Hafta Sonunu da Kapsayan Sokağa Çıkma Kısıtlaması Başladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonunu da kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da cadde ve sokaklar sessizliğe büründü.

Hafta Sonunu da Kapsayan Sokağa Çıkma Kısıtlaması Başladı

Koronavirüs salgınının önüne geçmek amacıyla alınan yeni kararla birlikte Çarşamba gününden itibaren hafta içi saat 21.00’dan sonra sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlamıştı.  Sokağa çıkma kısıtlamasının kapsamı genişletilmiş ve hafta sonu tam güne çıkarılmıştı.

Bu kapsamda bu akşam saat 21.00 itibariyle sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Kısıtlama kapsamında bu akşamdan itibaren hafta sonu tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu akşam saat 21.00 itibariyle başlayan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında vatandaşlar cumartesi ve pazar günlerini evde geçirecekler.

ELAZIĞ SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da başlayan sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte şehirdeki cadde ve sokaklar sessizliğe büründü. Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması Pazartesi günü saat 05.00’da sona erecek.

Hafta sonunun tamamını kapsayacak kısıtlama ile ilgili merak edilenler ve cevapları ise şöyle;

Nerelerden alışveriş yapılabilecek?

Zorunlu ihtiyaçların karşılanması için yürüme mesafesindeki, fırın ve unlu mamul satış yerleri de hafta sonu açık olacak. Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere 10.00-17.00 arasında gidilebilecek. Sadece engelli vatandaşlar alışveriş için araç kullanabilecek. Kısmi izinden, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakiler yararlanamayacak.

Yemek siparişi verilebilecek mi?

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri, lokanta ve restoran tarzı işyerleri, saat 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verecek.

Şehirler arası seyahat edilebilecek mi?

Hafta sonu şehirlerarası ulaşımda da kısıtlamaya gidildi. Şehirlerarası seyahatler sadece toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek. Yolculara bilet ve rezervasyon kodu sorulacak. Özel araçlarıyla yola çıkanlardan seyahat izni istenecek.

Tek yaşayan 65 yaş ve üzeri vatandaşların durumu ne olacak?

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları, planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek birimleri aracılığıyla karşılanacak.

Cenazeler nasıl yapılacak?

Cenazelere sadece vefat edenin birinci derecede yakınları katılabilecek. Ayrıca alınan tedbirler kapsamında cenaze namazı en fazla 30 kişi ile kılınabilecek.

Kimler kısıtlamadan muaf tutulacak?

Hastaneden taburcu olanlar ya da randevusu bulunanlar, birinci derecede yakınının cenazesine katılacaklar, şehre son 5 gün içinde gelmiş ya da kalacak yeri olmayanlar, ÖSYM ya da diğer merkezi sınavlara katılacaklar, terhis olan askerler ve cezaevinden çıkanlar ile özel ya da kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar seyahat kısıtlamasından muaf tutulacak. Ayrıca, kısıtlamadan, üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri ile sağlık, tarım ve orman faaliyetleri muaf tutuldu.

Kısıtlama ne zaman bitecek?

Cumartesi ve pazar gününün tamamını kapsayan kısıtlama, pazartesi günü sabah saat 05.00'te sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 21:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zaza
Zaza - 2 ay Önce

Ulukent mahallesi Doğukent mahallesi devam eden insaatlarda yasak tanıyan yok

Gakgo
Gakgo @Zaza - 2 ay Önce

İnşaatlar devam ediyor zaten

Gakgo
Gakgo - 2 ay Önce

Denetimlerin az olduğuna inanıyorum

?
? - 2 ay Önce

İnşaatçılar yomyelerini düşüneceğini karara uysun

Ali arat
Ali arat - 2 ay Önce

Merhaba 2 gündür sürsürü mahallesinde Türk Telekom internet ev telefonu hiç yok neden haber yapmıyorsunuz, online dersi olanlar is yerleri İnternetsiz insanlar evlerinde ama siz Türk Telekom rezilliğini haber yapmiyorsunuz

SIRADAKİ HABER

banner7