Hak Sahipliğinde İtiraz Süreci Çileli Başladı

Hak sahipliği sonuçlarının açıklanmasının ardından itiraz süreci başladı… Sürecin ilk gününde emniyet güçlerinin sürekli uyarılarına rağmen oluşan yoğunlukta sosyal mesafe unutuldu.

Hak Sahipliğinde İtiraz Süreci Çileli Başladı

Hak sahipliğinde itiraz süreci başladı.

Elazığ'da depremde hasar alan yapılarla ilgili hak sahipliği başvuru süreci 13 Ağustos tarihinde tamamlanmıştı.

AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı ve ekibi, başvuru sürecinin ardından hak sahiplerini belirlemek amacıyla günlerce çalıştı ve beklenen sonuçlar Cumartesi günü açıklandı.

Hasar tespit işlemleri sonucunda ağır hasar raporu verilen 21 bin 601 afetzededen 20 bin 498’i talep ve taahhütname verdi. 13 bin 330’u hak sahibi olurken 5 bin 9’una ise ret verildi.

Hasar tespit çalışmaları sonucunda Orta Hasarlı olan 10 bin 79 afetzededen 4 bin 281’i talep ve taahhütname verdi. 2 bin 878’i hak sahibi olurken, bin 341’i ret edildi.

2 bin 471 ağır hasarlı ahır için 2 bin 47 talep ve taahhütname verildi. Bin 84 başvuru sahibi hak sahibi olurken 608 kişinin hak sahipliği ret edildi.

Başvuruları ret edilenler için tanınan 15 günlük itiraz süreci başladı. İtirazlar, Yeni Mahallede bulunan İmam Efendi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde alınmaya başlandı.

İtirazların tek okuldan alınması ve ilk gün olması nedeniyle uzayan kuyruğun sonu gelmedi.

Kalabalık artınca, uzayan kuyrukta sosyal mesafede kaldı. Emniyet güçleri sık sık vatandaşları, sosyal mesafe konusunda uyarmak zorunda kaldı.

Uzayan kuyrukta dertlerde bitmek bilmedi.

Kalabalık artınca, oluşan yoğunlukta seslerde zaman zaman yükseldi.  

VİDEO:

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 20:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Yazıklar olsun
Yazıklar olsun - 2 yıl Önce

Temmuzda borçlu ev aldık ocakda depreminde ağır hasar verildi yıkıldı hiçbir ödeme yapılmadı daskli olan eve üstelik haksahipligi red verilmiş nasıl bir sistem yurutuyorsunuz yazıklar olsun

Erkan Gür
Erkan Gür - 2 yıl Önce

Sizden ricamız basın olarak tepki koyup müracaat yer sayısını artırmalarını sağlamaktır

Afadzede
Afadzede - 2 yıl Önce

AFAD yanlış üstüne yanlış hata üstüne hata yapıyor bu kadar hatanın çok olduğu yerde iyi niyet , ehliyet ve kabiliyet yok demektir. Şu kira ödemesi işini yüzüne gözüne bulaştırdılar. Hak sahipliği meselesinde de neredeyse müracaatların üçte birini red etmişler.

Afadzede
Afadzede - 2 yıl Önce

Devleti koruyorum ayağına vatandaşı mağdur eden devletten beslenen kurum çalışanları var. Kira yardımı devletin deprem mağduruna verdiği süresi belli miktarı belli kira yardımıdır. Adamın evi yıkılmış mı yıkılmış oradan taşınmış mı taşınmış, konteynır da mı oturuyor hayır, sen neyin kontratını arıyorsun. Madem kontrat arıyorsan adam 1,5 milyara evi tuttmuş tamamını ödüyormusun hayır haklı olarak matbu tavan sınırı var. O zaman kontrat esas ise kontratın tanmamını neden dikkate almıyorsun, orada oturuyormu hayır demekki bir yerde oturmuş ve devletin öngördüğü süresi sınırı belli kira yardımına hak kazanmış daha neyin formalitesini arıyorsun. Adam köye taşınmış köyde evin tapusunu arıyor. Köyde yıkılan evin yenisini ararken aramadığın tapuyu neden kira için arıyorsun. Köylerde hangi evlerin tapusu varki kitraya gideninde tapusunu arıyorsun vesselam bir keyfiyettir gidiyor.

Yazıklar olsun
Yazıklar olsun - 2 yıl Önce

Depremden önce ev almışsın, diğer evin depremde ağır hasarlı yıkılmış,kim sana ne parası ödeyecek,ikinci sağlam evin var ne hak sahibi olabilirsin,nede bir ödeme alabilirsin.Arsa senin ister sat,ister yaptır.Hicbirsey öğrenmeden yazıyorsun.Asıl sana yazıklar olsun.

Ruhat
Ruhat - 2 yıl Önce

Adam gitmiş hayali bir kira kontratı doldurmuş imzalamış AFAD a vermiş ,kira bekliyor.Bu ne utanmazlik,devleti aklınca aldatarak para alacak.Bakiyorsun verdiği adreste başkaları yaşıyor.Gelde yanma.Dask (Özel Şirket)tan para vermemişler miş,ver mahkemeye
al, devletten ne alakası var.

Hüsnü
Hüsnü @Ruhat - 2 yıl Önce

Utanmaz olan vatandaşmı vatandaşın hakkını gaspeden bir halttan anlamayan işgüzar memurlar mı?

Ahmet İslamoğlu
Ahmet İslamoğlu - 2 yıl Önce

Depremden sonra evalmişim red vermişler bu nasıl adelet eşyamız gitti zaten ústüne evimizide alacaklar Allah'a havale ediyorum

Nazmiye
Nazmiye - 2 yıl Önce

Benimde depremde evim yıkıldı depremden 5 ay sonra ev aldım şimdide banada ret gelmiş dışarda kaldık borç etip ev almışım hak nerde kaldı on kişiden 5 ine red gelmiş hakımızı istiyordu,


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109