Her İhlal İçin 800 TL Para Cezası Uygulanacak

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi şehir genelinde tüm alanlarda koruyucu maske takılmasına ve il dışından Elazığ’a gelenlere 14 gün karantina uygulamasının devam etmesine karar verildi. Öte yandan maske takma kararına uymayanlara her ihlal için 800 TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Her İhlal İçin 800 TL Para Cezası Uygulanacak

İl Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereği, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplandı.

Toplantı neticesinde Elazığ’da alınan tedbirler açıklandı…

1.İl Hıfzıssıhha Meclisi 06.05.2020 tarihinde 2020/35 nolu karar ile ilimizde vatandaşların yoğun olarak kullandığı cadde, sokak ve kamusal alanlarda koruyucu maske takılması zorunlu hale getirilmişti. Ancak görülen lüzum üzerine 26.05.2020 tarihinden itibaren ilimiz genelinde koruyucu maskenin tüm alanlarda takılmasının zorun olunmasına,

2. İlimize il dışından gelen herkes için 14 gün boyunca ikametinde karantina tedbiri uygulanmasına devam edilmesine ve 14 gün karantina kararını ihlal edilmesi halinde ilave 15 gün ikametinden ayrılmasına müsaade edilmemesine, bu tedbirin ilgili birimler tarafından denetlenmesine,

3. İdari ve adli yatırımlar için;

a.) 1. karara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 800 TL idari para cezası uygulanmasına,

         

b.) 2. karara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 3150 TL idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy birliği ile karar verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı
Elazığlı - 12 ay Önce

Lütfen, cezalar sözde kalmasın. Sorumsuz insanlar yüzünden salgının beli bir türlü kırılamıyor. Bu durum da insanlar daha fazla işsiz kalmasına, daha çok can kaybına, daha uzun süre salgınla yaşamamıza neden oluyor.

23
23 - 12 ay Önce

SAYIN VALİM SADECE GAZİ CADDESİNE BAKILARAK ELAZIĞ KURALLARA UYUYOR GÖRÜNTÜSÜ VERİLİYOR. MAHALLE İÇLERİNE VE SOKAKLARA AĞIRLIK VERİLMELİ ÇÜNKÜ KİMSE KURALLARA UYMUYOR.

Halis Kantarci
Halis Kantarci - 12 ay Önce

Ben şahsen bu cezaların Mahsun olmadığını görüyorum bu cezalar bir az milleti bıktırmaya yöneliktir artık.
İnsanlar maske alacak kadar gelirleri yokki bunu niye söylüyorum insanlar içerde 3 ay bitti dile kolay bu insanların çocukları var faturaları var bu insanlar depremi atlatılar derken virus kapılarına dayandı bir kaç gün sonra cezalar kapıya dayanır. Bilmem anlatabildimi!!!

SIRADAKİ HABER

banner103