F.Ü Öğretim Üyesi Aksoy Avrupa  Kaynaklı İnternet Sitesi Depremin Büyüklüğünü 6.4 Olarak Açıklamasını Değerlendirdi

Fırat Üniversitesi  Jeoloji Mühendisi Ercan Aksoy, depremin Avrupa kaynaklı bir internet sitesinde 6.4 olarak neden açıklandığını Kanal Fırat Canlı Yayınına anlattı.

  F.Ü Öğretim Üyesi Aksoy Avrupa  Kaynaklı İnternet Sitesi Depremin Büyüklüğünü 6.4 Olarak Açıklamasını Değerlendirdi

  F.Ü Öğretim Üyesi Ercan Aksoy Elazığ’da meydana gelen depremi Avrupa  kaynaklı bir internet sitesi depremin büyüklüğünü 6.4 olarak açıklamasını değerlendirdi.

Elazığ’da meydana gelen 5.3’lük  depremin ardından açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesi  Jeoloji Mühendisi Ercan Aksoy meydana gelen depremi Kandilli 5.6, AFAD 5.3,  Avrupa’da ise 6.4 olarak açıklandı. Bu durumun neden kaynaklandığını   Kanal Fırat Canlı yayınında açıkladı.

AKSOY: 5 DAKİKA İÇERİSİNDE VERİLEN DEĞERLERE ÇOK GÜVENMEMEK GEREKİR

  F.Ü Öğretim Üyesi Ercan Aksoy, “Avrupa’da istasyonların verdiği depremden 5 dakika sonraydı. Ve o anda 6,4 olarak ifade ettiler. Depremin yerini sağlıklı olarak belirlemek istiyorsak yapılacak şey şu; Bizim depremi kaydeden istasyonlarımız, depremin olduğu yere göre yönleri önemli yani nerelere yerleştirdik, sayıları ve uzaklıkları nasıl dolayısıyla 5dakika içerisinde verilen değerlere çok güvenmemek gerekir. Bizim kurumlarımız da dikkat ederseniz zaman zaman revize ediyorlar. Süre geçtikçe çünkü daha sağlıklı değerler verme imkanları oluyor. İlk anda ki büyüklük, derinlik gibi özellikleri otomatik çözümlerle veriyorlar. Daha sonra sağlıklı bir şekilde uzmanlar değerlendiriliyor” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 14:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nt 23
Nt 23 - 8 ay Önce

Valla iki depremi de yaşayan biri olarak kesinlikle bu deprem 6 şiddetinden az değil di. Çok şükür ki kısa sürdü.

x
x - 8 ay Önce

açıklamada birşey anlayan oldumu?

Müh
Müh @x - 8 ay Önce

Yani demişki ilk 5 dk içerisinde açıklanan sonuçlarda hata olabilir. Sağlıklı sonuçlar için biraz beklenmesi gerekmektedir. Zaten avrupa kaynaklı deprem merkezi de bir süre sonra 5.5 olarak revize etti.

Nt 23
Nt 23 - 8 ay Önce

Valla iki depremi de yaşayan

Gu
Gu - 8 ay Önce

Hi bisey anlamadik gaggo

SIRADAKİ HABER

banner103