Erman: Borçların Yapılandırılmasına Başlanmıştır

Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Vekili Sıtkı Erman, 7326 sayılı yapılandırma kanunuyla ilgili açıklama yaptı. Erman, “Borçların yapılandırılmasına başlanmıştır” dedi.

Erman: Borçların Yapılandırılmasına Başlanmıştır

7326 sayılı yapılandırma kanunu ile ilgili Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Vekili Sıtkı Erman açıklamalarda bulundu.

BORÇLARIN YAPILANDIRILMASINA BAŞLANMIŞTIR”

İl Müdür Vekili Erman açıklamasında, “Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu Kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidilmiştir. Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarının yapılandırılmasına başlanmıştır. 30.04.2021’den önceki (bu tarih dahil) döneme ait Kurum alacakları bu kapsamdadır. Yapılandırmanın kapsamında;

Sigorta primi,

Genel sağlık sigortası primi,

İşsizlik sigortası primi,

Sosyal güvenlik destek primi,

Ödeme imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,

SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,

30.04.2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları,

İş kazası, meslek hastalığı ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,

Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,

Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,

6183/48 inci maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar yer almaktadır.

“2 TAKSİTLE ÖDEMEDE %50’Sİ SİLİNECEKTİR”

Ayrıca Bağ-Kur (4/b) sigortalıları borçlarını Yapılandırma Kanunu kapsamında ödememeleri halinde 30/04/2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri dondurularak, prim borçları silinecektir. Sigortalılıkları 01.05.2021 tarihinden itibaren yeniden başlatılacaktır. Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) Değişim Oranı ile güncellenecektir. Peşin ödemelerde, hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı, 2 taksitle ödemede ise %50’si silinecektir. Yapılandırmadan yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 01.11.2021’e (31.10.2021 tarihi hafta sonuna denk geldiği için) kadar ödemek gerekmektedir. Borçlar ikişer aylık dönemlerde; 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecektir. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur. 2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent SERİNKAYA
Levent SERİNKAYA - 4 ay Önce

Ben Devlet Memuruyum. Bu güne kadar hiçbir vergimi borçumu geciktirmeden ödüyorum. zaman zaman yapılandırma borç silme gibi işlemler yapılıyor. Benim ve benim gibi borçlarını ve vergilerini zamanında ödeyenlerin günahı ne. Yani borçlarımızı zamanında ödüyoruz gize hatamı ediyoruz. kamu oyu vicdanına

SIRADAKİ HABER

banner103