HAKSEN Konutları İle İlgili İddia Vatandaşları Tedirgin Etti

Elazığ’da Hak Sen tarafından TOKİ’ye yaptırılan konutlara ağır hasarlı raporunun verilmesinin ardından vatandaşlar tedirgin oldu. Abdullapaşa Mahallesi’nde bulunan konutların bulunduğu alana gelen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, vatandaşlara korkulacak bir durumun olmadığını ifade etti.

HAKSEN Konutları İle İlgili İddia Vatandaşları Tedirgin Etti

HAK SEN tarafından Abdullapaşa Mahallesi’nde yaptırılan üç yıllık binaya ağır hasarlı raporu verilmesinin ardından vatandaşlar, kendilerini dışarıya attı.

Depremin ardından evlerinde yaşamaya devam eden konut sakinleri, evlerinde ekipler tarafından bugün inceleme yapıldığını ve konutlara ağır hasarlı raporu verildiğini iddia etti.

İddiaların ardından TOKİ Başkanı Ömer Bulut, konutların bulunduğu alarak gelerek, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

Ardından konutlarda inceleme yapması için Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Alyamaç çağrıldı.

BULUT: BURANIN TEKNİK OLARAK İNCELENMESİ GEREKİYOR

Başkan Bulut, “Burada bir inceleme neticesinde ön incelemeler neticesinde, ön inceleme gerektiğini hocamızda söyledi. Bunun neticesinde burada bir panik havası oluştu. Şimdi burada da inceleme tamamlanmadan şu hatalıdır, bu hatalıdır dediğimiz zaman; burada eğer mühendislik hatasından, teknik hatadan dolayı kontrolör hatasından dolayı ortada bir hasar söz konusu ise biz müteahhit dahil, buranın müşaviri dahil bütün yaptırımları yaparız. Bunlar 3 yıllık, 5 yıllık teminat süreleri vardır. Bu yapısal hasarlarda müteahhitin sorumluluğunu bu bina ayakta durduğu sürece devam eder. Dolayısıyla biz burada nasıl ki bize hiçbir inceleme yapılmadan ya da ön inceleme neticesinde bir panik oluşmuşsa bizde bir müteahhite ‘kardeşim sen burada hatalısın, yaptığın iş hatalıdır’ sorumlusunuz diyebilmemiz için buranın teknik olarak incelenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ALYAMAÇ: AYRINTILI BİR ŞEKİLDE İNCELEYECEĞİZ

Doç. Dr. Alyamaç da, “Ön incelemelerimizde bir sıkıntı görünmüyor. Çünkü bu yapı sistemi diğer bizim mevcut yapı stokumuzdan farklı TOKİ’nin yaptıkları. Aslında sıkıntı net olarak şu; TOKİ’deki yapıların, arkadaşlarımızın elindeki mevcut formla incelenmemesi gerekirdi. Gözden kaçan bir husus bu. Dolayısıyla sanki ağır hasarı düzeltiyormuşuz gibi bir husus oluyor. Gerçekten bir yanlışlık var. Yanlış bir formla yapı incelemesi söz konusu. Ama yine de vatandaşımız rahat etsin diye akşama kadar ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Projeleri geliyor. Onlar üzerinden inceleme yapacağız. Kesin nihai sonucu da söyleyeceğiz. Ama şu anda söyleyeceğim net bir ifade var; vatandaşımız rahat olsun evinde otursun. Evinde beklesin haberi. Sokakta olmasını gerektirecek hiçbir şey görünmüyor” şeklinde konuştu.

VİDEO

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 20:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
gakkos23
gakkos23 - 1 yıl Önce

Gelen ekip disardan gozlemliyor agir hasarli bizimiler gozlemliyor hasar yok...Allah askina hangi cihazla olcum yapildi normalde ekiplerin ellerinde cihaz olmasi gerekiyordu bak gec..bence gidin kendi guvendiginiz bir muhendis bulun binaniza getirip baktirin sonra gidèrsiniz sikayetinizi yaparsiniz..

Emrah
Emrah - 1 yıl Önce

Zor durumlar geçiriyor Elazığ halkı. Devlet bütün önlemleri almalı. Yıkacaklarini yıkmalı. Hasar tespit çalışmaları hızlandirilmali . Evi olmayanlara ve hasarlı evler dahil olmak üzere toki yeni max 5 katli evler olacak şekilde ev yapmalı ve sahiplerine teslim etmelidir.

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

ne kadar sağlam yaparsanız yapın, zemin ne kadar kayalık olursa olsun. sanki yer yokmuş gibi 10-12 katlı bina yapmanın ne anlamı var Allah aşkına.

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Bu Kürşat Hocanın dediklerine sakın inanmayın. Üniversitede oturulabilir dediği yerlere ağır hasar çıktı. Elinde alet, ölçüm cihazı olmaksızın gözüyle bakarak yorum yapıyor. Kesinlikle bilimsel değil.

SIRADAKİ HABER

banner103