İçişleri Bakanlığı Sıkça Sorulan 3 Soruya Daha Yanıt Verdi

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma dönemiyle ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt verdi.

İçişleri Bakanlığı Sıkça Sorulan 3 Soruya Daha Yanıt Verdi

İşte sıkça sorulan sorular…

OPTİSYENLİK MÜESSESELERİ KISITLAMALARA TABİ MİDİR?

Tam kapanma dönemi boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında optisyenlik (gözlükçüler)müesseselerinin faaliyetlerine geçici olarak ara vermeleri gerekmektedir.

Öte yandan göz hekimleri tarafından düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içerisinde gözlükleri zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması amacıyla Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık olması sağlanacaktır.

Nöbetçi optisyenlik müessesesinin çalışanları;Valilik/Kaymakamlık nöbet listesiyle birlikte "çalışma izni görev belgesi" formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri sırasında kolluk kuvvetlerineibraz etmek ile ikametle işyeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

YAPTIĞI İŞİN DOĞASI GEREĞİ GÜN İÇERİSİNDE BİRDEN FAZLA YERE GİTMESİ GEREKENELEKTRİK VE DOĞALGAZ TAMİR/BAKIM EKİPLERİ İLE VETERİNER GİBİ KİŞİLERİN İZİNLERİ, İŞYERİ-İKAMET ARASINDAKİ GÜZERGAHLA SINIRLI MIDIR?

Tam kapanma döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulan kişilere ilişkin yapılan denetimlerde kollluk birimlerince kişilerin durumlarının; muafiyetin nedeni, zamanı ve güzergahı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Bu durum genel kural olmakla birlikte, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulanve yaptıkları işin doğası gereğince gün içerisinde birden fazla yerde bulunmaları gereken elektrik ve doğalgaz tamir/bakım ekipleri ile veteriner gibi kişilerin, günlük iş planlarını göstermeleri halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde ikamet-işyeri güzergah kısıtlamasının yanı sıra bu durumlar da göz önünde bulundurulacaktır.

TARIMSAL ÜRETİM FAALİYETLERİ KAPSAMINDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARINDAN İSTİSNA TUTULANÇİFTÇİLERİN ÇALIŞMA İZNİ GÖREV BELGESİ ALMALARINA GEREK VAR MIDIR?

Genelgemizle tam kapanma döneminde tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla "Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların" sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları kararlaştırılmıştır.

Bu doğrultuda tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunduğunu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan "Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi" veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan "Çiftçi Belgesini" ibraz ederek ortaya koyan çiftçilerimizin ayrıca e-başvuru sistemi üzerinden "çalışma izni görev belgesi" almalarına gerek bulunmamaktadır.

Çiftçilerimizin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan "Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi" veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan "Çiftçi Belgesini" ibraz etmek, tarımsal üretim faaliyetlerinde kapsamında kalmak ve tarımsal üretimi gerçekleştirdiği bölge ile ikameti arasındaki güzergah ve zaman dilimiyle sınırlı kalmak kaydıyla, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde başkaca bir belge sunmalarına gerek bulunmamaktadır.

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hıdır cömert
Hıdır cömert - 2 hafta Önce

Hobi amaçlı 1400 metre bahçem var bunun için gidip çiftçi kayıt belgesi almak niye benim çiftçilikle ne işim var ağaçlarım yeni fidan onların bakımını yapamayacakmıyım bu nasıl bir iş tarım il bize tapunuzu göstermeniz yeterli dedi şimdi ise belge isteniyor çok gereksiz yetkililerden yardım bekliyorum

SIRADAKİ HABER

banner103