Hacı Hulusi Yahyagil Vefatının Yıldönümünde Anıldı

Risale-i Nur’un birinci talebelerinden Hacı Hulusi Yahyagil, vefatının 31. Yıldönümünde Özel Hareket Binası yanındaki alanda anıldı. Programa il dışından ve il içinden yoğun katılım oldu.

Hacı Hulusi Yahyagil Vefatının Yıldönümünde Anıldı

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin talebelerinden olan Hacı Hulusi Efendi vefatının 35’inci yıldönümünde düzenlenen programla anıldı.

HULUSİ EFENDİ KİMDİR?

Risale-i Nur’un birinci talebesi Hulûsi Efendi, 1896 senesinin Ramazan ayının birinci gecesi Elazığ’a bağlı Kesrik Köyünde dünyaya geldi. Babası Yahyazâdelerden Mehmet Efendi, alaylı bir zabit idi. İlk tahsilini Elazığ Camii İmamı Sarı Hâfız’la hususî olarak yaptı. Elazığ ve Erzincan’da başladığı askerî eğitimine Kuleli Askerî Okulunda devam etti. Daha sonra Harbiye Mektebine geçti. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla birlikte eğitimini yarıda bıraktı. Bir süre talim ve terbiye gördükten sonra 1915’de Çanakkale’deki 3. Kolorduda görev aldı. 1925’de öğrenimini tamamlamak üzere tekrar okula başladı ve Harbiye’den mezun oldu. 1944 yılında Albaylığa terfi etti ve 1950’de Denizli Askerlik Dairesi’nden emekli oldu. Hulûsi Yahyagil, 1929’da bir kaç arkadaşıyla birlikte Barla’ya giderek Üstad Bediüzzaman’ı ziyaret etti. Daha sonraki ziyaretlerinden birisinde, Bediüzzaman ona; “Uzaklığın alâmeti olan mektuplaşmak âdetim değildir. Fakat sen yaz” dedi. Mektubât’ın çoğu bu mektuplaşmaların sonunda telif edilmiştir.

Hulûsi Bey, 1930’daki görüşmelerinin üstünden yirmi yıl geçtikten sonra, Bediüzzaman’ı 1950’de Emirdağ’da ziyaret etti. Bu görüşmeleri yirmi dakika sürdü. Aynı yıl hac farizasını yerine getirdi. Üstadı en son 1957’de Emirdağ’da ziyaret etti. Hulûsi Yahyagil ömrünün büyük kısmını, doğduğu yer olan Elazığ’da geçirdi. Hayatını Risale-i Nur hizmetine adadı. Hizmetle dolu uzun bir ömür geçirdi ve 26 Temmuz 1986 tarihinde bir ders sonrası rahatsızlanarak vefat etti. Harput’taki aile mezarlığına defnedildi.

Anma programı pandemi nedeniyle internet ortamından gerçekleştirildi.

Programda Said Nursi Hazretlerinin Talebesi Hüsnü Bayramoğlu’nun videosu yer aldı.

Programda Risale’i Nurdan dersler aktarıldı.

Programda Hulusi Yahyagil’in sesinden dualarda yer aldı.

Anma mevlidinde Risale-i Nur’dan bölümle okundu, yurt dışından gelenler, hatıralarını anlattı..

Genellikle Bediüzzaman’ın talebelerinin Risale Okudukları mevlitte: İhlâstan, Uhuvvetten, muhabbetten bahsedildi.

Programda Bediüzzaman’ın, Hacı Hulusi Yahyagil Efendi’ye yazdığı mektup okundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2021, 19:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevlüt
Mevlüt - 6 ay Önce

İnşAllah imanlı gitmiştir.

Haberciler heyy
Haberciler heyy - 6 ay Önce

1986 tarihinde vefat etmişse nasıl vefatının 31. Yıldönümü oluyor. Kac senelik haber ki kopyala yapıştır yapıp veriyorsunuz..

Baskilli Gakgoş
Baskilli Gakgoş @Haberciler heyy - 6 ay Önce

Haber metnini muhakeme etmeye çalışmışsın ama becerememişsin arkadaş!
Biraz matematik bak derim, bu kafayla cepteki parandan da olursun. Ölüm tarihi ile günümüz
tarihi arasındaki hesabı yapamadığına göre...

Alper
Alper - 6 ay Önce

35 yıl geçmiş,arkadaş doğru söylüyor.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109