Fırat Üniversitesi Arsasını Verecek mi?

Dubaili Armada Holding Elazığ’da yatırım yapma kararı almıştı. Yabancı yatırımcılar yatırımlarını yapmak için Fırat Üniversitesi’nin Malatya Yolu üzerinde bulunan Kesikköprü yerleşkesini istemişlerdi.

Fırat Üniversitesi Senatosu yapılan görüşmeler neticesinde sessizliğini bozarak konuyla ilgili ilk kez açıklama yaptı.

“ZORUNLU HALE GELMİŞTİR”

Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan açıklamada; “Üniversitemizin Kesikköprü Kampüs alanında yurtdışı kaynaklı Armada Holding Group tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeyle ilgili olarak son günlerde çıkan çeşitli haberler ve görülen lüzum üzerine Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Üniversitemizden talep edilen söz konusu alan 14.10.1971 tarihinden itibaren Fırat Üniversitesine eğitim maksadıyla tahsis edilmiş olup, bahse konu alanda halihazırda İletişim Fakültesi, Merkezi Laboratuvar, Tarım ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile çiftçilerimize hayvancılık konusunda sürekli eğitim veren Çiftçi Eğitim Merkezimiz faaliyetlerine devam etmektedir.

Bununla birlikte, söz konusu arazide Üniversitemizin ihtiyacı olan ve stratejik planımız çerçevesinde yıllara yayılmak suretiyle gerçekleştirilecek olan; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu, İnsansız Hava Araçları Merkezi ve Hava-Araç Pisti kurulmasına ilişkin Master planımız, kuruma tahsis edilen yatırım bütçesi çerçevesinde uygulamaya konulmuştur” denildi.

“BÖLGEYE DUYULAN İHTİYACI ELZEM KILMAKTADIR”

Fırat Üniversitesi’nin sadece Elazığ’a değil bölgeye hizmet ettiği vurgulanan açıklamada; “Fırat Üniversitesi; başta eğitim ve Ar-Ge faaliyetleri olmak üzere ilimize, bölgemize ve Ülkemize kalkınma odaklı her türlü desteği vermektedir. Fırat Üniversitesi sadece ilimizde değil bölgesinde gerçekleştirilecek olan her türlü eğitime yönelik yatırıma geçmişte olduğu gibi bugünden sonra da tüm desteğini vermeye kararlıdır. Ancak, Armada Holding Group adlı yabancı şirketin proje tanıtım toplantısında sunulan proje kataloğunda, söz konusu proje için Fırat Üniversitesi Kesikköprü Kampüs alanında toplam 3072 dönümlük arazinin istendiği görülmektedir. Kendi kataloglarında sunmuş oldukları proje ayrıntılarına bakıldığında, talep edilen alanın yaklaşık %20’sinin eğitim amaçlı olarak, geriye kalan 2300 dönüm civarındaki arazi üzerinde ise golf villaları, dubleks evler, apartmanlar, ticari alanlar, alışveriş merkezi, otel, çeşitli eğlence tesisleri ve spor alanları yapılmak istendiği anlaşılmaktadır.

Bu arazinin tahsisinin yapıldığı yıllarda Üniversitemizde sadece yaklaşık 100 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültesi ile 300 öğrencisi bulunan Mühendislik Fakültesi’nin olduğu göz önüne alındığında; halihazırda 46.000 öğrencisi olan Üniversitemizin akademik vizyonu ve hedefleri, kurulması planlanan fakülteleri ile Ar-Ge merkezleri ve her geçen yıl artmakta olan öğrenci sayıları, Kesikköprü Kampüs alanının tamamına duyulan ihtiyacı elzem kılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“TAHSİS TALEPLERİ SENATO TARAFINDAN ONAYLANMADI”

Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan açıklamada; senatonun yabancı yatırımcıların tahsis taleplerini onaylamadığı belirtilerek, “Fırat Üniversitesinin gelişimini ve geleceğini öngörerek, bu kampüs alanlarının tahsisi için çaba gösteren Elazığ’ın ileri gelenleri ile tahsisi onaylayan Bakanlar Kurulu üyelerinin bu ileri görüşlülüğüne karşılık; tahsisten 40-50 yıl sonrasında, başka illerdeki “Üniversiteyi sahiplenme ve ona her türlü yardım ve katkıyı sağlama” çabalarına karşılık, şehrimizde özellikle son yıllarda Üniversite arazisinden tahsisin kaldırılarak çeşitli amaçlarla kullanılmasına yönelik çabaların sürdüğünü görmek, Üniversitemiz camiasını derinden üzmektedir.

Sonuç olarak; 120.000’i aşan mezunuyla Ülkemizin siyasi, bürokrasi, sanayii ve sosyo-ekonomik alanlarındaki katkısı bütün kesimlerce bilinen ve dünyada önemli bir saygınlığı olan Fırat Üniversitesi’nin ilimizin önemli bir değeri olduğunu hatırlatır, kampüs alanlarımızla ilgili bu tür tahsis taleplerinin Üniversitemiz Senatosu tarafından onaylanmadığını beyan ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…” denildi.

www.elazigsonhaber.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan Temel 10 ay önce

Senato mu yoksa rektör mü? Elazığ'a gelen yatırımı kaçırmak için bir birleriyle yarışıyorlar. Yazıklar olsun ancak hesabı siyasiler verecektir seçimde. 2019 seçimlerinde Elazığ halkı doğruyu bulacaktır. Siyasiler nerede neden konuşmuyorlar? İlk zamanlar her şey yolunda anlaştık gibi ifade kullanan vekiller neden sustular millet siyasilerden cevap bekliyor. Ranta mı kurban gitti yoksa arazi? Ama seçimlerde görecekler.

Misafir Avatar
Kadir 10 ay önce @Hakan Temel

2019'da Elazığ halkı doğruyu bulmayacaktır, tıpkı daha önce olduğu gibi. Öte yandan, Fırat Üniversitesi'nin arazisini vermemesini destekliyorum. İleride orada kampüs oluşturulacaktır. Yatırım için başka uygun arazilar mutlaka vardır. Söz konusu arazinin diretilmesi anlamsız.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Servet Kök 10 ay önce

Ne olacak 50 yıldır atıl bırakılan arazi istenince mi kıymete buldu.Neden atıl tuttunuz peki, buraya ağaç bile dikilseydi şimdi yemyeşil olmuştu.

Avatar
cesur olun 10 ay önce

elazığ halkı sustukca syn rektör at koşturmaya devam edecektir. nerde bizim m.vekilleri nerde tv. ve gazete yöneticileri
nerde stk lar nerde sosyal medya adminleri nerde bld başkanı bir kamoyo oluşturamadınız olurya rektör beyler istifanızı ister. protesto ediyorum.

Avatar
Tarık 10 ay önce

Fırat üniversitesi şu an mevcut kampüsünde dünya kadar bina yapılacak yer var. İki birimi göstermelik taşıdılar hankendi civarındaki araziye, şu an öğrenciler de personel de oraya gidip gelmekte ne zorluklar yaşıyor çeken bilir. Şu seneto üyelerinin içinde Elazığa gerçekten gönül vermiş kimse yokmuydu yani bu yatırım kaçırılır mı? Kaç kişi o yatırımlardan iş sahibi olup ekmek yiyecekti. Bu rektörün zihniyeti o zaman üniversiteni bu kadar düşünüyordun da Palu lu başkan için Üniversitenin içerisinden kocaman çaydaçıra yolunu geçirdin hergün o kavşakta ne trafik yoğunluğu ve kazalar oluyor bunu niye görmüyorsun. Kuzey çevre yolu açıldı üniversiteni bu denli düşünüyorsan o yolu trafiğe kapat o zaman. Beyniniz şeytanlığa ve adam kayırmacılığa çalışıyor. Üniversite olmuş yol geçen hanı şehirden pezevenkler kız karı tavlamaya kuytu yerlerde anti kunti işler yapmaya geliyor güvenlik hak getire elini kolunu sallayan geçiyor o nizamiyeleri kaldırın bari.

Avatar
ali veli 10 ay önce

siyasiler üniversiteden hesap sormalılar aksi takdirde seçimde olumsuz etkilenecekleri kesin

Avatar
Demir 10 ay önce

2. Dönemdir Rektör ama Kesikköprüde kampüs arazisine döneminde tek bir fakülte kurmamış, yaptıklarını da merkez kampüsüne tıkıştırmış, şimdi istenince ben oraya fakülte yapacağım diyor.

Avatar
Mahmut Karataş 10 ay önce

Madem bu kampüs arazisi kıymetli o zaman buraya neden tek çivi çakmadın.Boş tutma lüksün var mı?

Avatar
Baba Seyfi 10 ay önce

Dubaili yatırımcı hizmet yatırımı yapacakmış ! üretim lazım golf sahasıyla yaşlı bakım eviyle gelecek hizmet gelmesin koskoca elazığda kaç tane gıda üretimi yapan firma var ? Üniversite belediye yapılması gerekeni yapmıyor profesyonel kadrolar şart

banner7

banner6