banner100

ETSO Başkanı Alan 2017 Yılını Değerlendirdi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 2017 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Alan, konuşmasında 2017 yılının Elazığ için kazanımlarla dolu bir yıl olarak geride kaldığına dikkat çekti.

ETSO Başkanı Alan 2017 Yılını Değerlendirdi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 2017 yılını değerlendirdi.

2017 yılının Elazığ için kazımlarla dolu bir yıl olduğunu ifade eden ETSO Başkanı Alan, Elazığ ekonomisini, sanayisini ve sosyal hayatını köklü bir şekilde değiştirecek olan önemli atılımları atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALDIRILDI

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 2017 yılı değerlendirmesinde, “1980’li yıllarda ülkemizde yeni yeni konuşulmaya başlanmış olan Organize Sanayi Bölgeleri fikrini dönemin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı çok değerli büyüğümüz Sayın Naci Koloğlu bey hayata geçirerek Ülkemizdeki ilk 10 OSB’den birinin Elazığ’a kazandırılmasına öncülük ederek, Elazığ’da özel sektör yatırımları ve sanayileşmenin önünü açmıştır. Daha sonraki süreçte yine odamız eski başkanlarından Sayın Suat Öztürk, Elazığ OSB’nin gelişim ve büyümesiyle birlikte tüm altyapı eksikliklerini tamamlayarak bölgeyi adeta bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ben bu vesile ile Sayın Koloğlu ve Öztürk’e bu hizmetleri nedeniyle kalbi şükranlarımı sunuyorum”dedi.

“OSB’LER YENİ YATIRIMLARIN ADRESİ OLACAK”

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, “İlimiz 2012 yılındaki Teşvik Yasası düzenlemesi ile âdete bir duraklama hatta geri gitme süreci içerisine girmiştir. 2015 yılında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmemin ardından ilk ifadem bu konunun çözümü için arkadaşlarıma verdiğim söz olmuştur. Çünkü hangi işdamı ve girişimciyle görüşsek ilk ifadesi teşvik hususu idi. Bu nedenle çok yoğun bir mücadele ve işin takibi neticesinde Elazığ önce Cazibe Merkezleri Programına dahil edilmiş ardından da İlimiz OSB’de yapılacak yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi hususu resmiyet kazanmıştır. Bu gelişmenin ardından OSB’lerin yeni yatırımların adresi olacağı gerçeğinden hareketle Sayın Valimizin öncülüğünde ilimize 2. OSB kazandırılması konusunda çok hızlı bir süreç sonunda bugün tüm hazırlıkları tamamlanmış, yeri belirlenmiş ve hatta üç kurucu ortak olarak iştirak payları dahil ödenmiştir. 2018 yılında 2. OSB’nin altyapı çalışmalarını başlanarak hızlı bir şekilde sonuçlandırılacaktır. Körpe köyü mevkiinde 6.666 dönümlük bu alan Elazığ’da yatırımların ve istihdamın yeni adresi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“YATIRIM ASGARİ TUTARI VE YATIRIM YERİ SORUNU DA ORTADAN KALKACAKTIR”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 2017 içerisinde Cazibe Merkezleri Programına ilimizden yaklaşık 330 proje başvurusu olmuş ve bu tablo ilimizdeki girişici potansiyelinin açığa çıkması anlamında çok değerli bir parametre olmuştur. Bu büyük talebin ilimizde yatırıma dönüşmesi anlamında Elazığ 2. OSB bir çekim ve cazibe merkezi olacaktır. İlimiz ilçelerinin de teşviklerden istifade etmesi ve bu bölgelerimizin potansiyelinin ekonomiye kazandırılması hususunda ilimizin doğu ve batı bölgelerindeki ilçelerimizin istifade etmesi için ihtisas sanayi bölgeleri kurulması noktasında da girişimlerimiz olmuş ancak, 2017 yılı sonunda Cazibe Merkezleri Programı ile Teşvik Yasasının birleştirilerek Cazibe Merkezleri kapsamındaki 23 ilin tamamının Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi için yapılan çalışmalar bu ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde mevcut hali ile tüm ilçelerimizde teşviklerden 6. Bölge desteklerinden istifade edeceklerdir. Dolayısı ile ilçelerimizin yatırım almasının önündeki en büyük engel olan teşvik kısıtları kalkmış olacaktır. Yine yeni düzenleme kapsamında üzerinde son üç yıldır büyük emekler verdiğimiz ve ilimizdeki yatırımların önündeki en büyük engel olarak duran, sektör kısıt, yatırım asgari tutarı ve yatırım yeri sorunu da ortadan kalkacaktır” diye konuştu.

“ODA OLARAK BU ŞEHRİN GELECEĞİNE YATIRIM YAPTIK”

Başkan Alan değerlendirmesinde 2017 yılında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, oda üyelerinin beklenti ve sorunlarının çözümü ve şehrin geleceğine yönelik çok önemli çalışmalar ve girişimler yaptıklarını ifade ederek 2017 yılında yapılan bazı önemli çalışmalar hakkında başlıklar itibarı ile bilgiler verdi.

TEŞVİK YASASI: 2012 yılından beri ilimizde yatırımların önündeki en büyük engel olan bu sorun yoğun girişimlerimiz neticesinde ortadan kaldırılmıştır.

2. OSB: İlimizde yatırımların merkezi olacak ve girişimciler için bir çekim merkezi olacak 2. OSB için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

2. İŞGEM KAMPUSU: Odamızın üç büyük ortağı olduğu Elazığ İŞGEM ikinci kampus alanı Malatya yolunda girişimcilerin hizmetine hazır hale getirilmiştir.

ELAZIĞ TSO KONFERANS SALONU: Üyelerimizin ve ilimizin önemli bir ihtiyacı olan modern bir konferans salonu Odamız bünyesinde Elazığ’a kazandırılmıştır.

ELAZIĞ TSO SERGİ SALONU: İlimizin ve üyelerimizin ihtiyacına cevap verebilecek bir sergi salonu Odamız bünyesinde Elazığ’a kazandırılmıştır.

KREDİ GARANTİ FONU ELAZIĞ ŞUBESİ AÇILDI: İlimizin uzun yıllardan beri gündeminde olmasına karşın hep sözde kalan ve iş dünyası için çok önemli bir kurum olan Kredi Garanti Fonu Elazığ Şubesi yoğun girişimlerimiz neticesinde Odamız bünyesinde yoğun bir katılımla hizmete açılmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7