Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin Açılışı Binali Yıldırım’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Yapımı tamamlanan Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin açılışı TBMM Eski Başkanı ve son Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin Açılışı Binali Yıldırım’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

2016 yılında temelleri atılan ve 2018 yılında yapımı tamamlanarak, eğitim ve öğretim vermeye başlayan Fırat Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Binali Yıldırım, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Milletvekilleri, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcıları ve öğrenciler katıldı.

DEMİRBAĞ: MESLEKİ VE GÜNCEL BİLGİLER İLE DONATMAKTAYIZ

Açılışta, Üniversitelerin temel hedefleri arasında eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve ekonomik toplumsal kalkınma yanında öz değerlerin genç nesillere aktarmak olduğu da ifade ederek konuşmasına başlayan Fırat üniversitesi Rektörü Kutbettin Demirbağ, “üniversitemiz Elazığ’dan tüm dünyaya nitelikli insan yetiştirmenin gayreti içerisindendir. Akademik eğitime ek olarak öğrencilerin hem entelektüel gelişimle mesleki ve güncel bilgiler ile donatmaktayız” ifadelerinde bulundu.

DEMİRBAĞ: 15 BÜYÜK ÜNİVERSİTESİNDEN BİRİDİR

Rektör Demirbağ, “Öğrencilerimiz 2019 Yılında 8 proje ile TEKNOFEST finallerine kalmış çevre ve enerji dalında Türkiye 1.’si Modern uydu dalında ise Türkiye 3.’sü olmuşlardır. Öğrencilerimize iyi bir eğitimin yanında küresel rekabete hazır hale getirmeyi hedeflemekteyiz bu bağlamda bir yıl içerisinde öğrenci toplulukları tarafından 150’nin üzerinde kültür, bilim ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirmiştir. Fırat Üniversitesi yaklaşık 45 bin öğrencisi 2 bin akademik ve 3 bin idari ve destek personeliyle bölgesinin en büyük üniversitelerinden biri, ülkesinin ise 15 büyük üniversitesinden biridir”  ifadelerinde bulundu.

DEMİRBAĞ: 12 TÜRK ÜNİVERSİTESİNDEN BİRİ FIRAT ÜNİVERSİTESİ OLMUŞTUR

Öte yandan, Fırat Üniversitesinin Ülke genelinde en iyi 15 Üniversite arasında olduğunu aktaran Demirbağ, “Son 3 yıl içerisinde 50’ninüzerindeTUBİTAK Projesini tamamlamış bulunmaktayız bu yıl itibari ile üniversitemizde 37 TUBİTAK Projesi de devam etmektedir bu projelerle birlikte TÜBİTAK’tan 20 Milyonun üzerinde kaynak temiz edilmiştir. Üniversitemizin bünyesinde 26 adet patent alınmıştır Ar-ge’ye verdiğimiz desteklerden dolayı bu yıl ilk defa Şangay dünya sıralamasında ilk Bin arasına giren 12 Türk Üniversitesinden biri Fırat Üniversitesi olmuştur” diye konuştu.

KALDIRIM: BU YATIRIM İLİMİZE HAYIR GETİRİR İNŞALLAH

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Çok kıymeti başbakanımız Elazığlıların gönlünde taht kurmuş, Türkiye’nin gönlünde taht kurmuş, dünya tarihine adı emin olarak yazılacak, hizmetleri ile hatta kısa sürede yaptığı hizmetlerle markalaşmış, marka haline gelmiş, ülkemizin gururu haline gelmiş çok değerli başbakanımızın katılımı ile bu açılışı yapıyoruz. Elazığ Türkiye’nin markalaşan, büyüyen, gelişen şehri. Hem de insan kalitesi ile her zaman müsemma olmuş vatan, bayrak, mukaddesat sevgisi ile dem olmuş bir şehir. Aynı zamanda Elazığ misafirperver ve yapılan hizmetleri baş tacı yapmasını bilen bir şehir. Dolayısı ile ben eminim Elazığ Türkiye’de bağrını sayın başbakanımız Binali Yıldırım’a en iyi açan, en iyi taktir eden ve baş tacı yapan bir şehirdir. Dolayısıyla gösterilen teveccühte bunu görüyoruz. Hem de şehrin her köşesinde bunu hissetmek mümkün. Hem kendilerine gösterilen teveccüh hem de ilimizde okuyan ve öğretmenlik yapan çok kıymetli eşleri Semiha Yıldırım Hanımefendiye de duyulan sevgi ve muhabbet bir başka. Ben sayın başbakanımıza ilimize özellikle yapmış olduğu hizmetlerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Kendilerine Elazığ’ın kendi has simgesi olan 8 köşeli şapkası ile selamlıyoruz. Bu yatırım ilimize hayır getirir inşallah” dedi.

YILDIRIM: BU FAKÜLTE YENİ MİMAR SİNANLARIN YETİŞECEĞİ BİR İRFAN YUVASI OLACAKTIR

Eski Meclis Başkanı ve Son Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün Elazığ’da dolu dolu bir gün geçiriyoruz. Sabah erken saatlerden beri Elazığ’da yapımı devam eden bazı projelerde inceleme ve görme fırsatı bulduk. Ve Elazığ’da 17 yılda gerçekleştirdiğimiz hizmetleri bir kez daha böyle hatırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Fırat Üniversitesi doğrusu Anadolu’nun merkezinde Türkiye’nin aydınlık yarınlarına hükmedecek gençleri yetiştiren, 44 yıllık geçmişi ola köklü bir üniversitemiz. Az önce rektör hocam çok kısa sınırlı zaman içinde kısaca üniversitenin faaliyetlerinde bahsetti. Ben 2 yıl önce bu üniversitenin, Fırat Üniversitesi’nin akademik yıl açılışına gelmişti. Şimdide yine güzel bir vesile ile buradayız. Mimarlık Fakültesi’nin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu fakültede eminin ki yeni Mimar Sinanların yetişeceği bir irfan yuvası olacaktır” açıklamalarını kaydetti.

YILDIRIM: DÜNYA’NIN 400 ÖNEMLİ FAKÜLTESİNDEN BİRİSİ OLMAK TESADÜFİ DEĞİL

Binali Yıldırım, “Fırat Üniversitesi her geçen yıl özellikle mühendislik alanına hem yurt içi üniversite sıralaması hem de uluslararası sıralamada farklı ve haklı bir yer kazanıyor. Dünya’nın 400 önemli fakültesinden birisi olmak tesadüfi değil. Bunun arkasında çalışma, akıl teri, alın teri var. Bütün bu sonucun gerçekleşmesi için emeği geçen kuruluşundan bugüne kadar üniversiteye hizmeti dokunan bütün hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum, tebrik ediyorum. Değerli rektörümüze de daha büyük başarılara erişmesi dileklerimi bu vesile ile ifade etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

YILDIRIM: ELAZIĞ’A HİZMET ETMEKTE BİZİM İÇİN ŞEREFLERİN EN YÜCESİDİR BUNUN İÇİN

Eski Meclis Başkanı ve Son Başbakan Binali Yıldırım, “50 bine yaklaşan bir nüfusu var. 2 bin 500’den fazla yüzlerce, 100’den fazla değişik ülkeden gelen öğrenciler var. Yani uluslararası bir üniversite. Yabancı öğrencileri geliyor olması çok anlamlı. Çünkü onlar burada geçirdikleri 4 yıl sonra memleketlerine gidince Elâzığ’ı anlatacaklar, Türkiye’yi anlatacaklar Türk insanının meziyetlerini anlatacaklar. Elazığ her zaman ülkemizin aydınlık yarınlarının teminatı bir ilimizdir. Elazığ’a hizmet etmekte bizim için şereflerin en yücesidir bunun için. Cumhurbaşkanımızla beraber 17 yıl boyunca Valilerimizle, Belediye Başkanlarımızla, Milletvekillerimizle ve Üniversitemizle ülkemizi kalkındırmak için var gücümüzle çalışıyoruz Türkiye alt yapı gelişmişliği bakımından son 10 yılda 39. Sıradan 9. sıraya yükseldi dünyanın 9. alt yapısı gelişmiş en iyi ülkesi Türkiye’dir, bunun arkasında Bölünmüş Yollar var, bunun arkasında Otoyollar var, bunun arkasında Hava Yolunun halkın yolu haline gelmesi var, Hızlı Trenler var, Şehir Hastaneleri var ve akıl yolları İnternet Var, Geniş Bant Var, Dijital Çağı Bilim Ve Teknolojiyi yakalamak var. Şimdi artık zenginlik bir ürün üretmekle olmuyor, akıl terini alın terine katmakla oluyor. 17 yıl içerisinde Türkiye’yi bilgi toplumunda Avrupa seviyesine ulaştırdık işimiz bitmedi gençler yeni başlıyor şimdi artık yeni meslekler yeni alanları konuşuyoruz yapay zekayı konuşuyoruz, kuantum bilgisayarlarını, kodlamayı, Siber güvenliği ve siber tehdidi konuşuyoruz yani geleceği konuşuyoruz gelecek sizin elinizde, fırsatlar sizi elinizde” dedi

2016 yılında temeli atılan ve 2018 yılında tamamlanan Mimarlık Fakültesi bünyesinde 10 adet 120 kişilik amfi, 16 adet derslik, 10 adet çok amaçlı laboratuvar, 4 adet Bilgisayar laboratuvarı, 3 adet 388 kişilik stüdyo amfi, 1 adet toplantı odası, akademik ve idari personel odaları ve öğrenci çalışma odaları ile kantin yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7