ETSO'dan Duyuru!

Serbest dolaşım halinde bulunan malların ihracında gümrük muafiyetinden yararlanmak amacıyla ihracatçı tarafından düzenlenen belge olan A.TR dolaşım belgeleri elektronik ortamda düzenlenecek.

ETSO'dan Duyuru!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve Avrupa Topluluğu arasında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasınca serbest dolaşım halinde bulunan malların ihracında gümrük muafiyetinden yararlanmak amacıyla ihracatçı tarafından düzenlenen belge olan A.TR Dolaşım belgelerinin elektronik ortamda düzenlemesini içeren MEDOS sisteminin 14 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe gireceği anımsatıldı.

14 Mayıs'ta Yürürlüğe Girecek

Açıklamada;14 Mayıs 2018 tarihi itibariyle uygulamaya alınacak otomasyon sistemi ile boş A.TR Dolaşım Belgelerinin satışı, yükümlü tarafından doldurulması, Oda onayına gönderilmesi, Oda onayı ve Bakanlık sistemine gönderilmesi elektronik ortamda yapılacaktır. Daha önce odamızdan alınan ATR Dolaşım Belgeleri TOBB MEDOS sisteminde otomatik olarak tanımlanacak olup elinizdeki ATR Belgelerini kılavuzda belirtildiği şekilde doldurulup onay alındıktan sonra baskı yapılmak üzere kullanabileceksiniz. Bu itibarla, ihracatçı firma ve/veya Gümrük Müşavirleri için hazırlanan Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi(MEDOS) kullanım kılavuzu ekte yer almaktadır.Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) kullanım kılavuzuna www.elazığtso.org.tr adresinden "Duyurular" bölümünden ulaşılabilir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103