Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kılıç Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ödül Aldı

Elazığlı hemşehrimiz Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kılıç, 2022 yılı TÜBA – TESEP ödülleri kapsamında ödül aldı. Prof. Dr. Kılıç ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kılıç Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ödül Aldı

2022 yılı TÜBA – TESEP (Bilimsel Telif Eser) Halil İnalcık Özel Ödülü ve TÜBİTAK Ödülleri Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen ödül töreninde alanlarında ve çalışmalarında dereceye giren akademisyen ve bilim insanları ödül aldı.

Ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

ERDOĞAN: ÖDÜL SİSTEMİNİ BİLİM İNSANLARIMIZ İÇİN BİR MOTİVASYON VE TEŞVİK KAYNAĞI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "TÜBA ve TÜBİTAK'ın 2022 yılı ödüllerini takdim edeceğimiz bilim insanlarımızı çığır açıcı çalışmalarında ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Başvuruların titizlikle değerlendirilmesiyle bu sene 57 bilim insanımız 2 kurumumuzun ödüllerine layık görüldü. Uluslararası TÜBA Akademi Ödüllerinde fen ve mühendislik bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık ve yaşam bilimleri kategorilerinde 3 ödül takdim edeceğiz. Böylece TÜBA Akademi Ödüllü bilim insanı sayımız 25'e yükseldi. Üstün başarılı genç bilim insanlarının ödüllendirildiği TÜBA GEBİP ödüllerini 22 farklı üniversite ve kurumdan 34 genç bilim insanımıza vereceğiz. Bugüne kadar TÜBA GEBİP ödülü kazanan bilim insanı sayısı da 610'a ulaştı. Bilimsel telif eser ödüllerinde 7 Türkçe bilimsel telif eser, 6 TÜBA TESEP ödülüne layık görüldü. Bu alanda da şimdiye kadar ödüllendirilen eser sayısı 226'ya çıktı. TÜBİTAK Ödülleri kapsamında ise 12 farklı üniversiteden bilim insanımıza 2 bilim ödülü, 1 hizmet ödülü ve 11 teşvik ödülü takdim edeceğiz. Bu ödüllerin ilk kez verildiği 1966 yılından bugüne kadar 184 bilim ödülü, 19 özel ödül, 88 hizmet ödülü, 547 teşvik ödülü ve 2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü dahil olmak üzere toplam 839 bilim insanı ödüllendirildi. Atalarımız az önce de ifade edildi "Marifet iltifata tabidir. İltifatsız emek zayidir" diyor. Hakkı verilen her başarının yeni başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz. Cumhurbaşkanı olarak TÜBA ve TÜBİTAK Bilim ödüllerini bu hissiyatla himaye ediyoruz. Başbakanlığımız döneminde de bu çalışmaları yakından takip ettiğimizin, her aşamada destek verdiğimizin en yakın şahidi sizlersiniz. Bugün ödülünü takdim edeceğimiz bilim insanlarımızın her birini ayrı değerde görüyoruz. Esasen ödül alsın almasın bilim insanlarımızın tamamını ülkemizin müreffeh yarınları için gecesini gündüzüne kattığını biliyoruz. Ödül sistemini bilim insanlarımız için bir motivasyon ve teşvik kaynağı olarak değerlendiriyoruz. 2022 TÜBA ve TÜBİTAK Bilim ödüllerinin bilim camiamıza hayırlı olmasını diliyor, ödül alan bilim insanlarımızı tekrar tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

PROF. DR. KILIÇ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Elazığlı hemşehrimiz Prof. Dr. Orhan Kılıç düzenlenen ödül töreninde ödül almaya layık görüldü.

Prof. Dr. Kılıç, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı.

İLK KEZ İKİ KİTAP İLE ÖDÜL ALAN İSİM OLDU

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kılıç almış olduğu bu ödülle birlikte ilk defa iki kitabıyla ödül alan akademisyen oldu.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2022, 15:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109