Hemşehrimiz Ceyhan’dan Aşıyla İlgili Merak Edilen Soruya Yanıt!

Hemşehrimiz Ceyhan’dan merak edilen soruya yanıt! “Hangi aşı”Koronavirüs vaka sayıları hızla artıyor. Mutant virüs tehlikesine dikkat çeken hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, herkesin aklındaki 'aşı olduktan sonra yarım saat içinde reaksiyon olup olmayacağı anlaşılır mı?' ve 'hangi aşıyı olmalı?' sorularına katıldığı bir televizyon programında yanıt verdi.

Hemşehrimiz Ceyhan’dan Aşıyla İlgili Merak Edilen Soruya Yanıt!

Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele devam ederken, bir yandan da ülkemize getirilen “sinovac ve bioantech” isimli aşılar vatandaşlara yapılmaya devam ediyor.

Aşı olduktan sonra reaksiyon olup olmayacağı anlaşılır mı? … Hangi aşıyı tercih etmeliyim?

Herkesin aklındaki o soruları Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı bir televizyon programında cevapladı.

CEYHAN: DOKTORA BAŞVURMAYAN KİŞİ SAYISI ÇOK YÜKSEK

Mehmet Ceyhan, “'Açıkçası kısır döngüye girdik. Hastalanan sayısı her gün iyileşen sayısının çok üzerinde... 300 bini geçti sadece bizim tespit ettiğimiz aktif virüs taşıyan ve bulaştırma potansiyeli olan kişi sayısı. Mayıs ayında 20 binlerin altına inmişti. O zaman mücadele etmek daha kolaydı. Ama şimdi 300 bini geçen rakamlar, gerçek rakamlar bunun üzerinde tabi... Çünkü belirtisiz olan, dolayısıyla doktora başvurmayan kişi sayısı çok yüksek. Bunları yakalama şansımız yok. Dolayısıyla vaka sayısı, hastaneye yatan sayısı artıyor. Dolayısıyla zor bir dönemdeyiz. Aşı başladığında salgın kontrole girecek gibi bir yanlış algı oluştu. Son derece yanlış. Toplumun yüzde 70-75'ine aşı yapmadan tedbirleri kaldırırsanız vaka sayıları artıyor. İsrail'de 2 doz yapılan aşı sayısı yüzde 80'i geçti ama hala okulları açmadı, restoranlar kapalı. Biz okulları açtık, seyahat kısıtlamasını kaldırdık, kademeli mesaiyi kaldırdık. Mutant virüs etkisi var. Görünen o ki bir kaç içerisinde hastaların tamamı İngiltere mutantı olacak. İngiltere mutantı aşıya etkinlik konusunda çok sıkıntı çıkarmıyor. Ancak Güney Afrika mutantı ki, hızla yayılma potansiyeli var onun da eğer bu olursa aşının etkinliği de buna karşı düşük. Süre uzadıkça yeni mutantların ortaya çıkması, inşallah olmaz ama aşıya dirençli tekrar tekrar hastalığa yol açabilecek mutantların olma riski var” ifadelerini kullandı.

CEYHAN: CİDDİ YAN ETKİ OLMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ

Prof. Dr. Ceyhan, “Buna kesin bir cevap vermek için aynı toplumda rastgele esasına dayalı bir karşılaştırma çalışması yapmak lazım. Böyle bir çalışma yok dünyada. Etkinlikte Pfizer/Biontech önce yüzde 94.5 dedi. İki gün önce güncelledi yüzde 91.3 dedi. Maalesef Sinovac içinde böyle bir rakam telaffuz edemiyoruz. Ülkeler kendi sonuçlarını açıkladı. Bizdeki yüzde 83 en yüksek değer. Brezilya'da yüzde 50 diye açıklandı. Mutant virüse etkinlik çok önemli. Bununla ilgili Biontech ya da Batı kaynaklı ülkeler aşı çalışmalarına başladı, sonuçlarını açıkladı. Çinlilere baskı yapıldı, 'Çalışın açıklayın' diye. ama Çin bir türlü yanaşmıyor. Aşı tarihinde yüzde 100 etkili aşı bulunamadı. Yan etki açısından bakınca Sinovac'ın daha az yan etkisi var. Biontech ile ilgili basında çıkan haberlerin nedeninin aşı ile ilgili olmadığı gösterildi. Ciddi yan etki olmadığını söyleyebiliriz. 'Alerjik olanlar Biontech yaptırmasın' diye bir laf dolaşıyor. Halbuki alerjik diye bir terim yok tıpta. Ben iki aşı arasında alerji açısından fark olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

AŞI OLDUKTAN SONRA YARIM SAAT İÇİNDE REAKSİYON OLUP OLMAYACAĞI ANLAŞILIR MI?

Hemşehrimiz Ceyhan, “Yüzde 90'ı yarım saat içinde çıkar. Geri kalan yüzde 10'u da 4 saat içinde çıkabilir. İnsanların korkusu varsa yarım saat aşı yapılan merkezde bekleyip, sonra da yalnız olmadan 4 saati geçirirlerse daha güvenli olur” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yk
Yk - 2 hafta Önce

Boş yapmayın. Adam çıkmış açıklama yapıyor dinlersin dinlemezsin. Kimseyi inandırmanın derdinde değil. Kafanıza göre takılmak isteyen gitsin dağda yaşasın. Milletin içine giripte yaymayın şu virüsü

Casim
Casim - 2 hafta Önce

Salako yine piyasada!En büyük mutant bu ve bunun gibi sarlatanlardir.Îsleri güçleri fonlandiklari Bill vakfının sadık uşaklarıdır.Bakin İngiltere'de bile "Bill öldürün" mitingleri yapiliyorken bunlar hala korku ve kaos üretme merkezlerine hizmet ediyorlar.Bunlarin tümü uzun vadeli karantina altına alınmalıdır.

Hey yavrum heey
Hey yavrum heey - 2 hafta Önce

Bu adam 11 mart 2020den beri çıkıp felaket telahlığından başka bir şey yapttımı acaba.bir günde çıkıp desinler ki biz bu hastalığa bu ilacı bulduk ancak boooş boş konuşalar hemşehrimiz 1 yıldır konuşuuor sadece bu ilacı proflar bulmuyorsa kim bulacak

Haktan
Haktan @Hey yavrum heey - 2 hafta Önce

Bu adam kameraların önüne çıkıp demeç vermeyi çok sevdi galiba.hocaaaa senin bu anlatıklarını 1.sınıf tıp öğrenciside biliyor.sen prof değilmisin senin işin çözüm bulmak.konuşmaksa bende burdan konuşuyorum baaak!

Elazığlı
Elazığlı - 2 hafta Önce

Dünya Malatyalılar günü kutlu olsun.

...
... - 2 hafta Önce

Hemşehrinizi de alın biraz kumda oynayın. Sıktı bu hemşehri muhabbetiniz!

Yk.
Yk. - 2 hafta Önce

Korkuyorsan sen çıkmayacaksin,embesil.Baskasina akıl verecegine ilk önce kendine söyle.

Hemşerim
Hemşerim - 2 hafta Önce

Hemşeri hemşeriyi gurbette görürmüş

SIRADAKİ HABER

banner7