Hazar Gölü Sahili Çöplerden Temizlendi

Dünya Çevre Günü kapsamında, Sivrice’de “sahil temizleme etkinliği” düzenlendi. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte Hazar Gölü sahili ve çevresi çöplerden temizlendi.

Hazar Gölü Sahili Çöplerden Temizlendi

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Sivrice Kaymakamlığı ve Sivrice Belediyesi Dünya Çevre Gününü nedeniyle "Sahil Temizleme Etkinliği" düzenlendi.

Etkinlikte Hazar Gölü sahilindeki çöpler el birliği ile toplanarak kamp alanı temizlendi.

ÖZBAY: OLARAK ÇEVREMİZİ, DÜNYAMIZI TEMİZ TUTMALIYIZ

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Özkan Özbay, “1 litre yağın suya verdiği zarar 1 milyon litre suyu kötü duruma getiriyor. Biz bu bilinçle yaşamalıyız, bu bilinçle karar vermeliyiz. Yeni nesillere bunu aktarmalıyız, bunu yaşam bilinci haline getirmeliyiz. Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak Sivrice’de daha yakın zamanda bir TÜBİTAK projesi gerçekleştirdik. Sudaki mikroplastik yükünü tespit ettik. Şimdi de sahilde makroplastik ve diğer atık maddeleri topluyoruz. Biz aslında olaya da manevi açıdan şöyle bakmalıyız; ‘temizlik imandan gelir’ diyen bir dinin mensupları olarak çevremizi, dünyamızı temiz tutmalıyız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GÜNDOĞAN: DOĞAYI KORUMAMIZ LAZIM

Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, “Lütfen vatandaşlar geldikleri zaman özellikle gölümüzün kenarında Sivrice’deki alanları, mesire alanlarımızı, ormanlık alanlarımızı kullandıkları zaman lütfen bu konuda hassasiyet göstersinler, titizlik göstersinler. Bir çöpünü poşete doldurup da yakındaki çöp tenekesine atmak zor değil. Velev ki çöp tenekesi yoksa arabasının bagajına koyup da en yakında bulduğu çöp kutusuna atmak zor bir şey değil. Buna insanlarımızın özen göstermesi lazım. Çünkü doğa hepimizindir. Bizim doğayı korumamız lazım. Aksi taktirde korumadığınız zaman doğa sizden intikamını alır ve size olan o güzelliği sunmayabilir” şeklinde konuştu.

VURAL: DOĞAYI KORUMAYI YAPACAKSAK BUNU HEP BİRLİKTE YAPMAMIZ GEREKİYOR

Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, “Biz Sivrice’nin yöneticileri olarak son derece rahatsızız. Vatandaşlarımız buraya geliyorlar Türkiye’nin her yerinden insanlar burada kamp yapmaya, piknik yapmaya, yürüyüş yapmaya, dalış yapmaya geliyorlar. Ancak karşılaştıkları manzara; her zaman şaşırtıcı olmuyor. Ancak bunun sebebi kimdir? Bunun sebebi yine bizleriz. Vatandaşlarımız burayı kirletiyor ve 20 kilometre uzunluğundaki 5 kilometreden fazla genişlikteki bu koca gölün etrafını ufacık bir bütçe ya da az sayıda elemana sahip bir belediyeden ya da kaymakamlıktan burayı temizlemesini umuyorlar, bekliyorlar. Bu son derece yanlış bir uygulama. Kaldı ki elimizde binlerce insan olsa dahi bu kadar geniş bir alanı az önce yaptığımız tatbikatta biz yüzlerce kişi ufacık bir sahili bir saatten fazla sürede temizleyemedik bile. Başaramazsınız. Elinizdeki imkanlar buna yetmez. Dolayısıyla temizliği, çevreyi korumayı, doğayı korumayı yapacaksak bunu hep birlikte yapmamız gerekiyor” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109