Furkan Dilaver, İnönü Üniversitesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

İnönü üniversitesi iletişim Fakültesi’nde düzenlenen “medyada dijitalleşme” konulu panele Kanal Fırat Televizyonu haber spikeri ve elazığsonhaber.com haber müdürü Furkan Dilaver’de panelist olarak katıldı.

Furkan Dilaver, İnönü Üniversitesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

İnönü üniversitesi iletişim Fakültesi’nde “medyada dijitalleşme” konulu panel düzenlendi. Programa konuşmacı olarak davet edilen Kanal Fırat Haber Spikeri ve elazigsonhaber.com Haber Müdürü Furkan Dilaver, Malatya’daki iletişim fakültesi öğrencilerine medyadaki dönüşüm ve gelişimle ilgili bilgi verdi.

Malatya İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Medyada Dijitalleşme” konulu panel düzenlendi. Gerçekleştirilen panele Kanal Fırat Televizyonu Haber Spikeri ve elazigsonhaber.com Haber Müdürü Furkan Dilaver konuşmacı olarak davet edildi.  Komşu şehir Malatya’daki İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileriyle bir araya gelen Furkan Dilaver medyadaki gelişim ve değişim üzerine değerlendirmelerde bulundu.

DİLAVER: DİJİTAL DÖNÜŞÜM BUNU GEREKTİRİYOR

Dilaver, "Eskiden televizyonlarda bir televizyon programı, bir haber programı ne kadar izlendi, reytingi ne kadardı denilirken şimdi bir haber ne kadar okundu ne kadar tık aldı diye sorgulanıyor… Haber sosyal medyada paylaşıldıysa ne kadar beğeni topladı denilmeye başlanıyor. Bu kapsamda eskiden insanlar haberleri radyolardan öğrenirlerdi, akabinde televizyon kanalları kuruldu televizyon kanallarından öğrenilmeye başlandı şimdide internet haber sitelerinden öğrenilmeye başlanıyor" ifadelerini kullandı. 

DİLAVER: GELENEKSEL MEDYA GÜVEN VERMESİ NEDENİ BÜYÜK BİR ROL OYNUYOR

Medyadaki dijitalleşmeyle birlikte sosyal medya kullanımının hızla arttığına vurgu yapan Furkan Dilaver, sosyal medyada yayılan haberlerin doğruluğunun geleneksel medya ile teyit edildiğini belirtti. Dilaver, "Ne olursa olsun sizler haber alırken sosyal medya bir şeyler paylaşırken bunun doğruluğunu teyit etmek zorundasınız 15 temamızdan örnek vereceğim ilk olarak herkes darbeyi sosyal medyadan öğrendi belki sosyal medya bu denli gelişmemiş olsaydı biz darbeden haberdar olamayacaktık beklide o gün o darbe planı gerçekleşmiş olacaktı 15 Temmuz gecesinde köprüde İstanbul Boğaziçi köprüsünde askerlerin köprüyü kestiği görüntüsü ilk olarak twitter da paylaşıldı ve son olarak da televizyon kanallarına ulaştı ve sosyal medyanın ne kadar aktif olduğunu böylelikle bir kez daha görmüş olduk. O gece insanlar sadece sosyal medyadan yetinmediler televizyon kanlarını açma isteğide doğdu burada karşımıza hala geleneksel medya güven vermesi nedeni ile karşımıza çok büyük bir rol olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada sosyal medyada paylaşılan bir haberin konun içeriğinin doğruluk payını öğrenmek açısından televizyonlara halen daha ihtiyaç duyuluyor" dedi. 

DİLAVER: İLETİŞİM ÖĞRENCİLERİNİN BU DEĞİŞİME AYAK UYDURMASI LAZIM

Medya sektörünün ekonomik olarak dar boğazdan geçtiğine de dikkat çeken Furkan Dilaver, “gazetelerin ve televizyon kanallarının bir bir kapandığını iletişim fakültelerinin ve öğrencilerinin de bu değişime ayak uydurmak zorunda olduklarını söyleyerek ulusal medyada aktif olan Hürriyet gazetesin deki çok önemli köşe yazarlarının bir süre önce şoförleri sekretaryası alındı, ardından köşe yazarları ile yollar ayrıldı ve medya ekonomik olarak zor bir durumdayken küçülmeye gidiyor. Haber Türk gazetesi aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber sitesidir. Haber Türk gazetesi, gazetesini kapatmak zorunda kaldı ve ben sadece internetten gitmek istiyorum dedi ki kuşe kâğıda basılı ilk renkli basımcıda yine Haber Türk yapmıştı ama yürütemedi kapatmak zorunda kaldı” diye konuştu. Dilaver, programı düzenleyen İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenleri ile Kırmızı Türk Spikerler Platformu Kurucu Başkanı Cengizhan Kaya'ya da teşekkür etti. 


 

Gerçekleştirilen panelde; TRT 3 ve TBMM TV Spikeri Handan Musaoğlu, KON TV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, Kırmızı Türk Spikerler Platformu Kurucusu Cengizhan Kaya, TV A Program Sunucu Buket Uyar ve Vuslat Gazetesi Editörü Muhammed Furkan Adıgüzel de medyadaki dijital dönüşümle ilgili bilgiler verdi.

Program öğrencilerin sorularıyla sona erdi.

VİDEO

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7