“ESNAFLAR BANKACILIK UYGULAMALARINDAN MAĞDUR”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Üyesi F.Ahmet Yılmaz Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik’i ziyaret ederek, esnaf ve sanatkarların sorunları hakkında istişarelerde bulundular.

“ESNAFLAR BANKACILIK UYGULAMALARINDAN MAĞDUR”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan ve Yönetim Kurulu Üyesi F.Ahmet Yılmaz Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik’i ziyaret ederek, esnaf ve sanatkarların sorunları hakkında istişarelerde bulundular.

ELAZIĞ TSO FİNANSAL SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETTİ…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, ziyarette yaptığı değerlendirmede, Elazığ TSO üyeleri başta olmak üzere ilimizdeki tüm esnaf ve sanatkarların en önemli sorunlarından biri olan kredi ve finansmana ulaşma noktasında Oda olarak tarihi destekler ve hizmetler verdiklerini ifade etti. Başkan Alan yaptığı değerlendirmede, “Sayın Başkanım sizlerin de sıklıkla yaşamış olduğunuz ve en büyük sıkıntıyı çektiğiniz üyelerimizin finansmana ulaşması noktasında 2017 yılı içerisinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak tarihi destekler ve girişimlerde bulunduk. Bunları kısaca hatırlayacak olur isek, öncelikle Başbakanlık, TOBB, BDDK, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığına esnaf ve sanatkarların sicil affının bankalar tarafından uygulanmadığı ve bu konunun yaratmış olduğu mağduriyetin çözümünü talep ettik. Bu konu bir çok bakan ve hatta başbakan tarafından kürsülerde dile getirilerek bankacılık sektörünün dikkati çekilmiştir. Yine üyelerimiz için en önemli sorun olan krediye ulaşma noktasında, Odamızın çok yoğun girişimleri neticesinde ilimiz için KOSGEB üzerinde sağlanan sıfır faizli kredi kullandırılması noktasında çok önemli kazanımlar elde edilmiş ve yaklaşık 4 bin esnafımız 77 milyon TL kredi kullanmıştır. Yine aynı dönemde Odamız ve TOBB müşterekliğinde düşük faizli bir kredi uygulaması yaparak Odamız üyesi işletmelere 10 milyon TL kredi verilmesine öncülük edilmiştir. Ayrıca, 2017 yılı içerisinde yeniden yapılanması sağlanan Kredi Garanti Fonu’nun Odamız bünyesinde şubesi açılarak kredi kullanmada teminat sorunu yaşayan işletmeler için çok büyük bir önem taşıyan KGF şubesinin hizmet vermesi sağlanmıştır. Finansal anlamda ilimiz esnaf ve sanatkarlarına yönelik olarak bu tarihi fırsatlar sağlanmıştır. İnşallah 2018 yılı içerisinde de bu destek mekanizmalarının güçlenerek devam ettirilmesine öncülük etmenin gayretinde olacağız. Amacımız ilimizdeki tüm oda ve meslek kuruluşları ile bu hizmetleri müşterek olarak vermektir. Ben bu vesile ile 13 Ocak 2018 Cumartesi günü yapılacak olan Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimlerinin hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ SİCİL KONUSU…

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fikret Çelik’te yaptığı değerlendirmede, “Sayın Başkanım Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm bu hizmetleriniz çok büyük anlam ve esnaf için can simidi olmuştur. Yine Teşvik Yasası hususundaki girişimleriniz neticesinde bugün elde ettiğimiz kazanım ilimiz için çok büyük bir değer ifade etmektedir. İfade ettiğiniz gibi bizim Kooperatif olarak üyelerimize kullandırmak için gayret gösterdiğimiz kredi noktasında karşılaştığımız yegane sorun sicil affı hususudur. Bize kredi için müracaatta bulunan esnafımıza gidin önce bankayla kredi kullanmada bir sorununuz var mı yok mu diye kontrol ediniz dediğimiz vakit krediye müracaat eden esnaf sanki biz kredi vermemek için bahane üretiyormuşuz gibi bir yanlış algıya kapılıyor. Oysa biz esnafımızın mağdur olmaması için eğer sicilinde banka tarafından bir sorun yok ise işlerin hızlanması ve mağduriyet yaşanmaması adına bunu talep ediyoruz. Ancak, bankalar hükümetimizin sicil affına rağmen maalesef esnaf ve sanatkarların sicil affına yönelik bir işlem yapmamakta geriye dönüm 8-10 yıllık sorunları halen kayıt altında tutarak bu veritabanı üzerinden esnafa işlem yapmaktadırlar. Bu durum çok sayıda esnafın kredi kullanmasına engel teşkil etmektedir. Bu nedenle zaten zor günler yaşayan ilimizde bu sorunun ivedi olarak çözümünü bekliyoruz. Ben bu vesile ile nazik ziyaretiniz ve temennileriniz için teşekkür ediyor, seçimlerimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
akif23
akif23 - 3 yıl Önce

Kefalet odası başkanının maşAllahı var o yaşta hizmet aşkı helal olsun

SIRADAKİ HABER

banner7