banner83

Gürsel Erol, CHP Genel Merkezi'ne Resti Çekti

Ankara’da CHP Merkezi’nde hareketli saatler yaşanırken, bu hareketli saatlerin odağında bulunan Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’da zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Erol, “ben dava adamıyım, koltuk adamı değilim. Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül veren herkese söylüyorum. Elinizi vicdanınıza koyun; bu kararın karşısında direnin” dedi.

Gürsel Erol, CHP Genel Merkezi'ne Resti Çekti

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Elazığ milletvekili seçilen Gürsel Erol, Parti Meclisi toplantısında alınan kararla, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

24 Haziran seçimlerinde sandıklardan çıkan sonuçlarla partisini başarısız gören CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  seçim gecesi Kanal Fırat Televizyonu canlı yayınında CHP Genel Merkezi’ne seslenmiş ve istifa etme çağrısında bulunmuştu. 

Erol, CHP önünde oturma eylemi başlatacağını da duyurmuş ancak bir gün sonra "partililerin karşı karşıya gelmemesi için" eylemi iptal ettiğini açıklamıştı.

İşte bu açıklamaların ardından harekete geçen genel merkez, parti meclisi toplantısında, Erol’u kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kuruluna sevk etti.

Ankara’dan gelen karara cevabı karşılıksız bırakmayan Erol bir basın toplantısı düzenledi ve zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

“95 YILLIK CHP TARİHİNİN AİLEDEN, KÖKENDEN GELEN BİR MENSUBUYUM”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Basın açıklamasını düzenlememizdeki amaç; bugün benim hakkımda Parti Genel Merkezimin, Parti Genel Meclisimize ihraç talebiyle gönderilmemle ilgili sonucu paylaşmak istedim. Parti meclisimiz benimle ilgili şu anda ihraç talebiyle yüksek disiplin kuruluna partiden ihraç edilmemdeki talebi yüksek disiplin kuruluna gönderdi. Ben bu açıklamayı yapmadan önce ben kimim onu açıklamak istiyorum; ben 95 yıllık Cumhuriyet tarihinin ve 95 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi tarihinin aileden, kökenden gelen bir mensubuyum. Bizim büyük dedemiz Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve meclisin ilk Milletvekilidir, Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesidir. Ve biz bugüne kadar 95 yıllık siyasi hayatımızda hiçbir şartta ve koşulda CHP’nin dışında siyaset yapmadık, CHP’nin dışında siyaset yapmayı düşünmedik. Asla böyle bir arzumuz, isteğimiz olmadı. Çünkü biz CHP’nin etik değerleriyle yetişen, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gençlik Kolları Genel Başkanlığını yapan, Cumhuriyet Halk Partisi tarihinin en genç İl Başkanlığını yapan 2 dönemdir Milletvekilimizin olmadığı illerden gidip Milletvekili seçilebilsin. Hep söylüyorum seçilmiş Milletvekili değilim 26. Dönem Tunceli Milletvekiliyim, 27. Dönem Elazığ Milletvekiliyim. Seçim kazanmış bir Milletvekillidir. Ve bir partiye gönül bağı olmak, bir partili olmak yalnızca partiye üyelikle olmaz” ifadelerini kullandı.

“41 YILDIR BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAYAN YERİN OY ORANINI YÜZDE YÜZE ÇIKARDIM”

Milletvekili Erol, “Onun değerlerinin, etik değerlerini geleneklerini, kültürünü siyasi davranışını benimseyerek olur. Bu davranışlara her zaman sahip çıktım, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğim. Üzüntüm şu; daha 1 hafta geçmemişken seçim sonuçlarıyla ilgili genel merkezimiz seçim sonuçlarını değerlendirmek yerine Türkiye’nin yeni bir rejime geçişiyle ilgili yeni bir devlet yapısına geçişiyle ilgili bunu değerlendirmek yerine, seçim sonuçlarını masaya yatırıp değerlendirmek yerine, bugün yalnızca Milletvekilinin ihracının gündeme getirilmesiyle ilgili parti mensuplarının toplanmasındaki niyeti işte yalnızca tekelleşin bir siyaset olduğunu, koltuk adamının olduğunu, dava adamının olmadığını bunları söylemek istedim bugüne kadar. Bugün ki bu toplantının tarihinin böyle erkene alınması, daha seçim sonuçları değerlendirilmeden, 41 yıldır 1 milletvekili çıkaramayan bir ilde oylarımızı yüzde yüz arttırarak Elazığ’da oy oranımız 19 Bin, şu anda 38 Bin ’in üzerinde oyumuz olarak, yüzde yüz arttırarak Milletvekili seçilmiş birisi olarak bir Milletvekilinin ve Elazığ seçmeninin umut duyduğu, heyecan duyduğu, güven duyduğu, destek verdiği ve soka kata gezerken herkesin, oy veren, vermeyen herkesin kutladığı topluma mâl olmuş bir milletvekilinin ihraca gündeme gelmesinin ben buradan hem Elazığlıların, hem Türkiye’nin vicdanına sunuyorum” şeklinde konuştu.

“BEN HALEN ELAZIĞ’DAYIM, SEÇMENLERİMİN İÇİNDEYİM”

Erol, “Ve bütün parti üyelerimizin vicdanına sunuyorum. Koltuk adamı değilim ben. Ben dava adamıyım. Eğer koltuk adamı olsaydım, bugün Genel Merkezi yönetenler gibi riskli bölgelerden Milletvekili olmazdım. Koltuk adamı olsaydım bende Ankara’dan, İstanbul’dan, İzmir’den yalnızca Milletvekili olmanın mücadelesini verirdim. Ben dava adamı olduğum için Sayın Genel Başkanımızın ili olmasına rağmen, CHP tarihinde 26. Dönemde Tunceli Milletvekilliği kaybedildi, ben 1 Kasım’da gittim, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını aldırdım ve şartlandırdım. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Milletvekili seçildim. Elazığ’a döndüm, 41 yıldır Türkiye’de sol partilerin Milletvekili çıkaramadığı tek kent. Tek il Elazığ. Bu ile geldim, bu ilde Milletvekili oldum. Ben dava adamıyım. Benim dava adamlığım nedir? Cumhuriyet Halk Partisi’nin değerlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün değerleriyle bütünleştirmektir. Bu ülkenin yönetimine Mustafa Kemal Atatürk’ün devlet anlayışını Cumhuriyet anlayışını devlet laiklik anlayışını yerleştirmektir. Ama görüyoruz ki koltuk adamlığı olanlar bugün Ankara’da, biz bugün halk adamı olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine sahip çıkan Milletvekili olarak ben halen Elâzığ’dayım, seçmenlerimin içindeyim. Aramızdaki fark bu. Dava adamları kimdir? Dava adamları bizim gibi siyaset yapanlardır. Koltuk adamları kimdir? Koltuk adamları da yalnızca koltuklarını korumaktan başka hiçbir sonuç düşünmeyenlerdir. 9 dönemdir kaybedilen seçimin sonucuna rağmen eğer insanlar yerini muhafaza ediyorsa, ve 2 dönemdir milletvekili çıkaramayan bir ilden gidip de milletvekili oluyorsa bunu herkesin vicdanına sunuyorum” dedi.

“AÇIKLADIĞIM SÖYLEMLERİMİN ARKASINDAYIM”

Milletvekili Gürsel Erol, "Koltuk adamı kimin olup olmadığını herkes kıyaslamalı. Ayrıca bu parti kendi gerçeklerine ve değerlerine dönmelidir. Sayın Muharrem İnce bunun en güzel örneğidir. Geçen dönemde bizim Cumhurbaşkanı adayı yaptığımı Ekmelettin İhsanoğlu MHP’nin Milletvekili adayı oldu ve bu oyu bile alamadı. Tek aday olmasına rağmen bu oyu bile alamadı. CHP Genel Merkezin politikasıydı. Ama Sayın Muharrem İnce partinin içinden, Gençlik Kolları’ndan, İlçe Başkanlığından, İl Başkanlığından yetişen gelen bir arkadaşımız olarak bugün işte devşirme siyasetinin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlamış bir Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye toplumunda kendini kanıtladı. Devşirme adamlarına bu partide hayır diyorum. Çünkü biz başka partilerden aday olmuş, listeye girememiş, sonra bu partiye gelmiş genel merkezde yönetici olan adamlar değiliz. Bu partinin değerleriyle yetişmiş, bu partinin değerlerini her platformda sahip çıkacak adamlarız. Açıklamalarımda yaptığım bütün söylemlerin arkasında duruyorum. Hepsinin arkasında duruyorum. Bu parti bu anlayışla, bu yönetim anlayışıyla, bu kadroyla asla iktidar olamaz. İnsanların hayalleriyle, umutlarıyla, gelecekleriyle oynamayın. 3,5 Belediye Başkanı belirlemek için, koltuklarınızı belirlemek için, Türkiye’nin yönetiminden elinizi ayağınızı çekemezsiniz. Böyle bir anlayışı tanımıyorum” diye konuştu.

“BU KARARIN KARŞISINDA DİRENİN”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Mesele devleti yönetmektir, ülkeyi yönetmektir. Mesele koltuklarınızı genel merkez binasını yönetip, 3,5 Belediye başkanı için bu partinin geleceğini ve bu partiye oy veren ve bu partiye umut bağlayan insanların umudunu yok edemezsiniz. Hiç umurumda değil. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim, kimlik kayırlarında Cumhuriyet Halk Partili olmazsam bile ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Ama siz yönetici olduğunuz halde Cumhuriyet Halk Partili değilsiniz. Buradan bütün yurttaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül veren herkese söylüyorum. Elinizi vicdanınıza koyun; bu kararın karşısında direnin. Böyle bir şeyi tanımayın. Olamaz böyle bir şey. 41 yıldır milletvekili seçilmeyen bir ilde siyasi bir değerlendirme yaptığı için bir milletvekili kendi koltuklarının korkusundan ihraç ediliyorsa o zaman sizde bence elinizi vicdanınıza koyarak bu süreci değerlendirmeniz gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca parti meclisinde bu konuyu gündeme getiren, savunan, doğruluğunun iddiasını ortaya koyan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Her şeyin hayırlısı. Her işte bir hayır vardır. Biz kavga adamı değiliz ama biz mücadele adamıyız. O korkaklar yarın biz oraya geldiğimizde biz başı dik gideceğiz oraya ama onların yarın nerede olacağını hep birlikte göreceğiz

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan
orhan - 2 yıl Önce

sana oy vermediğim için bin pişmanım..özür dilerim.. elazığın abisi sin sen..

vcb
vcb - 2 yıl Önce

bu adamı sevmeye basladm

Ercan
Ercan - 2 yıl Önce

Genel Merkez seninle aynı çizgide olsa şimdi iktidardı. Yolundan dönme. Gerekirse bağımsız devam et. Partiden çok oy alırsın. Elazığ seni seviyor. İyi ki varsın!

SIRADAKİ HABER

banner7

banner47