Finans Sektörü İle 3. İstişare Toplantısı Yapıldı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen Finans Sektörü İstişare toplantısının üçüncüsü Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar başkanlığında Elazığ’da faaliyette bulunan finans sektörü temsilcileri ve Elazığ TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Elazığ TSO Meclis Salonunda yapıldı.

Finans Sektörü İle 3. İstişare Toplantısı Yapıldı

Elazığ TSO tarafından organize edilen Finans Sektörü İstişare toplantısının üçüncüsü Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar başkanlığında Elazığ’da faaliyette bulunan finans sektörü temsilcileri ve Elazığ TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Elazığ TSO Meclis Salonunda yapıldı.

“İL EKONOMİSİNİ DE OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK BİR SÜREÇTİR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, ülkenin ekonomik anlamda zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Ülkemizin bu zor günleri birlik ve beraberlik ile aşacağından şüphemiz yoktur. Ancak, bu zorlu sürecin etkilerinin işyeri kapanması ve işten çıkarmalara kadar büyümemesi için tüm kesimlerin sorumluluk ve risk alması büyük önem taşıyor. Bir tarafın kendini garantiye alarak tüm yükü karşıya yüklemesinin doğru olmadığını düşünmekteyiz. Üyelerimizden bankacılık sektörüyle ilgili olarak eleştiriler gelmekte ve bizden çözüm talebinde bulunmaktadırlar. İlimizde ikinci hatta üçüncü kuşak iş dünyasının içinde bulunan büyüklerimiz var. Bu üyelerimizin çeklerinin, senetlerinin yazılması borçlarının temerrüde düşmesi ve ticari itibarlarının zarar görmesi bizlerin arzu etmediği bir durum olmakla birlikte il ekonomisini de olumsuz yönde etkileyecek bir süreçtir”dedi.

“HERKESİ AYNI TAKIMIN OYUNCULARI OLARAK GÖRMEKTEYİZ”

Başkan Yaşar,  “Temmuz ayından başlamak üzere finans sektörü temsilcilerimizle bu üçüncü istişare toplantımızı yapmaktayız. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu çatı altında olan herkesi aynı takımın oyuncuları olarak görmekteyiz. Bankalarda nihayetinde bizim üyemiz olup, onlar da birer ticari işletmedir. Elbette hiçbir şart ve koşulsuz olarak her talebin karşılanması mümkün değil. Zaten böyle bir beklentimiz de söz konu olmayıp, küçük bir destek ile ayakta kalabileceği görülen işletmeleri yalnız bırakılmamasını istiyoruz. Belli bir ticari geçmişe sahip olan, kamuda hak edişi bulunan ya da gayrimenkul sorunu olmayan işletmelerin bu dönemde sahiplenilmesi gerektiğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇOK İYİ TESPİT ETMEMİZ GEREKİYOR”

Meclis Başkanı Yaşar, ihracatçı firmalar ile ihracat potansiyeli olan işletmelere yönelik olarak özellikle Türk Eximbank’ın ihracat kredilerinin kullandırılması için finans sektörü temsilcilerinin yoğun bir gayret göstermesini beklediklerini ifade etti. Yaşar, Türk Eximbank Elazığ Şubesinin kurulması noktasında girişimlerin devam ettiğini ifade ederek, “Bugünkü istişare toplantımızın bir diğer önemli konusu da bu husustur. 05 Kasım 2018 Pazartesi günü Türk Eximbank Genel Müdürü ile Odamızda bir toplantı gerçekleştirilecektir. Bu toplantıya ilimizdeki tüm finans sektörü temsilcilerimizde davetli olup, Türk Eximbank’ın ilimize en yüksek oranda katsı sağlaması için beklentilerimizi çok iyi tespit etmemiz gerekiyor. Bu noktada sizlerin görüş ve önerileri büyük önem taşıyor. Şahsım ve Odamız adına katılımınız ve değerli görüşleriniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıya katılan Banka ve Finans sektör temsilcileri güncel ekonomik gelişmeler ve Türk Eximbank destekleriyle ilgili düşüncelerini ve beklentilerini ifade ederek, Elazığ TSO’ya sağlamış olduğu birliktelik ve iletişim nedeniyle teşekkür ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7