Hemşehrimiz Prof. Dr. İlhan: Virüsün Öldürücülüğü Azaldı Ama Bulaştırıcılığı Arttı!

Hemşehrimiz ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Türkiye’de gördüğümüz mutasyon şu anlama geliyor; virüsün öldürücülüğü çok artmış değil; ama bulaştırıcılığı çok artmış" dedi.

Hemşehrimiz Prof. Dr. İlhan: Virüsün Öldürücülüğü Azaldı Ama Bulaştırıcılığı Arttı!

Prof. Dr. İlhan, eskiden 5 dakika kapalı alanda bir arada olunca virüs bulaşırken, şimdi virüs yoğunluğundan ve bulaştırıcılığı nedeniyle 3 dakika bir arada bulununca da bulaşabildiğini belirtti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, yaptığı açıklamada, mutasyonlara değinerek, Sağlık Bakanlığı'nın rehberinde bununla ilgili bir güncelleme yapıldığını ve mutasyonlu virüse sahip kişilerin yoğun bakımda farklı alanlarda yatırıldığını hatırlattı.

İLHAN: VİRÜSÜN ÖLDÜRÜCÜLÜĞÜ AZALDI AMA BULAŞTIRICILIĞI ARTTI

Prof. Dr. İlhan, "Türkiye’de gördüğümüz mutasyon şu anlama geliyor; virüsün öldürücülüğü çok artmış değil; ama bulaştırıcılığı çok artmış. Hem bulaştırıcılığı çok artmış hem de yerinde karar dönemiyle yeni bir normalleşmeye doğru gidiyoruz. Dolaşım daha fazla artıyor, insanlar daha çok dışarıda bulunuyor. İkisi birbirini besleyici etki yapıyor. Hem dolaşımın hem mutasyonun artmasıyla beraber bulaştırıcılık artıyor. O yüzden bulaştırıcılığın da daha çok olduğunu düşünerek, herkesin daha dikkatli olması gerekiyor" diye konuştu.

İLHAN: 3 DAKİKADA BULAŞ MÜMKÜN

Prof. Dr. İlhan, eskiden 5 dakika kapalı alanda bir arada olunca virüs bulaşırken, şimdi virüs yoğunluğundan ve bulaştırıcılığı nedeniyle 3 dakika bir arada bulununca da bulaşabildiğini söyledi. İlhan, "O yüzden bir an bile maske takmaktan ya da temiz havayı ortama almaktan vatandaşlarımızın imtina etmemesi gerekiyor. Vaka artışlarını tek başına mutasyona bağlamak doğru değil. Hem mutasyon hem de dolaşımın artması birbirini olumsuz yönde besliyor. Son dönem özellikle evde bulaşlar da yüksek. Evde bulaşlar ile beraber dış mekanlarda bulaşları da görmeye başladık. Kapalı ortam ve ortama temiz hava girmemesi açıkçası en büyük risk faktörleri" ifadelerini kullandı.

İLHAN: GEÇEN SENE BİR RAMAZAN DENEYİMİ YAŞADIK

​Yaklaşan Ramazan ayına yönelik de uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlhan, "Geçen sene bir Ramazan deneyimi yaşadık. Ramazanda önlemlere yine dikkat etmek gerekecek; ama diğer zamanlardan farklı değil. Ramazan'da da bizim fiziksel mesafe, maske, hijyen koşullarına uymamız gerekecek. Bu arada Ramazan ayında özellikle toplu iftarlarda dikkatli olmak gerekecek. Geçen sene belediyelerin iftar çadırları kurması yasaklanmıştı. Vatandaşlarımızın Ramazanın ruhuna uygun bir şekilde küçük çekirdek aileleri ile iftarda bulunmaları doğru olacaktır. Ramazan ayının gelmesiyle, toplumun daha az dışarıda bulunmasıyla beraber vaka sayılarında azalmaya etki yapacak etkenler söz konusu olabilir. Ama genel olarak baktığımızda kapalı ortamlarda ortamın havalandırılmasına müsaade etmeden bulunduğumuz şekilde, vaka artışlarının süreğen olabileceğini düşünmek gerekiyor" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 13:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert can
mert can - 2 hafta Önce

Allah sizi bildiği gibi yapsın 1 yıldır sen ve senin gibi bilmişler milletin aklı ile oynuyor.tek ağız konuşsa daha iyi

Harputi
Harputi - 2 hafta Önce

Topluma en büyük bulaşık,sen ve senin gibilerdir.Medyada sırf reklam uğruna saçmalamaktan başka hicbirsey yaptığınız yok.Milleti sizin tasalludunuzdan kurtarmak için,hepinizi en az bir yil karantinaya tutmak tek çare gibi görünüyor.

xx
xx @Harputi - 2 hafta Önce

Terbiyeli ol geri zekalı dediklerini yapma begenmiyorsan. Agzını topla.Saçma olan senin gibi kendini birsey sananlardır. Bilim ne derse o.

BİLİM KURULU MU FİLM KURULU
BİLİM KURULU MU FİLM KURULU - 2 hafta Önce

LEBALEB AKP KONGRELERİNE GIKI ÇIKMAYAN FİLM KURULU HALKI GELİNCE BÜLBÜL KESİLİRSE İNANDIRICILIĞINI KAYBEDER BİRİ ÇIKIPTA KONGRELERİ Bİ ŞEY DİYEMEDİ SAĞLIK BAKANI DA DAHİL ...

BİLİM KURULU MU FİLM KURULU
BİLİM KURULU MU FİLM KURULU @BİLİM KURULU MU FİLM KURULU - 2 hafta Önce

(LEBALEB KONGRELER) BU DURUMUN TEK AÇIKLAMASI VAR SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI YAPMAK İSTEDİLER , KİM TALİMAT VERDİYSE YA AŞI YETERİNCE YOK YA DA AŞILAMA YAVAŞ GİDİYOR DİYE TURİZM SEZONU BU SENE DE KAÇMASIN İSTEDİLER

Xx
Xx - 2 hafta Önce

Ne bilimi embesil.Bir tek kelime bilimle ilgili bir şey göster,bende sözünü geri alayım.mmh. bu mu bilim.Isiniz gücünüz yalakalık.Zerre kadar ilmi bir birikimleri olsa, İtalyan meclisindeki prof.hanim gibi olup bitmeyen gerçekleri araştırır,dünyaya haykırırlar.Ama sen ne dediğimi bile anlayamadım değil mi? Devam et.

xx
xx @Xx - 2 hafta Önce

Gxxün yıyorsa sen açıkla. biliyorda Açıklamazsan gerzek terbiyesiz mahluksun

SIRADAKİ HABER

banner7