banner83

Fırat Üniversitesi Adından Yine Övgüyle Bahsettiriyor

Fırat Üniversitesi Rektörlük Kampüsü içerisinde 14 bin metre kare kapalı alan üzerine bin 453 kişilik kitap görünümlü olarak inşa edilen akıllı kütüphane, 24 saat aralıksız hizmet veriyor. Doğu ve Güneydoğu’daki üniversiteler içerisinde 350 bin materyal ile bölgenin en büyük kütüphanesine sahip olan Fırat’ta öğrenciler geceleri sıcak çorba eşliğinde ders çalışıyor. Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise kütüphaneye sık sık gereke öğrencilerle sohbet ediyor.

Fırat Üniversitesi Adından Yine Övgüyle Bahsettiriyor

Fırat Üniversitesi Kampüsünde bu eğitim öğretim yılı içinde hizmete giren 14 bin metrekare kapalı alan üzerinde 3 genel kullanım katına sahip olan ve içinde 6 tane grup çalışması ile birer tane 300 kişilik 7/24 çalışma, okuma, dinlenme, konferans, nadir eserler ve idari salonlarının bulunduğu kütüphanede, 28 bin 993 dergi, 7 bin basılı tez ile 125 bin adet basılı ve 215 bin elektronik olmak üzere toplamda 350 bin doküman bulunuyor.

Modern olarak tasarlanan kitap görünümlü kütüphanenin bin 453 kişilik kapasitesiyle bölgenin en büyüğü olduğu belirtildi.

Bünyesinde bulundurduğu 2 multimedya ve özel bireylerin kullanımına yönelik salonlar da, özellikle sınav dönemlerinde ders çalışan öğrencilere büyük bir olanak sağlıyor.

Devreye giren akıllı kütüphane sistemiyle öğrenciler ve araştırmacılar ödünç verme, iade alma, sayım ve kontroller dahil olmak üzere her kademede kitapları takip ederek işlemlerini daha kolay ve hızlı gerçekleştirebildiği aktarıldı.

GECELERİ AÇIK OLUNCA, ÇORBA İKRAMI DA BAŞLADI

Haftanın 7 günü 24 saat açık kalan kütüphane de ise yoğunluk yaşanıyor. Özellikle öğrenciler akşam saatlerinden gece yarılarına kadar sınav haftasında zamanlarını kütüphanede geçiriyor. Bu nedenle Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın talimatıyla kütüphanede akşamları öğrencilere çorba ikramı başladı. Kütüphanelerde ders çalışan öğrencileri her fırsatta ziyaret eden Rektör Demirdağ, ders arasına ‘sıcak bir mola’ veren öğrencilere çorba ikram ediyor.

DEMİRDAĞ: KÜTÜPHANEMİZ 7/24 HİZMET VERİYOR

Kütüphanenin 14 bin metre kare kapalı alan üzerine kurulduğunu aktaran Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Kütüphanemiz 7/24 hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz, akademisyenler ve toplumun farklı yerlerinde kaynak almak isteyen herkese kontrollü olmak şartıyla açık bulunuyor. Eski kütüphanemiz mühendislik tarafındaydı ve ihtiyaçları karşılamıyor, yer bulunamıyordu. Özellikle öğrencilerimiz sınav döneminde çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlardı şuan da bu kütüphaneyle rahatlamayı sağlamış olduk. Bizde dönem dönem kütüphanede ki gençlerimizi ziyaret ederek hasbi hal de bulunuyoruz. Bu da öğrencilerle kaynaşmamıza vesile oluyor. Bu açıdan da kütüphanede eksiklikler varsa onları da öğrencilerden dinlemiş oluyoruz” dedi.

DEMİRDAĞ: CİDDİ BİR DONANIMA SAHİP

Çorba ikramına başladıklarını ve bunun sürekli devam edeceğini aktaran Prof.Dr. Demirdağ, Fırat’ın spor, sosyal ve bilimsel çalışmalara oluşturulan alt yapıyla öğrencilerin donanımlı yetişmesine, hocaların bu görevi yaparken gerekli ihtiyaçların karşılanması açısından ciddi bir donanıma sahip bir üniversite olduğunu kaydetti.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Kütüphanenin, gece gündüz açık olduğunu ve kendileri için çok yararlı aktaran Tıp Fakültesi Öğrencisi Emin Can Bekalp, “Kütüphaneden bir sürü öğrenci faydalanıyor. Burası aynı zamanda akıllı bir kütüphane oluyor. Her türlü ihtiyacımızı buradan sağlayabiliyoruz. Bizim için çok iyi bir şey özellikle kendi bölümüm adına söylüyorum. Bizim devamlı uzun saatler ders çalışmamız gerekiyor. O yüzden bizim sabaha kadar çalışacağımız bir ortam oluştu buda bizim için gayet iyi akşam da yemek ihtiyacımız oluyor burada kantinimiz var oradan faydalanıyoruz ama bu havalarda çorba sıcak olunca daha güzel oluyor” diye konuştu.

ÇELİK: AKILLI BİR KÜTÜPHANE SİSTEMİNE SAHİBİZ

Yazılım Mühendisliği okuduğunu belirten Hüseyin Çelik ise “Kütüphane zaten çok önemli akıllı bir kütüphane sistemine sahibiz. Günün yarısından fazlası kütüphanede geçebiliyor o yüzden günün bir çoğunu kütüphaneye ayırmak zorunda kalıyoruz. Akşamları çorba ikramı oluyor buda bizim için çok güzel bir olanak. Yemek ihtiyacımızı karşılıyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gakko23
Gakko23 - 3 ay Önce

Haber kesinlikle reklam için yapılmış. Sanki kendisi mi yaptı devletin verdiği imkanlar dahilinde yapılıyor. Gidip bir araştırma hastanesinde gezin rektörün kendisi de bir doktor hiç mi gezmiyor hastane koridorlarında servislerde ortalık pislik içinde insanlar ne şartlarda hizmet alıyor. Yazıktır günahtır bunlara bakın

Kenan
Kenan - 3 ay Önce

Fırat üniversitesinin eğitim kalitesi her yıl ülkenin ilk 20 sine girmesi sevindirici ancak araştırma hastanesi hızmeti iyi değil, sayın Rektör bu konuya da eğilmeli.

Dursun
Dursun - 3 ay Önce

Malum komşu ilde iki üniversite oluşturuldu , bizde ise halen bir Hukuk fakültesi bir Eczacılık Fakülteleri halen yok, Elazığ iline yakışmıyor. Malum komşu ilde hiç Üniversite yok ilken Elazığ da 20 yıl önce Akademi vardı Üniversite vardı.

Hakikat
Hakikat - 3 ay Önce

Hastane berbat bir halde. Kendi yakınlarını hayal etsinler orada. Gidip öğrenciyle poz verip reklam yaptırmak kolay. Elazığsonhaber sizde bu idarecileri övücü başlıkları reklam için atmayın. Kul hakkıdır. İnsanları yönlendirmeyin. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Adam rektör aynı zamanada doktor. Gidip hastaneyi çekip haber yapın. Pisliği rezilliği görün.

Dr.Mehmet Fatih ÇAKAR(İletişim fak.)
Dr.Mehmet Fatih ÇAKAR(İletişim fak.) - 3 ay Önce

Ne yapmışlar bugüne kadar üniversite için... adam kayırmaktan, kendi zihniyetlerine göre kadro dağıtmaktan, uzmanlığı olmayan insanları dekan yapmaktan, kendi çocuklarını üniversiteye almaktan, hak yemekten , siyasilere yalakalık yapmaktan başka?

Yakup Bilen
Yakup Bilen - 3 ay Önce

Böyle hizmet avrupada yok.kendim hollandada kaliyorum.gercekten samimi

SIRADAKİ HABER

banner7