Erman: Borçların Yapılandırılması İle İlgili Bu Fırsat Kaçırılmamalı

Vergi borçlarında yapılandırma sürüyor. Vatandaşlar 31 Aralık tarihine kadar gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek.. Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Sıtkı Erman, borçların yapılandırılması için sunulan fırsatın kaçırılmaması uyarısında bulundu.

Erman: Borçların Yapılandırılması İle İlgili Bu Fırsat Kaçırılmamalı

Geçtiğimiz ay meclisten geçerek başvuruları alınmaya başlayan borç yapılandırma kanunu başvuru süreci devam ediyor.

Tarihin en kapsamlı af yasası olarak gösterilen bu yasa birçok borcu kapsarken kişilerin KYK öğrenim kredisi, Trafik cezaları, MTV, SGK primleri ve vergi borçları için ödeme kolaylığı sağlıyor.

ERMAN: ALACAKLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDADIR

Vergi borçları yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık 2020.. Konu ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendiren Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Sıtkı Erman, “7256 sayılı kanunun bazı alacakların yeniden yapılandırması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında açıklama yapacağım. 17.11.2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7256 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanunun dördüncü maddesinin 13 numaralı fıkrası aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda uygulanacaktır. 7256 sayılı kanununun borç yapılandırma kapsamına giren 2020 Ağustos ayı öncesi dönemine ait kesinleşmiş sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigorta primleri 31.12.2020’den önce kesinleşen idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacaklar yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin iyası halinde doğan alacaklar isteğe bağlı ve toplu sigortası primleri kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların henüz ödenmemiş felilleri 5510 sayılı yasanın ek-5, ek-6 maddeleri ile 2925 sayılı kanun kapsamındaki sigortalardan doğan primler; 6183 sayılı yasanın 48. Maddesi kapsamında tahsillendirilen alacaklar yapılandırma kapsamındadır” ifadelerini kullandı.

ERMAN: 31.12.2020 TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPABİLECEKLERDİR

Sıtkı Erman, “İş verenlerce e-sigorta kanalıyla şahsen veya posta yoluyla ilgili sigorta il müdürlüklerine, sigorta merkez müdürlüklerine, 4b BAĞ-KUR sigortalıları tarafından e-devlet üzerinden şahsen veya posta yoluyla herhangi bir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne primlerini kendi ödeyenlere e-devlet üzerinden şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine; kamu idarelerinin 4b borçları için e-sigorta kanalıyla elden veya posta yoluyla sigorta primleri Genel Müdürlük Primler Daire Başkanlığı Ankara’ya; kamu idarelerinin idari para cezaları için ise e-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta ile iş verenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine 31.12.2020 tarihine kadar başvuru yapabileceklerdir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103