Gazilerden Kıbrıs Çıkarması

Elazığ Belediyesi tarafından Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri ve ailelerine yönelik Kıbrıs gezisi düzenlendi.

Gazilerden Kıbrıs Çıkarması

Düzenlenen gezi programı çerçevesinde 44 yıl aradan sonra Kıbrıs’ı ziyaret eden gaziler oldukça duygusal anlar yaşadı.

BULUT: İLK OLARAK ÇANAKKALE'Yİ ŞİMDİDE KIBRIS'I GEZDİK

Savaşan gazilerin Çanakkale'yi, Kıbrıs'ı görmemelerinin büyük bir eksiklik olduğunu ifade eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Namık Bulut, “Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a bu talebimizi ilettik. O da sağ olsun her zaman olduğu gibi yanımızda oldu ve talebimize olumlu cevap verdi. İlk olarak Çanakkale'yi şimdide Kıbrıs'ı gezdik. Gerçekten 44 yıl sonra Kıbrıs'ı görmek bizim için bir güzellikti, çünkü orada savaştık. Savaştığımız yerlerdeki anılarımızı tekrar yaşadık ve duygu dolu anlar yaşadık. Elazığ Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Kendileri bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadığını bir kere daha göstermiş oldu. Başkanımıza her türlü derdimizi söylüyoruz, en küçük sıkıntımız da hemen bir çözüm aramaya başlıyor bizlere yardımcı oluyor. Bizleri her fırsatta ziyaret edip sohbet ediyoruz. Bu da bizim için oldukça mutluluk verici bir durum ”dedi.

ÖZTÜRK: ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI MÜCAHİT YANILMAZ’A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şubesi 2. Başkanı Alaattin Öztürk; 44 yıl önce 22 yaşlarında yaşadığı olayları gözünde canlandırdığını belirterek “Şahsım ve bütün Gaziler adına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür ediyorum ”dedi.

ANLAMLI GEZİDEN DOLAYI TEŞEKKÜR

Kıbrıs gazisi Yusuf Akdağlı ve Gazi Nuri Bayrak ise, bu anlamlı geziyi düzenleyen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.

YERKAZAN: SAVAŞTAN SONRA MİNAREYE ÇIKIP EZAN OKUDUK

Kıbrıs çıkarması sırasında savaştıkları yerleri yeniden gezdiklerini ifade eden Mehmet Yerkazan ise, “Savaştığımız yerlerde birçok anımız oldu. En çok beni duygulandıran anım ise bir köye bombardımandan sonra gittiğimizde cami minaresine çıktık. 4-5 arkadaş orada ezan okuduk. O zaman tüylerimiz diken diken oldu. Aşağıya indikten sonra kalan Türk’ler var mı diye bakınıyorduk. Bir amca ve bir yaşlı teyzeyi gördük. Onlara kimse var mı diye sorduk, onlar da yok dediler. Fakat tedirginlerdi amcaya ‘amca ne oldu?’ dedim. O da evladım Türk’müsünüz dedi. Bizlerden şüphelenmişti. Biz Türk’üz deyince içeri girip 5-6 yaşlarında bir kız çocuğunun elinden tutup getirdi. Amca o kızı saklamıştı. Rumların vahşetinden kurtarmak için eski pestil küplerin içerisine koymuştu. Tabi Ayşe'nin annesi ve babasını götürmüşlerdi, eli silah tutan herkesi toplamışlardı. Bu durum beni çok duygulandırdı. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bizleri o günlere götürdü kendilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZNAY: BU FIRSATTAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

Gazi Ahmet Öznay ise; “Bizlere bu fırsatı veren Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

KARATAŞ: ÇOK ANLAMLI BİR GEZİ

Kıbrıs gazileriyle birlikte geziye katılan Elazığ Belediyesi Kültür Müdür Yardımcısı Savaş Karataş ise Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın talimatları kapsamında düzenlenen gezinin çok anlamlı bir gezi olduğuna vurgu yaptı.

YANILMAZ: GAZİLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZDIR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Kıbrıs Barış Harekâtı, Cumhuriyetimizin yakın tarihindeki unutulmaz olaylardan birisidir. Türk milletini eşi benzeri olmayan bir biçimde kenetleyen, başarılı bir zaferdir. Bu zafere tanıklık eden kıymetli gazilerimize yönelik düzenlediğimiz gezi, duygu dolu anların yaşanmasına sebep olmuştur. 44 yıl sonra savaştıkları yerde aileleri ile birlikte bulunmaları o günleri yeniden yaşamalarına, anılarının canlanmasına sebep olmuştur. Yakın tarihimizde gerçekleşen barış harekâtında ebediyete uğurladığımız şehitlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, gazilerimize sıhhat diliyorum” ifadelerine yer verdi.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7