı ve Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır.

3- Ülkemizde yerel medya çok zor koşullarda ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Resmi ilan fiyat tarifesinde 2 yıldan beri artış sağlanmamıştır. Basın İlan Kurumunun hazırladığı, yerel medya sektörüne can suyu olacağı bilinen ve Bakanlar Kurulu’nda imzalanan yeni tarifenin onaylanarak bir an önce uygulanması öncelikli talebimizdir. Bunun yanı sıra yerel basını güçlendirecek yeni katkılar sağlanmalıdır.

4- Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki 5953 Sayılı Kanun halen yürürlüktedir. Basın işkolunda “gazeteci” olarak çalışan kişiler ve işverenleri arasındaki ilişkiler ile çalışma koşulları bu kanunla düzenlenmiştir.Bu yasanın günümüz koşullarına uygun olarak düzenlenmesi, medya sektöründe sendikalaşmanın geçmişteki konumunun yeniden sağlanması, sadece biz gazetecilerin değil, toplumumuzun bir ihtiyacıdır.  

5- İnternet haberciliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir gelişim göstermiştir. Ancak gelişmiş ülkelerde konu yasalarla düzenlendiği halde ülkemizde bu alanda ciddi bir boşluk bulunmaktadır. Yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının yayıncılık konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103