Harput Diyanet Eğitim Merkezi Külliyesi'nin İhalesi Yapıldı

Harput ve Elazığ için en önemli çalışmalardan biri olan “Harput Diyanet Eğitim Külliyesi” projesi tüm hızıyla devam ediyor. Harput Diyanet Eğitim Külliyesi’nin ihalesi bugün gerçekleştirildi. Kasım ayı sonunda sözleşme yapılması beklenirken sözleşme sonrasında da 10 gün içerisinde işe başlanması planlanıyor.

Harput Diyanet Eğitim Merkezi Külliyesi'nin İhalesi Yapıldı

Harput ve Elazığ’ın çehresini değiştirecek ve önemli bir merkez haline getirecek olan “Harput Diyanet Eğitim Külliyesi” projesi tüm hızıyla devam ediyor.

 

KÜLLİYE'NİN İHALESİ YAPILDI

Bu kapsamda külliyenin yapım ihalesi gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi’nde yapılan ihaleye toplam 15 teklif sunuldu. 3 teklif ihale dışı kalırken 12 teklif geçerli olarak kabul edildi.

ARALIK AYINDA ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK

İhale yaklaşık olarak 80 milyon liraya yapıldı. Gerekli bekleme süresinin ardından Kasım ayı sonunda sözleşme yapılması planlanıyor ve sözleşme sonrasında 10 gün içerisinde işe başlanması bekleniyor.  

İnşaatın yapılacağı alan 25 bin metrekareden oluşurken Külliye binasının yapım süresi tahmini olarak 900 gün olarak hesaplanıyor.

HARPUT’A YAKIŞIR BİR MERKEZ OLACAK

Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Harput; tarihi kentin dokusuna uygun içerisinde kongre merkezi, konaklama alanları, eğitim binaları ve seyir kulesi bulunan ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak külliyeye kavuşacak.

KÜLLİYE’NİN İÇERİSİNDE NELER OLACAK?

Külliyenin içerisinde ayrıca; İslami Araştırmalar Merkezi, Çok amaçlı Kütüphane, Çok amaçlı konferans salonları

Eğitim Branşında Eğitimlerde kullanılacak çeşitli boyutlarda sınıflar, Sosyal Alanlar, Spor Sahası, Yemekhane, Günlük ortalama 200 kişinin kalacağı yatakhane bulunmakta.

Bu eğitim merkezinde diyanet işleri başkanlığının personelinin yanı sıra yurt dışında görev yapan din görevlileri de eğitim görecek.

Uzun bir süredir çalışmaları süren “Harput Diyanet Eğitim Külliyesi”nin Elazığ’a kazandırılması için il yöneticileri yoğun çaba sarf etmiş ve Ankara’da önemli ziyaretlerde bulunmuşlardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut
Mesut - 1 yıl Önce

Valilik kendine yeni bi mekan yapıyor

Mesut
Mesut - 1 yıl Önce

Valilik kendine yeni bi mekan yapıyor

Salih
Salih @Mesut - 1 yıl Önce

Arkadaşım bilip bilmeden insaf et valilik ile ne alakası var oranın imamların eğitim yeri

Vedat
Vedat - 1 yıl Önce

Mesut rumuzuyla yorum yapan uzun kulak. Haberi hiç mi okumadın. Boş beleş yorum yapıyorsun. Okumadığın belli sırf yorum yapayım diye bir şeyler zırvalamışsın.

Scarface
Scarface - 1 yıl Önce

Yani şimdi din adamı yetiştirmek için ilahiyat fakülteleri açıyorsun sonra onları eğitmek için diyaney kompleksi kuruyorsun buna vereceğin 80 milyon tl ile kahvelerde sürünen gençlere iş imkanı sağlamak daha iyi olmaz mı

Tarık
Tarık - 1 yıl Önce

imam ve din görevlisi eğitmek için yapılıyor ha burası? e imam hatipler veya ilahiyat fakülteleri niye var o zaman? Diyanet sürekli ek bütçe isteyip böyle şeylere yatırıyor paraları.hiç bilime fene yatırım yapmayalım tamam mı,okulu olmayan dersliği olmayan yerlerde öyle kalmaya devam etsin.hep imam yetiştirelim ve eğitelim bu imamları.harika.

SIRADAKİ HABER

banner7