“Harput Unesco Yolunda” Sergisi Açıldı

Tarihi kent Harput’ta ‘Harput Unesco Yolunda’ fotoğraf sergisi açıldı.

“Harput Unesco Yolunda” Sergisi Açıldı

Harput Unesco Yolunda’ fotoğraf sergisi açıldı. 

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Selahattin Yazar, Ahmet Bulut, Feridun Şedele, Semih Temiz ve Erdem Çelik’in objektifine yakalanan kareler sergilendi.

BULUT: UNESCO’NUN MERKEZİ PARİS’E TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ

Elazığ Turizm ve Kültür Deneği Başkanı Ahmet Bulut, “Bu sergimizi Ankara, İstanbul, İzmir ve eğer anlaşabilirsek görüşmelerimiz devam ediyor; UNESCO’nun merkezi Paris’e taşımayı hedefliyoruz. Bu serginin açılmasında, yapılmasında bizim paydaşlarımız var. Paydaşlarımızın hepsinin flamalarını arkada görüyorsunuz. Valiliğimiz, belediye başkanlığı, il özel idaremiz, kültür müdürlüğümüz, el sanatları, Fırat Kalkınma Ajansı, TELMİH olmak üzere bütün katılımcı ve paydaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BİLGİNOĞLU: ÇOK GÜZEL BİR SERGİ

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, “Çok güzel bir sergi hakikatten Harput’umuzun ve değişik yerlerimizin görsel sanatları olarak ortaya çıkan bu fotoğraf sergisi Ahmet Bey’in dediği gibi UNESCO yolunda olan Harput’un bu tip kültürel çalışmalara, hizmetlere ihtiyacı var. Öyle bir sergi. Gerçekten bunun devamı, tamamlayıcısı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

TORAMAN: UNESCO BİR YÖNETİM PLANI İSTİYOR

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “Aslında bu tip merkezlerin kültür ve sanat etkinlikleriyle de desteklenmesi gerekiyor. Sosyal faaliyetlerle desteklenmesi gerekiyor. Yani yaşayan bir muhit haline gelmesi lazım, canlı bir muhit haline gelmesi lazım. Öbür türlü sadece taş ve duvarla, binayla olacak, kat edilecek bir yol değil. Onun için de UNESCO bir yönetim planı istiyor, bir alan yönetimi kurulmasını istiyor. Eğer bunları gerçekleştirebilirsek burayı her alanda aklınıza gelebilecek gelemeyecek pek çok konu başlığı var. Tamamında canlı tutmak lazım” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109