Fırat EDAŞ, Fatura Parasını Nasıl Alacaklarını Açıkladı

Fırat EDAŞ vatandaşların ödemelerini nasıl yapacaklarını açıkladı.

Fırat EDAŞ, Fatura Parasını Nasıl Alacaklarını Açıkladı

Fırat EDAŞ’TAN yapılan açıklama şöyle;

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını İle mücadele kapsamında tüketicilerimize destek olmaya devam ediyoruz. Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak önceliğimiz hem sektör çalışanlarımızın hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasının yanında hayatlarını kolaylaştırıyoruz.

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan “Kıyasen Fatura Düzenlemesine” ve tüketicilerimizin sağlıklı enerji kullanılmasını sağlamak amacıyla yaptığımız faaliyetlere ilişkin tüketicilerimizi bilgilendirmek isteriz.

02.04.2020 tarihli EPDK Kurul Kararı gereği 30.06.2020 tarihine kadar COVID-19 salgını nedeni ile “Karantina Bölgesi İlan Edilen Yerler” için uygulamaya alınan “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” çerçevesinde, okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılmak üzere geçmiş dönem tüketimleri dikkate alınarak fatura oluşturulmaktadır.

Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde bir defada geri ödemesi gerçekleştirilecektir. Tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır.

Faturalandırma, mevsimsellik de dikkate alınarak; tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden yapılacaktır. Tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırılacaktır. Karantina veya sosyal mesafe kararı alınmayan yerlerde normal sayaç okumalarına devam edilmektedir.

Tüketicilerimizin gerçek fatura değerlerinin oluşabilmesi için Sayaç tüketim değerlerinin www.firatedas.com.tr internet sitemizdeki talep şikayet sayfamıza ya da ‘0530 695 10 90 numaralı WhatsApp Tüketici Hattı’mızdan paylaşılması durumunda faturalandırma işlemi yapılacaktır. Faturalar SMS, eposta gibi tüketicilerin iletişim adreslerine gönderilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile faaliyetlerini geçici süreyle durduran ticarethanelere kıyasen fatura düzenlenmediğini belirtmek isteriz.

Tüketimin olmadığı meskenlerde kıyasen bir fatura çıkartılmayacak olup, tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmemektedir.

Aileniz Size, Enerjiniz Bize Emanet” anlayışını şirketimizin sloganı haline getirdik. Bu süreçte sizlerin evde kalarak bu günleri sorunsuz atlatmanız en büyük dileğimizdir. Bu nedenle enerjisiz kalmamanız için planladığımız yatırımlarımızdan ve bakım faaliyetlerimizden kaynaklı planlı kesintilerimizi yapmıyoruz.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile mücadelemiz kapsamında tüketicilerimize destek olmaya devam edeceğimizin altını çizerken bu günleri hep birlikte aşacağımıza inanıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı
Elazığlı - 1 yıl Önce

İnsanları yanıltmayın. Fırat Edaş, Devlet adına tahsilat yapıyor. Habr yaparken etik kurallara lütfen dikkat edin. Vatandaşı gaza getirmeyin.

Şakir
Şakir - 1 yıl Önce

Telekoma, Digitürke, Mobil Telefon ücretini, Su Parasını,Trafik cezasını,Vergi borcunu kredi kartıyla sadece borcunu ödersin, Kazancı Cemilin AKSA şirketine de borcunu ödersin ancak ayrıca borç ödeme parasını da üstüne komisyon olarak ödersin.

orkun
orkun - 1 yıl Önce

elazigsonhaber.com = a haber

Büşra
Büşra @orkun - 1 yıl Önce

Yani düşüncenize saygı duyarım ama ben Elazığlı bir akademisyen olarak memleketimle ilgili haberleri buradan almayı tercih ediyorum. En azından çoğu zaman bu şekilde sivri laf geçiriyorlar. Elazığ'daki diğer sitelerin hepsi kopyala yapıştır. Biraz incelerseniz bence sizde bana hak verirsiniz.

orkun
orkun @orkun - 1 yıl Önce

Ayrıca, ne zamandan beridir indirimi ve fatura iptalini AKSA yapıyor? AKSA bir şirket. Doğalgaza ve elektriğe zammı AKSA mı yapıyor da indirimi de AKSA yapsın?

orkun
orkun @orkun - 1 yıl Önce

Büşra Hanım, bu haber özelinde değil, sitenin genel yapısı üzerine bu yorumu yaptım. "Emekliye müjde! Müjde, benzinde dev indirim! Devlet yanınızda, bakın! Siz evde rahat oturun diye çalışıyorlar! Müjde müjde müjde müjde müjde!" gibi haberler. Kaldıki sizin "pis laf geçirmiş" dediğiniz şey sevimsizlikten öte değil. Her haber görseline yersiz yorumlar yazıyorlar.

Büşra
Büşra @orkun - 1 yıl Önce

Adam manşetle AKSA'ya pis laf geçirmiş siz AHaber'le eşit tutmuşsunuz. Tekrar okuyun isterseniz :)

SIRADAKİ HABER

banner103