Göğsümüzü Kabartan Fırat Üniversitesi Başarılara Doymuyor

Türkiye ve dünya üniversiteleri arasında adından sıkça söz ettiren ve yapılan değerlendirmeler neticesinde önemli dünya üniversiteleri arasına girmeyi başaran Fırat Üniversitesi, Yerel Kalkınmaya Katkı dalında 2019 YÖK Üstün Başarı ödülünü alırken, TEKNOFEST İstanbul’da ise aldığı derecelerle Üniversitemize ve Elazığ’a büyük gurur yaşattı.

Göğsümüzü Kabartan Fırat Üniversitesi Başarılara Doymuyor

Başarılı çalışmalara imza atan Fırat Üniversitesi göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

Yerel Kalkınmaya Katkı dalında 2019 YÖK Üstün Başarı ödülü, "TRB1 Bölgesinin İklim Değişikliğine Adaptasyonunda Yerel Kalkınma Dinamizmi" başlıklı başvurusu ile "Fırat Üniversitesine" verildi. Ödülü Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TAKDİM ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan sıfır atık projesine destek vermek için dışı akvaryum görünümlü “Yapay Zeka Temelli Katı Atık Ayrıştırma Makinesi” ile Teknofest’in final yarışmasında birinci oldu. Birincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takdim etti.

Fırat Üniversitesi UVCSAT Model Uydu Takımı, Türksat Model Uydu yarışmasında Türkiye 3. oldu. Ödüllerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay takdim etti.

2019 yılının Şubat ayında kurulan Fırat Üniversitesi Astav Savaşan İHA Takımımız, 500 takımın başvurduğu, 40 takımın finale katılmaya hak kazandığı TEKNOFEST 2019 Savaşan İHA Yarışmasında Türkiye 5. oldu. İzmit Körfez yarış pistinde düzenlenen Elektrikli Otomobil yarışlarında Fırat Üniversitesi HARPUT 2 takımı, başarılı bir şekilde üniversiteyi temsil etti.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ’Nİ FİNALİST OLARAK TEMSİL ETTİ

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Sefa Çetin, Osman Doğan ve Hüseyin Enez, “IOT Teknolojisi Kullanılarak Merkezden Değer Okuyabilen Sistem Tasarımı” projesi TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda Fırat Üniversitesi’ni finalist olarak temsil etti.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Serhat Aydemir, “Kızılötesi Işın Yardımı ile Kan Şekerinin (Glikoz’un) Ölçülmesi” projesi Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda Fırat Üniversitesi’ni finalist olarak temsil etti.

PROJELER TEKNOFEST İSTANBUL DA TANITILDI

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisi Nurettin Çek, “Yerli Pil Hücresi” projesini TEKNOFEST İstanbul da tanıttı.

Fırat Üniversitesi - Fırat TTO de Teknofest İstanbul’da stand açarak tanıtımını yaptı. Fırat Üniversitesinde yapılan patentler ve projeler Teknofesti ziyaret edenlere tanıtıldı.

Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu “Full Otomatik Solar Simülatör Sistemi” projesi ile Teknofest İstanbul’da Gümüş , “Statik ve Dinamik Spin Kaplama Cihazı” projesi ile Bronz ve “Oled Karakterizasyon Cihazı” projesi ile Altın; Prof. Dr. Pınar Tatlı Seven, Doç. Dr. İsmail Seven, Arş. Gör. Seda İflazoğlu Mutlu, Arş. Gör. Gözde Arkalı, Arş. Gör. Şeyma Özerkaya’nın “Kanser İlacı Sisplatinin Yan Etkilerine Karşı Nano-propolis sentezi ve İyileştirici Etkisi” projesi ile Bronz; Dr. Öğr. Cevdet Emin Ekinci, “CEM Grubu Çimentoların Ana Sınıfını Belirleyen Test Cihazı” projesi bronz Dr. Öğr. Üyesi Emine Özpolat, “Hazır Balık Yumurtası Çorbası Endüstriyel Balık Çorbası Hazır Havyar Çorbası” projesi ile Dr. Öğr. Üyesi Gülüzar Tuna Keleştemur, “Tamanem Fermente ve Organik Fonksiyonel Balık Rasyonu Üretimi” proje ve patentleri TEKNOFEST İstanbul’da Fırat TTO’nun standında TEKNOFEST’i ziyaret edenlere tanıtıldı.

DEMİRDAĞ: ÜNİVERSİTEMİZİN BAŞARILI OLMASINA KATKI SAĞLIYOR

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, alınan bu başarıların mutluluk ve gurur verici olduğunu belirterek, “Ülkemizin 207 üniversitesinden giden çalışmalar ve projeler değerlendirilmiş ve Fırat Üniversitesine Yerel Kalkınmaya Katkı Dalında “YÖK 2019 Üstün Başarı Ödülü” verilmiştir. Bugün Cumhurbaşkanımızın elinden aldığımız ödül Üniversite olarak çabalarımızın karşılığıdır. Bu ödülde birçok arkadaşımızın emeği var ancak bu ödülü kazanmamızı sağlayan projenin hazırlanmasında emeği olan Prof. Dr. Kenan Peker hocamıza teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin bilimsel alanda yaptıkları projelerde Üniversitemizin başarılı olmasına katkı sağlıyor. Teknofest İstanbul’a katılan öğrencilerimizin aldıkları başarılar da göğsümüzü kabarttı. Alınan başarılı sonuçlardan dolayı öğrencilerimiz ile danışman hocalarımız Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Prof. Dr. Orhan Çakar, Prof. Dr. Abdulkadir Şengür ve Doç. Dr. İlyas Somunkıran’ı yürekten kutluyorum. Fırat Üniversitesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hem eğitim alanında hem de bilimsel çalışmalarda en iyisini en güzelini yapmanın çabasında olacağız. Üniversitemizin Shanghai Ranking Consultancy tarafından yayınlanan 2019 Dünya Üniversiteleri Akademik sıralamasında dünya üniversiteleri arasında 1000 üniversite içerisinde olması da ayrıca unutulmaması gereken bir başarıdır. Üniversitemizin gelişmesi ve güçlenmesi yönünde yaptığımız çalışmalar, bilimsel alanda yapılan çalışmalar ile bütünleştiğinde hedeflerimize ulaşmamız daha da kolaylaşacaktır” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109