İl Sağlık Müdürlüğü’nde Pulmoner Rehabilitasyon Etkinliği

Sağlık Bakanlığı koordinesinde yürütülen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası nedeniyle Elazığ İl Sağlık Müdürlüğünde etkinlik düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nde Pulmoner Rehabilitasyon Etkinliği

Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye GARD (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) işbirliği ile her yıl planlı olarak organize edilen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’na dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Bu yıl 10-16 Mart 2019 tarihleri arası olarak belirlenen hafta çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Beslenme, Hareketli Hayat ve Kronik Durumlar Birimi tarafından Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde stant çalışması gerçekleştirildi. Hastanenin Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde düzenlenen etkinliğe katılan ve  aynı hastanede Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapan Dr. Semih Koçyiğit  Pulmoner Rehabilitasyon Haftası ve amacı hakkında bir açıklama yaptı.

“EN AZ 8 HAFTA SÜRE İLE UYGULANMALIDIR”

Halen Türk Toraks Derneği Elazığ Şubesi Başkanlığı görevini de yürüten Uzm. Dr. Koçyiğit, “Bu yıl 10-16 Mart tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında da ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalıkların tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen tedaviye ek bir yöntemdir Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesini özet olarak sıralayabiliriz. Pulmoner Rehabilitasyon programı 24 seans olmak üzere en az 8 hafta süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir” dedi.

“REHABİLİTASYON PROGRAMINDAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE FAYDA GÖREBİLMEKTEDİRLER”

Pulmoner Rehabilitasyonun süregen nefes darlığı ve günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma yaşayan hastalara uygulandığını belirten Uzm. Dr. Semih Koçyiğit “ Yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına iyileştirme ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanmakla beraber, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarımız da pulmoner rehabilitasyon programından başarılı bir şekilde fayda görebilmektedirler” şeklinde konuştu.

Daha sonra Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ile Kronik Durumlar Birimi çalışanlarımızın etkinlik programı kapsamında Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde tedavi gören hasta ve yakınlarına yönelik yaptıkları ziyaret ve söyleşilerle etkinlik gün boyu devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103