"Harput'un Tarihi Dokusuna Uyacak Bir Binaya Kavuşacağız"

Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının yıkılarak yerine yapılması planlanan külliye ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

"Harput'un Tarihi Dokusuna Uyacak Bir Binaya Kavuşacağız"

Harput Diyanet Eğitim Merkezi ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere Elazığ’a gelen Diyanet İşleri Başkanlığı üst yöneticilerinden oluşan heyet Vali Zorluoğlu’nu ziyaret etti, ardından da yapılan bir toplantıda merkezin proje ve inşaat süreciyle alakalı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Merkezin inşaatıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Diyanet Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Teknik Hizmetler Daire Başkanı Dursun Duyar, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya ile birlikte Vali Zorluoğlu’na bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiler. Ziyarette Vali Zorluoğlu’na Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Kuranı Kerim ve Hadislerle İslam takdim edildi.

Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının inşa sürecinin ele alındığı toplantıya Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, Elazığ’da bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı üst yöneticileri ve proje ekibi katıldı.

Yürütülen çalışma hakkında bir değerlendirmede bulunan Vali Zorluoğlu, Harput Diyanet Eğitim Merkezi binası ile ilgili sürecin hızlı bir şekilde ilerlediğini, yeni Diyanet Eğitim Merkezi binasının Harput’a kazandırılması açısından çok önemli aşamaların geride bırakıldığını söyledi.

Merkez için Harput’un dokusuna uygun olarak hazırlanan avan projenin Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını ve yapılan toplantıda projenin uygulama detaylarının değerlendirildiğini belirten Vali Zorluoğlu, sürecin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini, Harput Diyanet Eğitim Merkezinin geçici faaliyet göstereceği yerin belirlendiği ve taşınmanın ardından mevcut binanın yıkım işleminin gerçekleştirileceğini ve ardından da inşaat aşamasına geçileceğini kaydetti.

Vali Zorluoğlu, yapılacak külliye ile Diyanet Eğitim Merkezinin çok daha kaliteli ve konforlu aynı zamanda da Harput’un tarihi dokusuna uyacak bir binaya kavuşacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103