Fırat Üniversitesi Hastanesinde, Sağlık Çalışanlarına Yaşam Destek Eğitimi Verildi

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde göreve yeni başlayan sağlık çalışanlarına yönelik eğitim verildi. Fırat Üniversitesi Hastanesi genel acil anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehtap GÜRGER tarafından uygulamalı olarak CPR (Yaşam desteği eğitimi) verildi.

Fırat Üniversitesi Hastanesinde, Sağlık Çalışanlarına Yaşam Destek Eğitimi Verildi

Gürger, yaşam destek eğitimin de kalbin ve solunumun durması gibi acil vakalarda sağlık çalışanlarının yapması gereken uygulamaları sıraladı.

İnsanlar da kalp durması veya nefes alamama gibi durumlarda, en geç dört dakika içerisinde müdahale edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Gürger, kalp durmasından kaynaklanan ölümlerin büyük oranındaki sebebin yaşam destek uygulaması yapılmamasından kaynaklandığını ifade etti.

Öncelikle çevrede doktor, hemşire veya bir sağlık çalışanı varsa onlardan yardım istenmesi gerektiğini, yoksa ambulans ve sağlık ekipleri gelene kadar hastanın hayatta kalabilmesi için, yaşam desteğinin uygulanması gerektiğini, bu uygulamayı yapmadan önce kendi güvenliğimizi, sonra çevre ve hasta güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Fırat üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
elaziz
elaziz - 6 ay Önce

Fırat Tıp Merkezi hastanesi enfeksiyon mikrobu yaymaya devam ediyor, oraya sağ giren hemen enfeksiyon kapıyor. Lütfen yetkililer bunun bir çaresine baksınlar. Kardeşim kalp rahatsızlığı ile girdi, hemen enfeksiyondan dolayı yoğun bakıma alındı. Başka tanıdık bir hasta amaelyat oldu iki aydan beri enfeksiyondan yatıyor. Daha niceler.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109