Harput, Hiç Bu Kadar Sessiz ve Yalnız Kalmadı

Tarihte var olan birçok medeniyete beşiklik eden ve özellikle bayramlarda vatandaşların buram buram tarihi yaşadığı Harput, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bu kez boş kaldı. Jandarma Harput’un girişinde kontrolleri sıkı tutarken; tarihi kent şimdilerde sokak hayvanlarına kaldı.

Harput, Hiç Bu Kadar Sessiz ve Yalnız Kalmadı

Burası var olduğu günden beri birçok uygarlığa ev sahipliği yapan, toprağın altını kazdıkça medeniyetlere ait yaşanmışlıkların gün yüzüne çıktığı Harput…

Yüksekliği ile Elazığ ovasına hakim olan vatandaşların uğrak yerlerinin başında gelen, tarihi dokusu yanında evliyalar ve enbiyalar şehri Harput, pandemi nedeniyle,4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında sessizliğe büründü.

Kısıtlama kararına uyan Harputlular da tarihi mekanları kendi haline bıraktı.

Her köşesinde ayrı medeniyetlerin izlerinin barındığı Harput, şimdilerde sokak hayvanlarına kalmış durumda…

Pandemi sürecinde görevlerini en iyi şekilde ifa eden, Jandarma ekipleri de tarihi kentin girişinde gerekli tüm önlemleri alarak, giriş ve çıkışları kontrol etmeyi sürdürüyor.

DEMİRPOLAT: JANDARMAMIZA, SAĞLIK EKİBİMİZE, POLİSİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, “Jandarmamıza, sağlık ekibimize, polisimize teşekkür ediyoruz. Jandarmayı burada vatandaş görmüyor ama en fazla yorulanda jandarma ekibi. 24 saat çalışıyor. Jandarma çok yoruldu. Haklarını helal etsinler. Bütün ekiplerine teşekkür ediyoruz” dedi.

DEMİRPOLAT: HARPUT BU YIL YETİM KALDI, ÖKSÜZ KALDI, SESSİZ KALDI

Harput’un adeta yetim kaldığını ifade eden Demirpolat, “Harput bu yıl böyle geçti, yetim kaldı, öksüz kaldı, sessiz kaldı. Ama bir nebzede olsa temiz kaldı. İnşallah bu günleri de atlatacağız ve ileriki günlerde insanlarımız birbirlerine sarılarak bayramlarını geçirecek. Yapacak bir şey yok. Taktiri ilahi. Yarım asır devirdik, böyle bir şey görmedik. İl sefer Harput hele bayram namazında beni en inciten olaylardan biri bayram namazının olmaması, Cuma namazının olmaması. Bu bizi derinden üzdü. Tarihinde hiç görülmemiş. Yaşlılarımıza da sorduk böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını söylediler. 95 yaşındaki yaşlılarımıza özellikle sorduk. Ama yapacak bir şey yok. Devletimizin aldığı kurallara uymak zorundayız. Uyuyoruz uymaya da devam ediyorum” diye kaydetti.

Harput, tarihinde hiç bu kadar yalnız ve sessiz kalmadı.

VİDEO:

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamber
Kamber - 12 ay Önce

Kambersiz düğün Muhtar Zülküfsüz de Harput haberi olmaz.

Düğün
Düğün - 12 ay Önce

Muhtar yine kendini göstermiş :)))))

23
23 - 12 ay Önce

Harput valisi

SIRADAKİ HABER

banner103