ETSO Başkanı Asilhan Arslan’dan Teşvik Açıklaması

Türkiye’de uygulanacak olan Teşvik Yasasına getirilen düzenlemelerden Elazığ'ında aralarında bulunduğu 8 ilin OSB’lerdeki yatırımlarının 6. Bölge desteklerinden istifade etme şansı kaldırıldı. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Elazığ'ında destekten faydalanabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

ETSO Başkanı Asilhan Arslan’dan Teşvik Açıklaması

21 Ağustos 2020 tarih ve 2846 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanunla 01.01.2021 tarihi itibarı ile Türkiye’de uygulanacak olan Teşvik Yasasına bir takım yeni düzenlemeler getirildi.

Yeni yasada aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 8 ilin OSB’lerdeki yatırımlarının 6. Bölge desteklerinden istifade etme şansı kaldırıldı.

Konuyla ilgili ETSO tarafından yapılan açıklamada "Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası konuyu çok yönlü değerlendirerek, ilgili tüm makamlarla gerekli iletişimi sağlayıp, girişim ve çalışmalar devam etmekte" denildi. 

ARSLAN: SAYIN VEKİLLERİMİZ BU KONUYLA İLGİLİ MÜJDEYİ PAYLAŞACAKLARDIR

21 Ağustos tarihli Resmi Gazetenin yayınlanmasına müteakip Elazığ TSO’nun girişim ve çalışmalarına profesyonel bir yaklaşımla başladığını belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, “Bilindiği gibi 5174 sayılı yasa ile görev sorumluluk ve faaliyetleri kanunla sabit olan ve Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Örgütü olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, bu kimliğinin gerektiği şekilde olaylara yaklaşmakta ve kamu kurumu ciddiyetiyle işlerini yürütmektedir. Sosyal medya çığırtkanlığı veya medya kuruluşlarına popülist açıklamalar yapma yerine olayla ilgili hangi düzeyde çalışma yapıldığı ve alınan sonuçlar üzerinden değerlendirme yapmak suretiyle tüm süreçleri medya ile paylaşarak şeffaf bir süreç Odamız Yönetiminin genel prensibidir. Bu doğrultuda, 21 Ağustos 2020 tarihli ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’ Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanları, Odamızın Profesyonelleri ve Mali Müşavirler tarafından tüm detayları, ekleri ve atıfta bulunulan tüm maddeleri bir bir incelenmek suretiyle, yeni yasanın ilimize etkileri son 10 yıllık Yatırım Teşvik Belgeleri incelenmek suretiyle 24 Ağustos tarihinde rapor haline getirilmiştir. Bu rapor devletimizin tüm kurumlarının bağlı olduğu Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, ilimiz milletvekillerine ve TOBB’ye gönderilmiştir. Konu hakkında Sayın Milletvekillerimizin çok değerli girişimleri ve çalışmaları mevcut olup, ilgili mercilerden alınan sözler söz konusudur. İnşallah yasanın yürürlüğe gireceği 01.01.2021 tarihinde önce Sayın Vekillerimiz bu konuyla ilgili müjdeyi paylaşacaklardır” dedi..

ARSLAN: ÖNCELİĞİMİZ İLİMİZİN GENEL ANLAMDA 6. BÖLGE İLAN EDİLMESİ YÖNÜNDEDİR

Başkan Arslan, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, söz konusu raporda önceliğimizin Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımlara 6. Bölge desteklerinin süresinin uzatılması değil, 24 Ocak tarihinde 6.8 şiddetinde bir depremle yıkılan ve ilin genel anlamda bütünsel olarak tüm alanlarını olumsuz etkileyen depremin göz önünde bulundurularak ve yıl sonu itibarı ile TÜİK tarafından açıklanacak tüm resmi istatistikler baz alınarak ilimizin genel anlamda 6. Bölge ilan edilmesi yönündedir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak konuyu en titiz bir şekilde tüm süreçleriyle takip etmekte ve yaşanacak gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. İlimizde yeni yatırımlar başta olmak üzere, kalkınma ve gelişmemizin vazgeçilmez bir unsuru olan bu konu Odamızın önceliği olup, üzerinde kurumsal ciddiyet ve eşgüdümle çalışmalar sürdürülmektedir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 17:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Bygeyret
Bygeyret - 2 yıl Önce

Siz takipçisi olursunuz başkan. Ama vekiller her zaman ki gibi takipsizlik kararı verirler.

Fk
Fk - 2 yıl Önce

Vekillerin Elazigdan daha onemli isleri var,onlar boyle islerle ugrasamazlar,milli gunlerde aciklama metni hazirlamakla mesguller.cok zor isleri var hakikaten.Allah yardimcilari olsun..

Oyuna bak
Oyuna bak - 2 yıl Önce

Baktılar oy oranı düşecek önce bir kategori değiştirelim sonra tekrar yaparız koyunlarda inanır. Hadi canım ne güzel iş bir reisin karşısında esas duruş olursunuz siz bu memlekete hain vekil istemiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109