Fırat Üniversitesi Hava Trafik Kontrol Bölümü Özel Yetenek Sınavıyla İlk Öğrencilerini Alacak

Elazığ'da Fırat Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde açılan Hava Trafik Kontrol Bölümü, bu yıl ilk öğrencilerini alacak.

Fırat Üniversitesi Hava Trafik Kontrol Bölümü Özel Yetenek Sınavıyla İlk Öğrencilerini Alacak

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, yaptığı açıklamada, hava trafik kontrol alanında Türkiye’deki ikinci kamu üniversitesi olarak Hava Trafik Kontrol lisans programına bu yıl ilk defa öğrenci alınacağını belirtti.

GÖKTAŞ: UÇUŞUN TÜM AŞAMALARINI YÖNETMEKTİR

Fırat Üniversitesi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasındaki iş birliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilecek olan özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılacağını aktaran Göktaş, "Uluslararası geçerliliği olan bu sınav DHMİ Genel Müdürlüğü bünyesinde Ankara’da gerçekleştirilecektir. Özel yetenek sınavı başvuruları 28 Ağustos’a kadar devam edecektir. Hava trafik kontrolünün amacı hava araçlarının kalkış yaptığı noktadan ulaşmak istediği noktaya kadar uçuşlarını emniyetli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak, çarpışmaları önlemek, hava trafik akışını organize etmek, pilotlar için bilgi ve diğer destekleri sağlayarak uçuşun tüm aşamalarını yönetmektir" dedi.

GÖKTAŞ: 10 KİŞİLİK KONTENJAN VERİLMİŞTİR

Göktaş, bölümden mezun olacak öğrencilerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Hava Trafik Kontrolörlüğü Lisans sınavında başarılı olmak kaydıyla DHMİ'de yer alan ilgili birimlerde hava trafik kontrolörü olarak görev alabildiklerini vurgulayarak, "Asistan olarak mesleğe başlayan adaylar daha sonra hava trafik kontrolörü ve baş kontrolör kademelerine kadar yükselebilirler. Hava trafik kontrolörleri, yüksek ücret ile nezih bir ortamda görev yapmaktadırlar. Hava trafik kontrol bölümü öğrencileri özel bir eğitime tabi tutuldukları için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında üniversitemize 10 kişilik kontenjan verilmiştir. Bu alana ilgi duyan adaylar için başvurular devam etmektedir” açıklamalarını kaydetti.

Göktaş, özel yetenek sınavı için başvuruların //htk.shyo.firat.edu.tr/tr adresinden yapılacağını sözlerine ekledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109