İl Müdürü Mustafa Pirinçci, Merak Edilen Soruları Cevaplandırdı

Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu “Gündem” programının canlı yayın konuğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci oldu. Hasar tespit itiraz sonuçlarının açıklamasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Pirinçci, “itiraz etmek isteyenlerin bundan böyle mahkeme sürecini başlatmaları gerekecek” dedi.

İl Müdürü Mustafa Pirinçci, Merak Edilen Soruları Cevaplandırdı

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından yapılan hasar tespit itirazlarının sonuçları açıklanmıştı.

Kanal Fırat ekranlarında da bu itirazlar ve sonrasında yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

Kanal Fırat Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu “Gündem” programının konuğu olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci süreçle ilgili bilgi verdi.

PRİNÇCİ: ORTA HASARLI BİNALARDA OTURMAMALARIDIR

En çok merak edilen orta hasarlı binalarla ilgili konuşan Pirinçci, “ Elazığ’da ki ağır hasarlı binaların yıkımını, Elazığ Belediyesi ve Özel idare tarafından planlı bir şekilde yıkılacak. Ancak mahkeme tarafından alınan kararla durdurulma kararı alınan binalara değil. Onun dışında ki  Ağır  hasarlı binaların hepsi yıkılacak.  Vatandaşlardan ricamız, Orta Hasarlı binalarda oturmamalarıdır. Orta Hasarlı  binaların ise, 1 yıl içinde güçlendirilme yapılması gerekiyor.1 yıl içinde güçlendirme yapmayanlar, ağır hasarlı olarak tapuya işleniyor ve hiç bir hak talep edemiyorlar” dedi.

PRİNÇCİ: İTİRAZ SONUÇLARINI KABUL ETMEYEN VATANDAŞLARIN MAHKEMEYE BAŞVURMASI GEREKİYOR

İl Müdürü Pirinçci, “Elazığ’da şu ana kadar 2 bin yapı yıkılmış durumda. Ağır hasarlı bir bina yıkılmadan kalmayacak. İtiraz süreçleri açıklanmaya kadar o binayı yıkmıyoruz. Çünkü orta hasar verilen bir bina itiraz süreci sonra ağır hasara dönüşebiliyor. Açıklanan itiraz sonuçlarını kabul etmeyen vatandaşların ise,  mahkemeye gitmeleri gerekiyor” diye kaydetti.

VİDEO:

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 00:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmet
İsmet - 1 yıl Önce

Vatandaş mahkemelere gidecek de çevre şehirciliğin her kaybettiği dava da dava masrafları çevre şehircilik için büyük yük olmayacak mı? Elazığ Çevre şehircilik Müdürlüğü birçok hataya imza atmıştır.

Mahmut Pekgöz
Mahmut Pekgöz - 1 yıl Önce

Kaybedecekleri davanın masrafları bu davalara sebebiyet verenlere yükletilmedikçe, vatandaşın uğradığı maddi ve manevi zararlar buna sebebiyet verenlere yükletilmedikçe bunlar daha çok hatayla yada kasıtla vatandaşı mağdur edip gidin dava açın derler.

Dışses
Dışses - 1 yıl Önce

Itiraz sonrası bina görünmüyor biz nerden sonucu öğreneceğiz bir işi de doğru yapın şu elazığda yazık ya

Ethem Gülbay
Ethem Gülbay - 1 yıl Önce

Müdür bey doğru söylüyor. Orta hasarlı binalarda oturmamak lazım. Çünkü hala büyük depremin ciddi bir artçısı gelmedi. Daf hala yıkım yaratabilir. İyi inceleme yapınca hasar derecesi ortadan ağıra geçebilir. Güçlendirme uzmanlık işidir. Fazla güvenmemek doğru olabilir. Benim gördüğüm kadarıyla binaların yarısında kirişlerde ciddi çatlaklar mevcuttur. Kolonlarda olmassa bile. Bu deprem çok düşük bir ivme yani kuvvetle geldi. 2003 Bingöl depremi bunun dört katı yıkıcı idi. Şanşlıyız.

SIRADAKİ HABER

banner103