Fırat Üniversitesinde, Din ve Sağlık Temalı Sempozyum Düzenlendi

Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Din ve Sağlık” temalı “Uluslararası Din ve Medeniyet” sempozyumu açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Fırat Üniversitesinde, Din ve Sağlık Temalı Sempozyum Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan sempozyum açılış programına, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Özdemir, Fırat Üniversitesi yöneticileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Özdemir, sempozyumda yerli ve yabancı bilim adamlarının 64 bildiri sunacağını belirterek, sempozyumun hayırlı olmasını diledi.

GÖKTAŞ: SEMPOZYUMUN YAPILMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise “Din ve Sağlık” temalı “Uluslararası Din ve Medeniyet” sempozyumunda yaptığı konuşmasında, yüce dinimiz İslam’ın insan hayatına ve sağlığına büyük bir önem verdiğini hatırlatarak, “Hem Kur’an-ı Kerim de hem de Peygamber efendimizin hadislerinde, hayat ve sağlığın, yüce Allah’ın insana en büyük emanet ve nimeti oldukları beyan edilerek, bunların korunması emredilmiştir. İslam’a göre hastalıklardan korunmak, tedaviden daha önce gelmektedir. Peygamber efendimiz “Hastalık gelmeden sıhhattin kıymetini bilmemizi” emreder. Günümüz tıbbının da en önemli önerisi koruyucu hekimliktir. Çünkü koruyucu hekimlik, daha kolay ve daha ucuz bir tedavi metodudur. Kur’an-ı Kerim’deki çeşitli ayetler ve peygamber efendimizin hadisleri birlikte değerlendirildiğinde dengeli beslenme, temizlik ve sağlığın bir biriyle çok ilişkili kavramlar oldukları görülmektedir.

Bugün covid 19 salgınının görüldüğü ülkemizde insanların koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanması “aşı olmak” gibi önemli bir görevi yerine getirilmesi de bu konuya örnek olarak gösterilebilir. Bu vesile ile sempozyumun yapılmasında emeği geçen herkesi kutluyor, sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ın yaptığı “İslam ve Sağlık” konulu panele geçildi.

Panelde Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Üstündağ tarafından “Sağlıklı Yaşam ve İslam”, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından “Hastalık Tıbbı, Sağlık Tıbbı ve İslam” ve İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ağırakça tarafından da “Müslümanların Tıp İlmine Hizmetleri ve Müslüman Tabiplerin bu alandaki ilk buluşları” konularında çeşitli bildiriler sundular.

YORUM EKLE
YORUMLAR
etik
etik - 1 hafta Önce

Etik olmayan yayınlardan dolayı, birbirini şikayet eden fakülte din üzerine sempozyum düzenliyor.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109